Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalna wycinka drzew

Opoczyńscy policjanci prowadzą postępowanie wobec dwóch mężczyzn, którzy nielegalnie wycieli drzewa w prywatnym lesie. Jak uniknąć tego rodzaju sytuacji? Czy właściciel prywatnego lasu może samodzielnie wycinać drzewa? Jakie warunki należy spełnić aby nie popaść w konflikt z prawem przy tego rodzaju sytuacjach?

 

Jak pokazują statystyki kilkadziesiąt procent lasów stanowią lasy prywatne. Należy jednak pamiętać, że właściciel  ma określone prawa oraz obowiązki, o czym informuje Ustawa o lasach. Właściciel lasu może pozyskiwać drewno ale według ściśle określonych reguł.  

Zgodnie z Ustawą o lasach z dn. 28 września 1991 r. z późn. zmianami, nadzór nad gospodarką leśną w lasach, które nie są własnością Skarbu Państwa sprawuje Starosta, który może w drodze porozumienia powierzyć go nadleśniczemu Lasów Państwowych .

Właściciele lasów zobowiązani są do racjonalnego użytkowania lasu w sposób trwale zapewniający optymalną realizację wszystkich jego funkcji, a w szczególności do:

1) wykonywania zabiegów profilaktycznych i ochronnych zapobiegających powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów;

2) zapobiegania, wykrywania i zwalczania nadmiernie pojawiających i rozprzestrzeniających się organizmów szkodliwych;

3) ochrony gleby i wód leśnych.

Podstawą do pozyskania drewna w lasach prywatnych są Uproszczone Plany Urządzenia Lasu (UPUL) lub decyzja Starosty (albo osoby przez niego upoważnionej) wydana na podstawie inwentaryzacji stanu lasu.

Ważne!  W przypadku lasów nieobjętych Uproszczonym Planem Urządzenia Lasu należy złożyć wniosek o wydanie decyzji i dopiero po jej uzyskaniu i uprawomocnieniu można przystąpić do wycinki.

Brak Świadectwa Legalności Pochodzenia Drewna, a co za tym idzie wycinka niezgodna z Uproszczonym Planem Urządzenia Lasu (UPUL) zagrożone są karą grzywny i przepadkiem drewna. Legalizacji dokonuje właściwy specjalista ds. lasów nadzorowanych na pisemne zgłoszenie właściciela lasu. Uzyskanie świadectwa legalności pozyskania drewna jest bezpłatne.

 

 Ważne! Drewno pozyskane w lasach podlega ocechowaniu. Czyli, trwałym umieszczeniu na pozyskanym drewnie znaku graficznego, kolejnego numeru sztuki albo numeru stosu drewna - w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa dokonuje się w miejscu jego pozyskania. Dokumentem stwierdzającym legalność pozyskania drewna jest świadectwo legalności pozyskanego drewna, którego wzór stanowi załącznik nr 6 do Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa z dn. 24 lutego 1998 r.

 

opr.asp.szt. B. Stępień

Powrót na górę strony