Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci odnaleźli zaginionego pensjonariusza Domu Pomocy Społecznej

Opoczyńscy policjanci odnaleźli zaginionego, niepełnosprawnego mieszkańca jednego z Domów Pomocy Społecznej. Dzięki szybkiej reakcji policjantów z Paradyża, 48-latek już po godzinie od zgłoszenia został odnaleziony.

Policja podejmuje poszukiwanie osoby zaginionej natychmiast po otrzymaniu informacji o jej zaginięciu.  Tak też było 2 marca 2023 roku, kiedy to kilka minut przed godziną 21.00 dyżurny opoczyńskiej policji otrzymał zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o zaginięciu 48-letniego pensjonariusza, jednego z domów pomocy społecznej. Policjanci ustalili, że mężczyzna porusza się na wózku inwalidzkim. W dniu zaginięcia, około godziny 10.00 miał wyjść z ośrodka do pobliskiego sklepu i do chwili zgłoszenia nie powrócił do miejsca zamieszkania.

Funckcjonariusze ustalili, że względu na stan zdrowia mężczyzna wymaga pomocy innych osób.

Mundurowi wiedzieli, że muszą szybko działać, ponieważ temperatura powietrza po godzinie 21.00 znacząco spadła, więc dla osoby na wózku inwalidzkim było to dodatkowe zagrożenie dla zdrowia.

Jako pierwsi w poszukiwania włączyli się policjanci z Komisariatu Policji w Paradyżu. Funkcjonariusze znali doskonale okolicę, dlatego sukcesywnie sprawdzali miejsca, w których mógł przebywać 48-latek. Mundurowi około godziny 22.00 na polu zauważyli mężczyznę, który siedział na wózku inwalidzkim i przysypiał. Okazało się, że to zaginiony pensjonariusz. W rozmowie z policjantami przyznał, że stracił orientację w terenie i nie mógł sam wrócić do DPS-u. Na szczęście pomoc nadeszła na czas. 48-latek był wyziębiony, ale nie potrzebował pomocy medycznej. Funkcjonariusze ogrzali mężczyznę, a następnie przewieźli do miejsca, w którym na co dzień przebywa.

Pamiętajmy, że policja rozpoczyna poszukiwanie osoby zaginionej już po otrzymaniu nawet wstępnej informacji. Najpilniejsze poszukiwania dotyczą  małych dzieci, osób starszych i nieporadnych, osób deklarujących chęć odebrania sobie życia lub takich, które mogą stać się ofiarami przestępstw. W takich przypadkach policyjne działania prowadzone są niezwłocznie i w zakresie zmierzającym do szybkiego odnalezienia osoby.

Jak zareagować, kiedy ktoś z naszych bliskich zaginie?

Oto kilka podstawowych rad.

Zgłaszając zaginięcie w najbliższej jednostce policji warto być wyposażonym w niezbędną wiedzę, która usprawni policji poszukiwania. Policjant może nas poprosić o:

- podanie pełnych danych personalnych osoby zaginionej;

- aktualne zdjęcie osoby zaginionej;

- podanie cech wyglądu zewnętrznego z uwzględnieniem posiadanych znaków szczególnych;

- opisu ubioru w chwili zaginięcia z uwzględnieniem znaków firmowych;

 - opisanie przedmiotów posiadanych w chwili zaginięcia;

- podanie miejsca i okoliczności zaginięcia;

- rodzaju chorób, nałogów oraz charakter nawyków i skłonności, z uwzględnieniem prób samobójczych;

- określenie prawdopodobnych przyczyn zaginięcia, w kontekście sytuacji rodzinnej, zawodowej, konfliktów, wypowiedzi, pozostawionych listów;

- podanie adresów osób i instytucji, do których mogła udać się osoba zaginiona.

 

asp.szt. Barbara Stępień

Powrót na górę strony