Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Parkuj z głową

W przedświątecznej gorączce zakupów, wielu kierowców zapomina o podstawowych zasadach obowiązujących z zakresie bezpiecznego parkowania samochodów.Najczęstszym tłumaczeniem kierowców, którzy parkują samochody w miejscach zabronionych jest stwierdzenie, że zatrzymali się jedynie na chwilę. Warto zatem w tym miejscu przypomnieć sobie art 2 Kodeksu Prawo o Ruchu Drogowym,który wyjaśnia czym jest zatrzymanie pojazdu, a czym postój.

Zatem:

Zatrzymanie pojazdu to unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające nie dłużej niż 1 minutę oraz każde unieruchomienie pojazdu wynikające z tych warunków lub przepisów.

Postój pojazdu to unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż 1 minutę.

Jak to wygląda w praktyce?

Zatrzymanie pojazdu może wynikać z jakiejś sytuacji na drodze (np. korek, roboty drogowe itp).

Postój jest już samodzielną decyzją kierowcy (np. w celu pozostawienia pojazdu i załatwienia jakiejś sprawy). Dlatego w przypadku parkowania samochodu, najczęściej mamy do czynienia z postojem.

Zapis art. 49 Kodeksu Prawo o Ruchu Drogowym wskazuje w jakich miejscach zabrania się postoju pojazdów.

1) w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej;

2) w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu;

3) przed i za przejazdem kolejowym, po obu stronach drogi, na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego z jedną kreską;

4) w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu;

5) na obszarze zabudowanym, pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 t lub o długości przekraczającej 12 m, poza wyznaczonymi w tym celu parkingami.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zabrania się także zatrzymania lub postoju pojazdu na autostradzie lub drodze ekspresowej w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu.

Jeżeli jednak unieruchomienie pojazdu nastąpiło z przyczyn technicznych, kierujący pojazdem jest obowiązany usunąć pojazd z jezdni oraz ostrzec innych uczestników ruchu.

Zwracajmy także uwagę na znaki drogowe, które zakazują postoju czy zatrzymywania się . Odpowiednio to znaki B-35 oraz B-36.

Niezwykle istotnym jest także, aby kierowca zwracał uwagę na znaki informujące o wyznaczonym miejscu parkowania dla osób niepełnosprawnych. Niestety wiele nieuprawnionych osób posługuje się kartą parkingową przeznaczoną dla osób niepełnosprawnych. Osoba, nieuprawniona, która posługuje się kartą parkingową dla osób niepełnosprawnych musi liczyć się z mandatem karnym w wysokości 800 złotych.

Podsumowując.

W większości przypadków za nieprawidłowe parkowanie grozi mandat od 100 do 300 zł, jeszcze wyższą karę można otrzymać za parkowanie pojazdu na miejscu dla niepełnosprawnych (500 zł), a jeszcze większą za zaparkowanie w takim miejscu i posługiwanie się kartą dla niepełnosprawnych, do której kierowca nie jest uprawniony (800 zł).

Warto pamiętać,że źle zaparkowany pojazd może zostać odholowany, wówczas koszty wzrastają, ponieważ są powiększone o usługę lawety, oraz doliczany jest postój na parkingu. Reguluje to art. 130a Kodeksu Prawo o Ruchu Drogowym, który mówi o tym, że pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela m.in. w przypadku, gdy został pozostawiony w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu.

 

opr. asp.szt. Barbara Stępień

Powrót na górę strony