Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeńśtwa, narzędzie dla obywateli

Od chwili jej wprowadzenia w 2016 roku na terenie powiatu opoczyńskiego mieszkańcy zgłosili ogółem 5184 przypadków zagrożeń, z czego w od stycznia do czerwca 2022 roku 502. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to platforma, dedykowana społeczeństwu, aby w całkowicie anonimowy sposób, można było zgłaszać policji, te sytuacje, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa i stwarzają zagrożenie dla społeczności lokalnej.

                                                                                                                                                                                                                               

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dziś stała się popularnym sposobem komunikowania obywateli z policją. Świadczy o tym ponad 2 miliony 300 tysięcy zgłoszeń na terenie całego kraju.

To interaktywne narzędzie jest łatwe w obsłudze i skuteczne w przekazywaniu informacji o miejscach, gdzie łamane jest prawo.

KMZB,  bez wątpienia pomaga policjantom szybciej eliminować negatywne zjawiska, szczególnie te najbardziej uciążliwe z punktu widzenia społecznego.

Analizując zagrożenia naniesione na mapę w okresie pierwszego półrocza 2022 roku zostały 502 zgłoszenia. Dominują zagrożenia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, w tym głównie „przekraczanie dozwolonej prędkości”, nieprawidłowe parkowanie. Od stycznia do czerwca 2022 roku, na terenie powiatu opoczyńskiego z ogólnej liczby zgłoszeń, aż 301 dotyczyło  przekraczania dozwolonej prędkości.

Zgodnie z założeniem KMZB w miejscach gdzie zagrożenia zostały potwierdzone (czerwone ikony na mapie zagrożeń) kierowani są policjanci  aby wyeliminować wskazane niekorzystne zjawisko.Każde zgłoszenie naniesione przez mieszkańców na mapie jest weryfikowane. Policjanci wielokrotnie sprawdzają wskazane miejsca pod kątem występowania zagrożenia.

Jak KMZB działa w praktyce?

  • W pierwszej kolejności należy wejść na stronę KMZB https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html, zapoznać się z regulaminem, zaznaczyć na mapie lokalizację zagrożenia, dodać zgłoszenie (przycisk "+" w lewym dolnym rogu ekranu), wybrać jego kategorię oraz  opisać zagrożenie. Można dołączyć również załączniki. 

  • Dobrze, aby opis zgłoszenia był szczegółowy i zawierał dni, a nawet godziny, kiedy zagrożenie się pojawia lub jest szczególnie uciążliwe. 

  • Po dodaniu zgłoszenia trafia ono do konkretnej jednostki lub komórki, która je wreyfikuje. Funkcjonariusze podczas codziennej służby będą pojawiać się we wskazanym miejscu, aby sprawdzić czy dochodzi tam do wskazanych zachowań lub incydentów.

  • W przypadku potwierdzenia zgłoszenia policjanci podejmą interwencję. Często funkcjonariusze o swoich ustaleniach informują inne słuzby, które w swoich kompetencjach takze mają obowiązek pomóc mieszkańcom w eliminacji nieporządanego zajwiska.  Wszystkie działania powtarzane są, aż do ostatecznego  wyeliminowania zagrożenia. 

Za pomocą KMZB można zgłosić między innymi:

  • zakłócenia ciszy nocnej,

  • akty wandalizmu lub żebractwa,

  • spożywanie alkoholu w miejscach publicznych lub zażywanie środków odurzających,

  • grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją,

  • wykroczenia drogowe lub  niewłaściwą infrastrukturę drogową.

Zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa. To narzędzie, dzięki któremu anonimowo i w łatwy sposób możemy zasygnalizować zagrożenia, które występują w naszej okolicy. 

Link do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

 https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

Szczegółowa instrukcja procesu dodawania zgłoszenia - INSTRUKCJA - KMZB

UWAGA!

Przypominamy.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest platformą umożliwiającą obywatelom jedynie zgłaszanie miejsc zagrożeń bezpieczeństwa.

Nie jest formą zgłaszania pilnej interwencji policji

W przypadku potrzeby zgłoszenia interwencji należy dzwonić na numer alarmowy 112.

 

asp.szt. Barbara Stępień

Powrót na górę strony