Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przypominamy! Alkohol nie dla nieletnich!

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba, która nie ukończyła 18 roku życia nie może spożywać alkoholu. Każdy przypadek, w którym policjanci ujawniają nastolatka po spożyciu alkoholu obligatoryjnie kierowany jest do Sądu Rodzinnego i Nieletnich.

Z takimi konsekwencjami musi się liczyć 16-latka, która była w stanie nietrzeźwości. Jak zawsze w takich sytuacjach osoba nieletnia została przekazana pod opiekę dorosłemu członkowi rodziny, a sprawa zostanie skierowana zostanie pod ocenę sądu.
Przypominamy.
Spożywanie alkoholu przez nieletnich to przejaw demoralizacji. W takich przypadkach lub gdy młody człowiek jest sprawcą czynu karalnego, wszelkie zebrane materiały w sprawie, kierowane są do Sądu Rejonowego Wydział Rodzinny i Nieletnich. Ponadto policjanci prowadzą również czynności w celu ustalenia kto sprzedał lub podał alkohol nieletniemu.
Ważne!
Polskie prawo zabrania sprzedaży alkoholu osobom nieletnim, jak również osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości. W przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy, sprzedający lub podający alkohol uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek.
Sprzedawca, który wyda nieletniemu alkohol może ponieść odpowiedzialność karną. Zgodnie z artykułem 208 kodeksu karnego, „kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.
O odpowiedzialności za rozpijanie małoletnich mówi też ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W artykule 43 ustawy czytamy, że sprzedawca wydający alkohol bez zezwolenia, lub gdy jest to zabronione, czyli między innymi w przypadku małoletnich, podlega karze grzywny.
Tej samej karze podlega kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakładzie przestępstwa.
Policjanci z opoczyńskiej komendy nie ustają w rozmowach z nastolatkami, podczas których tłumaczą dzieciom jak poważne konsekwencje może nieść za sobą nieodpowiedzialne zachowanie.
Prosimy także, w tym zakresie, o pomoc rodziców/opiekunów prawnych małoletnich. Dzięki szybkiej i właściwej reakcji na niepokojące sygnały dotyczące zachowań dzieci i młodzieży można uniknąć sytuacji, w których młody człowiek popełni czyn karalny, a jego sprawę będzie rozstrzygał sąd rodzinny.
Pamiętajmy! Wiele spraw, które z pozoru - zwłaszcza dla młodego człowieka - wydają się błahe, jak te dotyczące przejawów demoralizacji, trafiają na drogę sądową.

Warto pamiętać, że młoda osoba, pod wpływem alkoholu, często podejmuje decyzje, które mogą nieść za sobą długofalowe prawne konsekwencje, o one z kolei mogą mieć wpływ na ich przyszłe dorosłe życie.


asp.szt. Barbara Stępień

Powrót na górę strony