Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pomoc osobie w kryzysie emocjonalnym

Każdego dnia policjanci podejmują wiele interwencji, w których muszą wykazać się wiedzą, umiejętnościami, empatią. Jednymi z najtrudniejszych wezwań są te, które dotyczą osób deklarujących chęć odebrania sobie życia. W ciągu ostatnich kilku dni, opoczyńscy policjanci sześciokrotnie byli wzywani do osób w kryzysie emocjonalnym.

Na szczęście w każdym z przypadków pomoc nadeszła na czas, a wszystkie te osoby zostały objęte specjalistyczną opieką lekarską.
Każda taka interwencja jest szczególna. Policjant, który jedzie na miejsce zgłoszenia ma świadomość, że w grę wchodzi ludzkie życie i że bardzo często właśnie od tego, jak na miejscu zachowa się funkcjonariusz wiele zależy. Odpowiedzialność jest więc ogromna.
Jak to wygląda w praktyce? Najczęściej już oficer dyżurny, jeśli otrzymuje telefoniczne zgłoszenie, musi podtrzymać kontakt ze zgłaszającym do momentu udzielenia mu pomocy. Jego zadaniem jest oczywiście ustalić, miejsce, w którym znajduje osoba będąca w kryzysie, tak aby pomoc mogła dotrzeć jak najszybciej i co najważniejsze, aby była skuteczna. Oficer dyżurny musi podejmować wiec szybkie i trafne decyzje.
Ogromną odpowiedzialność przy takich interwencjach na swoje barki biorą także policjanci, którzy są skierowani do udzielenia pomocy osobie deklarującej chęć odebrania sobie życia.
W takich sytuacjach policjanci mają świadomość, że będąc najczęściej jako pierwsi na miejscu zdarzenia, muszą osobie w kryzysie udzielić doraźnego wsparcia. Wykazać się empatią, zrozumieniem, ale i często stanowczością. Niekiedy sami narażają siebie na niebezpieczeństwo.  Każda taka interwencja wymaga błyskawicznego podejmowania decyzji.
 Co zatem warto wiedzieć, aby móc pomóc osobie w kryzysie emocjonalnym?
Osoba zagrożona samobójstwem, bardzo często wysyła sygnały świadczące o tym, że jest w kryzysie. Może mówić o popełnieniu samobójstwa, drastycznie zmieniać swoje zachowanie, wycofywać się z kontaktów towarzyskich, tracić zainteresowanie pracą, szkołą, swoim dotychczasowym hobby, podejmować ryzykowne działania, nie dbać o swój wygląd, nadużywać alkoholu, narkotyków lub leków. Nie można ich ignorować. Czasem zwykła rozmowa może komuś uratować życie.
Jak zatem można pomóc osobie w kryzysie emocjonalnym?
Po pierwsze warto wiedzieć, czego nie należy robić:

        Nie ignorować.
        Nie zakładać, że to nerwy, że ten stan minie, przejdzie sam
        Nie spekulować, że już wiele razy padały groźby samobójstwa i nic się nie złego nie wydarzyło
        Ważne, aby nie oceniać, nie żartować z takiej osoby, nie umniejszać jej cierpienia  i co ważne unikać dawania rad

    Jeśli jest szansa, w miarę możliwości spokojnie porozmawiaj z osobą, która mówi o samobójstwie. Poinformuj osobę, że się o nią martwisz, że chcesz pomóc. Powiadom służby ratunkowe dzwoniąc pod numer 112.  Warto podkreślić, że w trosce o bezpieczeństwo osoby, która deklaruje chęć odebrania sobie życia, jesteśmy zobligowani zapewnić jej profesjonalną pomoc niezależnie od jej woli.
   I najważniejsze. Należy pozostać z osobą zagrożoną samobójstwem tak długo, aż znajdzie się pod opieką lekarską bądź psychologiczną, ewentualnie pod opieką policji.


asp.szt. Barbara Stępień

Powrót na górę strony