Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pijani kierowcy- zagrożeniem dla innych!

Pomimo wielokrotnych apeli policji, niestety wciąż na drogach powiatu opoczyńskiego, zatrzymywani są nietrzeźwi kierowcy. Skutki takich zachowań często są dramatyczne i nieodwracalne. Jak pokazują policyjne dane, w ciągu ostatniej doby policjanci z całym kraju zatrzymali aż 129 nietrzeźwych kierowców. Do tej niechlubnej statystyki dołączyli niestety dwaj kierujący z ternu powiatu opoczyńskiego.

28 grudnia 2021 roku, na terenie powiatu opoczyńskiego dwóch kierowców prowadziło pojazd w stanie nietrzeźwości. Jednego z z nich w Żarnowie ujął żołnierz Wojska Polskiego, drugi został zatrzymany przez patrol policji w Opocznie.

Kierowca ujęty w Żarnowie miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie i dożywotni sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Taki sam wynik stanu trzeźwości miał 47-letni kierowca mazdy, którego policjanci zatrzymali na ul. Biernackiego w Opocznie. W tym przypadku kierujący stracił już prawo jazdy. Sprawa kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości zostanie skierowana pod ocenę sądu. Kodeks karny za to przestępstwo przewiduje karę nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Apelujemy do kierowców o rozsądek i trzeźwość na drodze.

Pamiętajmy, że kierowanie w stanie nietrzeźwości jest skrajnie nieodpowiedzialne i może doprowadzić do nieodwracalnych w skutkach zdarzeń.

Przypominamy, że kierującemu, który popełnia przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości w myśl obowiązujących przepisów grozi:

  • 10 punktów karnych,

  • grzywna,

  • pozbawienie wolności do lat 2 oraz co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów,

  • za ponowne prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi kara do 5 lat więzienia oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych

  • sankcja na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej (co najmniej 5000 zł).

Pijani kierowcy są ogromnym zagrożeniem i powodują tragiczne w skutkach zdarzenia drogowe. Nietrzeźwość kierującego stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia, ponieważ alkohol zmniejsza szybkość reakcji, ogranicza pole widzenia, powoduje błędną ocenę odległości i szybkości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację. Piłeś alkohol – nie jedź, nie wsiadaj za kierownicę. To zasada, którą należy bezwzględnie stosować.

 

asp.sztab. Barbara Stępień

Powrót na górę strony