Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymaj się i żyj! Wspólne działania opoczyńskich policjantów i pracowników kolei

sierż. sztab. Piotr Rudzki – opoczyński dzielnicowy, w ramach realizacji planu priorytetowego, brał udział w przedsięwzięciu profilaktycznym zrealizowanym wspólnie z pracownikami PKP Polskie Linie Kolejowe Sekcja Skarżysko Kamienna oraz funkcjonariuszami z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Idzikowicach. Działania zorganizowano w rejonie przejazdu kolejowego Opoczno- Ogonowice. Policjanci, strażnicy oraz pracownicy kolei, wręczali kierowcom i pieszym ulotki dotyczące bezpiecznych zachowań na przejazdach kolejowych.

Policjanci razem z przedstawicielami PKP Polskich Linii Kolejowych oraz strażnikami ze Straży Ochrony Kolei oprócz tego że czuwali nad bezpieczeństwem osób przejeżdżających i przechodzących przez torowisko, wręczali także materiały informacyjne, obrazujące  na jakie zagrożenia narażone są osoby, które lekceważą przepisy dotyczące  poruszania się w rejonie przejazdów kolejowych.

sierż.szt. Piotr Rudzki, oraz pracownicy kolei w rozmowach z kierującymi uczulali, że pociąg to masa kilkuset czy kilku tysięcy ton, która na zatrzymanie - od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania - potrzebuje nawet do 1200 metrów.

Niestety nie zawsze kierowcy zdają sobie z tego sprawę dojeżdżając do przejazdu kolejowego. Dlatego organizatorzy opoczyńskich działań, postawili sobie za cel podnoszenie świadomości na temat zagrożeń wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowych.

Przyczyną  większości wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych jest właśnie nieostrożność kierowców. Lekceważenie znaku STOP, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator nadaje światło czerwone, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami przejazdów to główne grzechy kierowców samochodów. Tak samo zachowują się piesi i rowerzyści. Przejazdy kolejowe należy uznać za miejsca, gdzie użytkownicy dróg, zarówno piesi jak też kierujący pojazdami, bezwzględnie winni przestrzegać przepisów i zasad ruchu drogowego, a zwłaszcza zasady szczególnej ostrożności.

Przypominamy, że za niezatrzymanie się przed znakiem STOP, grozi mandat karny w wysokości 300 złotych oraz 8 punktów karnych. Natomiast zignorowanie sygnalizatora kolejowego, czyli wjechanie na torowisko pomimo nadawanego zakazu wjazdu, zagrożone jest mandatem karnym w wysokości 2 tys. złotych oraz 15 punktami karnymi.

Przeprowadzone działania miały charakter profilaktyczno- edukacyjny.   

 

asp.szt. Barbara Stępień

Powrót na górę strony