Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pijany spowodował kolizję drogową

Prawie 2 promile alkoholu w organizmie miał 48-letni kierowca vw transportera, który wjechał w ogrodzenie posesji. Przypominamy po raz kolejny, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości w myśl obowiązujących przepisów jest przestępstwem. Pamiętajmy także, że tak nieodpowiedzialne zachowanie może być tragiczne w skutkach.Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu zwiększa zarówno ryzyko wypadku, jak i prawdopodobieństwo śmierci lub poważnych obrażeń.

Policjanci z opoczyńskiego ruchu drogowego 11 lutego 2021r., zatrzymali 48 latka, który  mając w organizmie  prawie 2 promile alkoholu kierował volkswagenem transporterem. Pijany kierowca  o godz. 16.00 w miejscowości Janów Karwicki, jechał za szybko, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w ogrodzenie posesji. Na szczęście w kolizji nikt nie ucierpiał.

Nieodpowiedzialne  zachowanie  kierowcy zostanie ocenione przez sąd .

 

Dopuszczalna ilość alkoholu

 

 Polskie prawo wyróżnia dwie sytuacje związane ze spożywaniem alkoholu.

Pierwszą z nich jest stan po użyciu alkoholu, kiedy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila lub jeśli w wydychanym powietrzu obecność alkoholu w organizmie jest na poziomie od 0,1mg do 0,25 mg w 1 dm3.

Prowadzenie pojazdu w tym stanie jest wykroczeniem, za które grozi 10 punktów karnych, grzywna od 50 zł do 5000 zł i utratą prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Jeśli jednak w tym stanie dojdzie do kolizji drogowej czy wypadku, kwalifikacja czynu zmienia się. Wówczas kierowcy może grozić nawet kara pozbawienia wolności.

Drugą sytuacją jest stan nietrzeźwości , kiedy stężenie alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,5 promila lub w wydychanym powietrzu obecność alkoholu w  organizmie  jest powyżej 0,25 mg w 1dm3.

W takiej sytuacji mamy do czynienia  z przestępstwem zagrożonym karą grzywny w wysokości uzależnionej od dochodów oraz świadczeniem pieniężnym na rzecz instytucji lub organizacji społecznej zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych. Sprawcy grozi także kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Dodatkowo na kierowcę nakładane jest 10 punktów karnych. Recydywistom i sprawcom wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym grozi kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Sąd obligatoryjnie orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju, na okres od 1 roku do nawet 10 lat. Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowodował wypadek, w którym są zabici lub ranni, sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 

opr. asp.szt. Barbara Stępień

Powrót na górę strony