Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nietrzeźwi kierowcy, bez uprawnień- podsumowanie wielkanocnego weekendu na opoczyńskich drogach

W trosce o bezpieczeństwo podróżujących podczas Świąt Wielkanocnych policjanci ruchu drogowego od piątku 7 kwietnia do poniedziałku 10 kwietnia 2023 roku, prowadzili działania prewencyjne pod nazwą „Wielkanoc 2023”. Niestety na drogach wciąż zatrzymywani są nietrzeźwi kierowcy, sprawcy kolizji drogowych. Wśród nich nietrzeźwy rowerzysta, sprawca kolizji drogowej, który został ukarany mandatem karnym w wysokości 5 tysięcy złotych. Apelujemy o rozsądek i trzeźwość na drogach!

 

Policyjne działania rozpoczęły się 7 kwietnia br. i trwały do 10 kwietnia. W tym czasie funkcjonariusze czuwali m.in nad płynnością ruchu, zwracali uwagę na stan trzeźwości kierowców, przekraczanie dozwolonej prędkości.

Na drogach powiatu opoczyńskiego w miniony weekend policjanci zatrzymali sześciu nietrzeźwych kierowców, w tym dwóch to sprawcy zdarzeń drogowych. Wśród zatrzymanych byli także, kierowcy, którzy nie posiadali uprawnień do kierowania.

 7 kwietnia 2023 roku, w miejscowości Radonia, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę hyundai. Okazało się, że 51-latek nie posiada prawa jazdy.

 Dzień później 8 kwietnia 2023 roku, w Kunicach, 59-letni mieszkaniec powiatu pińczowskiego kierował bmw, także nie posiadając uprawnień do kierowania.

Tego samego dnia w Kamieniu, policjanci z opoczyńskiej drogówki, zatrzymali 34-letniego łodzianina, który mając w organizmie ponad promil alkoholu kierował rowerem. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych.

Podczas świątecznego weekendu doszło także do zdarzenia drogowego z udziałem nietrzeźwego rowerzysty.  8 kwietnia 2023 roku o godzinie 15.50, opoczyńscy policjanci zostali powiadomieni o kolizji drogowej na drodze krajowej numer 12 w miejscowości Grążowice.

Jak ustalili funkcjonariusze wydziału ruchu drogowego, 28-letni rowerzysta, mieszkaniec powiatu tomaszowskiego, nieprawidłowo skręcał i doprowadził do zderzenia z prawidłowo jadącą 41-letnią kierującą audi. Jak się szybko okazało rowerzysta był nietrzeźwy. Badanie wykazało, że 28-latek miał w organizmie prawie 1,7 promila alkoholu. Rowerzysta doznał niegroźnych obrażeń ciała. Za spowodowanie kolizji drogowej oraz kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości mężczyzna został ukarany mandatami karnymi na łączną kwotę 5 tysięcy złotych.

Kolejny nietrzeźwy sprawca kolizji drogowej, został zatrzymany także 8 kwietnia br.  

Tym razem na drodze krajowej numer 74 w Wójcinie, patrol ruchu drogowego został wezwany do kolizji drogowej z udziałem dwóch samochodów osobowych. Jak ustalili policjanci, 37-letni kierowca toyoty, podczas wyprzedzania nie zachował odpowiedniego odstępu i doprowadził do zderzenia z 23-letnim kierującym bmw. Badanie stanu trzeźwości uczestników zdarzenia wykazało, że 37-letni kierowca toyoty ma w organizmie prawie 0,8 promila alkoholu. Warszawianin stracił prawo jazdy. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości mężczyźnie grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo za spowodowanie kolizji drogowej, policjanci ukarali 37-latka mandatem karnym w wysokości 2500 złotych, a na jego konto wpłynęło 10 punktów karnych.

9 kwietnia br. w Libiszowie, opoczyńscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 22-letniego kierującego oplem. Niestety i w tym przypadku, okazało się, że kierowca jest nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało, że młody mężczyzna ma prawie 0,6 promila alkoholu w organizmie. 22-latek stracił prawo jazdy.

Tego samego dnia o godzinie 18.40 w Ziębowie, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 23-letniego kierującego seatem. W tym przypadku kierujący popełnił wykroczenie kierowania samochodem w stanie po użyciu alkoholu. Mężczyźnie grozi kara aresztu albo grzywna nie niższa niż 2500 złotych.

Sprawy kierowania w stanie nietrzeźwości zostaną skierowane pod ocenę sądu. Kodeks karny to przestępstwo przewiduje karę nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Pod ocenę sądu trafi też kierowanie bez uprawnień. W tym miejscu należy przypomnieć, że znowelizowane przepisy kodeksu wykroczeń za kierowanie pojazdem mechanicznym bez uprawnień przewidują minimalną grzywnę w wysokości 1.500 złotych. Sąd może jednak orzec grzywnę w kwocie aż 30.000 złotych. Ponadto, obligatoryjnie sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów, który może trwać od 6 miesięcy do nawet 3 lat.

Pamiętajmy, że kierowanie w stanie nietrzeźwości jest skrajnie nieodpowiedzialne i może doprowadzić do nieodwracalnych w skutkach zdarzeń.

Przypominamy, że kierującemu, który popełnia przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości w myśl obowiązujących przepisów grozi:

 

    10 punktów karnych,

    grzywna,

    pozbawienie wolności do lat 2 oraz co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów,

    za ponowne prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi kara do 5 lat więzienia oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych

    sankcja na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej (co najmniej 5000 zł).

 

asp.szt. Barbara Stępień

Powrót na górę strony