Strona Główna arrow Aktualności
poniedziałek, 20 październik 2014
 
 
KIK76
Bądź ostrożny na drodze Drukuj E-mail
środa, 15 październik 2014

Nieuchronnie zbliża się okres jesienno- zimowy. To czas kiedy kierowcy, rowerzyści, piesi powinni wykazać się szczególną ostrożnością. Szczególnie w godzinach porannych kiedy występują mgły i zamglenia jak też po zachodzie słońca.

KIEROWCY - powinni zmniejszyć prędkość, dostosować ją do warunków drogowych, zwracać uwagę na zachowanie innych uczestników ruchu, zwłaszcza dzieci. Szczególnie kiedy przejeżdżają w okolicy szkół, przystanków autobusowych. Pamiętajmy dzieci potrafią działać nieprzemyślanie, wybiegnięcia na jezdnię wprost pod nadjeżdżający samochód  są odnotowywane i na terenie powiatu opoczyńskiego. Dlatego warto pamiętać, by w pobliżu szkół, ośrodków zdrowia, przedszkoli, przystanków autobusowych itp. zdecydowanie zmniejszyć prędkość i zachować szczególną ostrożność.

Aby nie stać się uczestnikiem kolizji czy wypadku drogowego należy zmniejszyć prędkość pamiętając, że droga hamowania na śliskiej nawierzchni znacznie się wydłuża. By uniknąć najechania na tył poprzedzającego pojazdu należy więc zwiększyć odstęp między pojazdami. Trzeba pamiętać o tym, że poprzez gwałtowny ruch kołem kierownicy, czy też przez nagłe hamowanie lub przyśpieszenie możemy wpaść w poślizg. Jeżeli pojazd nie jest wyposażony w ABS, zalecane jest hamować pulsacyjnie, aby nie doprowadzić do zerwania przyczepności kół.

Przypominamy o obowiązkach wynikających z art 19 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, tj. o obowiązku jazdy z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu, hamować w sposób nie powodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia, utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.

PIESI - od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy poruszający się po zmroku na drodze poza terenem zabudowanym ma obowiązek noszenia kamizelki odblaskowej. Pamiętajmy, że zapis ten przede wszystkim ma chronić pieszego przed potraceniem. Zdrowy rozsądek ( nie tylko przepis prawny) podpowiada, że osoba, która porusza się poboczem po zmroku  dla własnego bezpieczeństwa powinna nosić kamizelkę odblaskową lub posiadać jakikolwiek element odblaskowy umieszczony w widocznym dla kierowców miejscu. Element odblaskowy czyni pieszego widocznym nawet z odległości 150m, na których pokonanie pojazd ma ok. 7 sekund, co pozwoli kierowcy na przygotowanie się do manewru mijania. Natomiast tylko ok. 1-2 sekund ma kierowca w przypadku, gdy pieszy nie jest wyposażony w odblask. Niestety wielu niechronionych użytkowników dróg, lekceważy powyższy fakt i w dalszym ciągu porusza się po zmroku bez elementu odblaskowego lub na nieoświetlonym rowerze, sądząc, że w porę uda się uniknąć zagrożenia.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia pieszego bez kamizelki odblaskowej i z odblaskiem.

Image 

/foto. Policja.pl/

 Piesi powinni pamiętać o obowiązkach wynikających z art. 11 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, tj. o obowiązku korzystania z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca, jak najbliżej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Idący po poboczu lub jezdni pieszy jest obowiązany iść lewa stroną drogi jeden za drugim. Pieszym zabrania się wchodzenia na jezdnię zza pojazdu lub innej przeszkody.

asp. Bbarbara Stępień

 
Młodzież z Opoczna na meczu Vive targi Kielce vs Motor Zaporoże Drukuj E-mail
wtorek, 14 październik 2014

 12 października 2014 roku  30 osobowa  grupa uczestników XI Halowego Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Komendanta Powiatowego Policji w Opocznie  dopingowała w Kielcach drużynę Mistrzów Polski w piłce ręcznej ViVe Targi Kielce w meczu trzeciej kolejki Velux EHF Champions League z ukraińską drużyną Motor Zaporoże. To kolejne działania profilaktyczne opoczyńskiej policji skierowane  do młodzieży w ramach programu "Kibicuj Bezpiecznie"

Image

Wyjazd grupy opoczyńskiej młodzieży na mecz był możliwy dzięki podpisanemu przez Komendanta Powiatowego Policji w Opocznie porozumieniu o współpracy z Prezesem kieleckiego klubu.

Image

Image 

Image 

 asp. Barbara Stępień

 
o cyberprzemocy w wygnanowie Drukuj E-mail
poniedziałek, 13 październik 2014

W dniu 10 października 2014 roku st. asp. Andrzej Chrobot z Zespołu ds. Nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Opocznie przeprowadził spotkanie z młodzieżą Gimnazjum w Wyganowie na temat cyberprzemocy.

Podczas spotkania młodzież poznała definicję cyberprzemocy, jej najczęstsze formy, a także dowiedziała się o odpowiedzialności prawnej osób nieletnich. St. asp. Andrzej Chrobot przekazał również uczestnikom spotkania zasady korzystania z Internetu – zasady które chronią, aby nie stać się ofiarą przestępstwa internetowego.

Na zakończenie młodzież obejrzała film o cyberprzemocy.

Image 

 

st. asp. Andrzej Chrobot

 
Porozumienie z drzewickim liceum Drukuj E-mail
poniedziałek, 13 październik 2014

 Kolejne porozumienie dotyczące współpracy pomiędzy Komendą Powiatową Policji w Opocznie, a Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy.

10 października 2014 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy podczas uroczystego apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w obecności Starosty Opoczyńskiego Marka Ksyty oraz zaproszonych gości, Komendant Powiatowy Policji w Opocznie, inspektor Janusz Myga podpisał kolejne już porozumienie z dyrektorem drzewickiego liceum dotyczące usystematyzowania i sformalizowania dotychczasowych działań opoczyńskiej policji w zakresie zajęć edukacyjnych przeprowadzanych w klasach o profilu policyjnym. Porozumienie zobowiązuje więc do wzajemnego koordynowania dotychczasowych działań, które są realizowane w drzewickim liceum. w ramach edukacji na rzecz bezpieczeństwa, działalności profilaktycznej w szczególności w odniesieniu do uczniów klas o profilu policyjnym.  Porozumienie obejmuje szczegółowy plan zajęć lekcyjnych jak też możliwość przyjrzenia się służbie w Policji.

Image

Image

Image 

asp. Barbara Stępień

 
czołowe zderzenie w Woli Załężnej Drukuj E-mail
poniedziałek, 13 październik 2014

10 października w miejscowości Wola Załeżna doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika,że 28 letni kierowca passata, prawdopodobnie nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze , zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w jadący z przeciwka samochód osobowy marki Skoda Octavia, którą poruszał się 30-letni mieszkaniec Warszawy. W wyniku zderzenia, obrażeń ciała doznał kierowca passata, który został przetransportowany do opoczyńskiego szpitala.. Do zbadania stanu trzeźwości 28 latka została pobrana krew.. Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z Opoczna.

asp. Barbara Stępień

 
Policjanci ujawnili nielegalny tytoń Drukuj E-mail
poniedziałek, 13 październik 2014

Opoczyńscy policjanci wydziału kryminalnego ujawnili 3878 paczek papierosów różnych marek oraz ponad 47 kg wyrobów tytoniowych w postaci ciętego tytoniu bez znaków akcyzy skarbowej. Nielegalny towar został znaleziony w prywatnych posesjach mieszkańców powiatu opoczyńskiego. W związku z ustaleniami poczynionymi w wyniku pracy operacyjnej policjanci przeprowadzili przeszukania pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych zajmowanych przez 25-latka, gdzie ujawnili i zabezpieczyli 1015paczek papierosów różnych marek oraz 0,1 kg  krajanki tytoniowej. Następnie funkcjonariusze udali się do mieszkania 57-letniego opocznianina, tam z kolei zabezpieczyli 15,7kg krajanki tytoniowej oraz 2505 Tego samego dnia na terenie posesji 60-letniej mieszkanki Opoczna, kryminalni zabezpieczyli 358 paczek papierosów różnych marek oraz 32 kg krajanki tytoniowej bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Łącznie policjanci zabezpieczyli 3878 paczek papierosów oraz ponad 47 kg krajanki tytoniowej.

 asp. Barbara Stępień

 
UWAGA NA OSZUSTÓW! Drukuj E-mail
czwartek, 09 październik 2014

W dalszym ciągu odnotowujemy przypadki przestępstw na szkodę osób starszych. Oszuści nie mają żadnych skrupułów i są coraz bardziej bezwzględni. Pod różnymi pretekstami wyłudzają często spore sumy pieniędzy. Najczęściej, podczas telefonicznej rozmowy, podając się za członków rodziny proszą o pieniądze.

 Tak było w przypadku dwóch mieszkanek Opoczna, które padły łupem oszustów, złodziei. 7 października 2014 roku do 78 letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za jej wnuczka. Poprosił ją o pomoc finansową w związku z tym, że uczestniczył w wypadku drogowym i potrzebuje pieniędzy celem uniknięcia odpowiedzialności. Spełniając prośbę 78-latka umówiła się z przestępcą w pobliżu swojego miejsca zamieszkania i przekazała mu 40 tysięcy złotych. Dopiero po telefonie od rodziny zorientowała się, że została oszukana. Kolejną ofiarą oszustów padła 82-letnia opocznianka, która do swojego mieszkania wpuściła dwóch nieznanych mężczyzn. W tym przypadku przestępcy działali pod pretekstem pomiaru okien do ich uszczelnienia. Wykorzystali nieuwagę kobiety i ukradli jej ponad 4 tysiące złotych. Jak  pokazują przytoczone sytuacje oszuści działający tą czy podobnymi metodami  są bezwzględni, wykorzystują dobre serce i łatwowierność najczęściej samotnie zamieszkujących osób starszych. Przestępcy są pozbawieni skrupułów okradając ludzi z oszczędności. Każdorazowo można temu zapobiec, stosując się do podstawowych zasad:

 1) nigdy nie przekazuj pieniędzy nieznanej osobie;

2) nie wpuszczaj do mieszkania obcych osób;

3) o swoich podejrzeniach zawsze informuj policję

asp. Barbara Stępień

 
Oddał znalezione pieniądze i dokumenty Drukuj E-mail
wtorek, 07 październik 2014

Wzorowa i obywatelska postawa pracownika Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Opocznie. 46-letni  mężczyzna przy bramie PGK znalazł portfel, a w nim dokumenty oraz pieniądze w kwocie 600 zł.. Znalezione rzeczy od razu przekazał policji. Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Opocznie otrzymał zgłoszenie od 46-letniego pracownika Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Opocznie, że znalazł on przy bramie swojego zakładu pracy portfel z dokumentami oraz  gotówką. Na miejsc przyjechali policjanci, którzy ustalili tożsamość właściciela portfela i jeszcze tego samego dnia zguba trafiła w ręce prawowitego właściciela.Postawa Pana Waldemara  jest godna naśladowania i daje nadzieję, że gdy sami coś zgubimy, trafi się tak uczciwy znalazca jak on.

asp. Barbara Stępień

 
IX Edycja POLICYJNEJ AKADEMII BEZPIECZEŃSTWA Drukuj E-mail
wtorek, 07 październik 2014

Zespół ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Opocznie informuje,  że w dniu 17 października 2014 roku o godzinie 9:30 w Zespole Szkół Samorządowych    nr 3 w Opocznie, ul. Armii Krajowej 1  odbędą się eliminacje do etapu wojewódzkiego konkursu „Policyjna Akademia Bezpieczeństwa”.

W eliminacjach do etapu wojewódzkiego wystąpią zwycięskie drużyny następujących szkół: 1. Szkoła Podstawowa nr 3 w Opocznie,

2. Szkoła Podstawowa nr 2 w Opocznie,

3. Szkoła Podstawowa w Kraśnicy,

4. Szkoła Podstawowa w Ogonowicach,

5. Szkoła Podstawowa w Sławnie,

6. Szkoła Podstawowa w Kamieniu,

7. Szkoła Podstawowa w Błogiem Rządowym,

8.  Szkoła Podstawowa w Skroninie,

9. Szkoła Podstawowa w Wójcinie,

10. Szkoła Podstawowa w Sokołowie,

11. Szkoła Podstawowa w Kozeninie,

12. Szkoła Podstawowa w Petrykozach.

Przypominamy, że uczniowie (zwycięzcy etapu szkolnego) przystępujący do konkursu muszą posiadać przy sobie legitymację szkolną oraz pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na udział w konkursie potwierdzającą brak przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w sportowych zajęciach sprawnościowych.

W przypadku pytań i wątpliwości można kontaktować się ze st. asp. Andrzejem Chrobotem pod numerem telefonu: 044-754-61-02.

st.asp. Andrzej Chrobot

 

 
Domowa nielegalna hodowla Drukuj E-mail
poniedziałek, 29 wrzesień 2014

Policjanci z Wydziału Prewencji opoczyńskiej policji  zatrzymali mężczyznę, który zajmował się nielegalną uprawą konopi indyjskich. W mieszkaniu w jednej z miejscowości  w gminie Opoczno policjanci zabezpieczyli  środki narkotyczne w postaci tzw. suszu roślinnego  oraz siedem krzewów konopi indyjskiej. Za prowadzenie zabronionej działalności 29-latkowi grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

27 września 2014 roku, policyjny patrol podejmował interwencję domową w jednej spod opoczyńskich miejscowości. Będąc w miejscu zamieszkania 29-latka,  mundurowi ujawnili przy nim  około dwóch gramów ususzonych już liści narkotyku  oraz siedem sztuk roślin konopi indyjskiej. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony do wyjaśnienia w policyjnym areszcie. Odpowie nie tyko za posiadanie środków odurzających ale także za naruszenie nietykalności cielesnej interweniujących funkcjonariuszy.

asp. Barbara Stępień

 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 10 z 867
ndsn
Wyszukiwarka
Inne informacje
narkotyki
kibicbezpieczny
itaka
RPO
rasizm
stop18
reaguje
telzaufkids
rodzice
niebieska linia