Strona Główna arrow Aktualności
poniedziałek, 27 kwiecień 2015
 
 
Kampania społeczna "Nie [przy]dzwoń za kierownicą" Drukuj E-mail
czwartek, 23 kwiecień 2015


Już prawie co czwarty wypadek drogowy jest skutkiem korzystania z telefonów komórkowych w czasie jazdy. Rosnąca skala tego niebezpiecznego zjawiska to sygnał do wprowadzenia dla kierowców działań motywujących do zmiany złych drogowych nawyków. Dlatego rusza projekt „Nie [przy]dzwoń za kierownicą”, którego celem jest uświadomienie kierowcom zagrożeń związanych z korzystaniem z telefonu podczas prowadzenia samochodu.

 

Dziś na stacji paliw LOTOS w Brwinowie odbyła się konferencja prasowa promująca projekt "Nie [przy]dzwoń za kierownicą", którego celem jest zwrócenie uwagi na problem używania telefonów komórkowych przez kierowców podczas jazdy.

 

- Mam nadzieję, że akcja dotrze do jak najszerszego grona odbiorców, a przede wszystkim do zawodowych kierowców, którzy znaczną część swojego czasu spędzają za kierownicą. Z badań wynika, że zaledwie 24% uczestników ruchu korzysta z zestawów głośnomówiących, natomiast aż 65% ankietowanych kierowców przyznaje, że korzysta z telefonów komórkowych w czasie jazdy. To zatrważające statystki. Dlatego też, poprzez tego typu akcje chcemy zmieniać świadomość kierowców i ich poczucie odpowiedzialności za kierownicą – mówi Mariusz Sokołowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

Z badań wynika, że ponad 47% ankietowanych kierowców rozmawia przez telefon w czasie jazdy i aż 65% czyta oraz pisze wiadomości tekstowe. Takie zachowania aż czterokrotnie zwiększają ryzyko wypadków. Jednak mimo to, liczba kierowców łamiących prawo w tym zakresie rośnie. Korzystanie z telefonów komórkowych podczas prowadzenia auta w zdecydowanym stopniu obniża koncentrację i tym samym utrudnia bezpieczne poruszanie się po drodze, co grozi nie tylko prowadzącemu auto oraz pasażerom, ale również innym uczestnikom ruchu drogowego. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że samo zerknięcie na ekran telefonu – chociażby po to by sprawdzić, kto dzwoni – zajmuje kierowcy średnio 5 sekund. Przez ten czas, jadąc z prędkością 80 km/h, pokonuje on odcinek drogi równy boisku piłkarskiemu.

W konferencji prasowej promującej akcję uczestniczyli: Emil Żak (pomysłodawca projektu, CEO & Co-Founder, Ecologic), Stanisław Szymanik (ordynator oddziału ortopedii i traumatologii, Szpital św. Rafała w Krakowie), Jarosław Baran (7-krotny Rajdowy Mistrz Polski – pilot Kajetana Kajetanowicza), Marcin Zachowicz (dyrektor biura prasowego, rzecznik prasowy Grupy LOTOS), Tomasz Suski (widecyrektor likwidacji szkód Liberty Ubezpieczenia), Michał Iwanek (prezes zarządu Corpoflota), Anna Wiśniewska (kierownik działu rozwoju biznesu, LeasePlan Polska), Kevin Aiston (prezenter radiowy i telewizyjny; dowódca sekcji i członek zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Radzyminie).

 

Patronat honorowy nad akcją "Nie (przy)dzwoń za kierownicą" objęła Komenda Główna Policji. Partnerami projektu zostały Grupa LOTOS, Scanmed Multimedis, Corpoflota, LeasePlan oraz Liberty Ubezpieczenia.

 

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej kampanii: www.bezkomorki.pl, gdzie można znaleźć praktyczne wskazówki jak skutecznie zmienić przyzwyczajenia drogowe. Zachęcamy też do śledzenia akcji na profilach na Facebooku: https://www.facebook.com/akcjabezkomorki?_rdr i Instagramie: https://instagram.com/bezkomorki/.

  

/KGP/ 

 

 
Nielegalne papierosy i alkohol Drukuj E-mail
czwartek, 23 kwiecień 2015

Kryminalni z opoczyńskiej policji  zabezpieczyli  2920 sztuk papierosów oraz ponad 12,6 litra spirytusu  bez znaków akcyzy skarbowej. Nielegalny towar znajdował się na terenie posesji 31-letniego mieszkańca gminy  Sławno. Straty Skarbu Państwa powstałe w skutek działań mężczyzny to ponad 3 tysiące złotych. Grozi mu teraz wysoka grzywna oraz przepadek zabezpieczonego mienia.

Realizacja sprawy była możliwa dzięki wcześniejszym ustaleniom kryminalnych z Komendy Powiatowej Policji w Opocznie. Uzyskane informacje doprowadziły operacyjnych do jednej z posesji w gminie Sławno. Tam miała znajdować się kontrabanda. Podczas przeszukania posesji  policjanci ujawnili 2600 sztuk papierosów bez jakichkolwiek znaków akcyzy oraz  320 papierosów z białoruską akcyzą skarbową. Policjanci łącznie zabezpieczyli 2920 sztuk nielegalnego tytoniu. Straty Skarbu Państwa z tytułu podatku akcyzowego powstałe w wyniku działalności 31-letniego mężczyzny to ponad 3 tysiące złotych. Właściciel bezakcyzowych wyrobów trafił do opoczyńskiej komendy policji. Tam usłyszał zarzuty. Za posiadanie nielegalnego towaru grozi mu wysoka grzywna oraz przepadek zabezpieczonego mienia.

 

asp. Barbara Stępień 

 
Podpalił stodołę i groził Drukuj E-mail
środa, 22 kwiecień 2015

Nie chciała  pomóc mu w rozwiązaniu sporu z była żona  w odwecie podpalił jej stodołę i groził. Opoczyńscy policjanci zatrzymali 38 letniego mieszkańca gminy Mniszków, który groził 68 latce, a następnie podpalił należącą do niej stodołę

      Do zdarzenia doszło21 kwietnia 2015 roku  o godzinie 22.15 w  gminie Mniszków.  Do kobiety  przyszedł 38 letni mężczyzna i poprosił o pomoc w rozwiązaniu konfliktu z jego była zoną oraz kuzynem. Kiedy pokrzywdzona odmówiła  mężczyzna  zaczął grozić kobiecie i straszyć ją. Po niedługim czasie 68 latka zauważyła jak  nieproszony gość  kręci się po jej posesji właśnie w pobliżu stodoły .  Chwilę później budynek stanął  w płomieniach. Policjanci którzy  przyjechali na miejsce  po krótkiej rozmowie ze zgłaszającą zauważyli stojącego nieopodal  mężczyznę, który przyglądał się gaszeniu pożaru. Wylegitymowali go, podczas rozmowy  z mundurowymi  38 latek przyznał się do podpalenia nieruchomości. Jak wstępnie wyjaśniał zezłościł się na pokrzywdzoną, która odmówiła mu pomocy w załagodzeniu konfliktu z jego była zona oraz kuzynem.

Wstępnie pokrzywdzona straty oszacowała na około 2 tysiące złotych. 38 latek został zatrzymany. 

 

asp. Barbara Stępień 

 
Na podwójnym gazie Drukuj E-mail
czwartek, 16 kwiecień 2015

Prawie 2, 5 promila alkoholu w organizmie miał 21 letni kierowca hondy,, który stracił panowanie nad pojazdem  zjechał z drogi do przydrożnego rowu a następnie zatrzymał się w polu. Do zdarzenia doszło 15 kwietnia 2015 roku, o godzinie 22.15  w miejscowości Bronów w gminie Żarnów.  Policjanci będący na miejscu zdarzenia  udzielili kierowcy samochodu pierwszej pomocy przedmedycznej, na szczęście obrażenia kierującego nie stanowiły zagrożenia dla jego zdrowia. Natomiast podczas ustalania okoliczności zdarzenia  okazało się, że 21 latek jest  nietrzeźwy badanie wykazało u niego ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Poza tym okazało  się, że  mężczyzna nie ma uprawnień do kierowania pojazdami, a honda którą spowodował kolizję stanowi własność jego znajomego. O dalszych losach 21 letniego mieszkańca Końskich zdecyduje sąd.

asp. Barbara Stępień 

 
Pasażer na gapę Drukuj E-mail
środa, 15 kwiecień 2015

Chcąc uniknąć  więzienia posługiwał się  nieswoim dowodem osobistym. 14 kwietnia 2015 roku , kierownik pociągu Inter City podczas postoju na przystanku Opoczno – Południe zawiadomił dyżurnego opoczyńskiej policji, że prawdopodobnie jeden z podróżnych posługuje się nieswoim dowodem osobistym. Kiedy na miejsce przyjechał patrol policji okazało się, że mężczyzna faktycznie posługuje się dowodem osobistym, ale ten  całą pewnością nie  należy do niego.  Mimo tego pasażer nadal upierał się przy tym, że jest  29 letnim mieszkańcem  miejscowości Krygi. Policjanci zatrzymali pasażera na gapę i w celu ustalenia jego prawdziwej tożsamości  przewieźli go na komendę. Po chwili okazało się, że  mężczyzna  naprawdę  ma 24 lata, pochodzi  ze Zgorzelca i jest poszukiwany listem gończym do odbycia kary aresztu.  Dodatkowo zanim trafił za kratki zakładu karnego,  usłyszał zarzut posługiwania się nieswoim dokumentem tożsamości,  co zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności. 

asp. Barbara Stępień 

 
Uczciwy znalazca- oddał ponad 2 tysiące złotych Drukuj E-mail
wtorek, 14 kwiecień 2015

O dużym szczęściu i uczciwości ludzkiej może mówić jeden z mieszkańców powiatu opoczyńskiego. Mężczyzna zgubił portfel z ponad dwoma tysiącami złotych. Odzyskał go jeszcze tego samego dnia dzięki prawej postawie innego mieszkańca Opoczna. Uczciwy znalazca przyniósł portfel wraz z zawartością do komendy policji, a funkcjonariusze szybko odnaleźli właściciela i oddali mu zgubę. Uczciwemu znalazcy gratulujemy postawy.

Do zdarzenia doszło 13 kwietnia 2015 roku w Opocznie. 30-leni mężczyzna znalazł leżący na chodniku przy jednym z opoczyńskich sklepów portfel. W środku była gotówka oraz dokumenty. Zaraz po tym uczciwy znalazca zgłosił się do opoczyńskiej policji i opowiedział o znalezisku funkcjonariuszom. Policjanci ustalili adres właściciela zguby i jeszcze tego samego dnia portfel z zawartością w nienaruszonym stanie wrócił do jego rąk.

Uczciwa postawa znalazcy portfela jest godna naśladowania i pochwały. Choć takie zachowanie powinno być normą, w dzisiejszych czasach jest coraz rzadsze i tym bardziej zasługuje na wyróżnienie i słowa uznania.

Przy okazji tego zdarzenia policjanci przypominają, że znalezione rzeczy nie są naszą własnością. W przypadku znalezienia jakiegokolwiek przedmiotu trzeba dążyć do oddania go właścicielowi. W przeciwnym razie popełnia się przestępstwo przywłaszczenia.

 asp. Barbara Stępień

 
Odpowie za nielegalne posiadanie broni i amunicji Drukuj E-mail
wtorek, 14 kwiecień 2015

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w  Opocznie  zatrzymali mieszkańca gminy Białaczów, który przechowywał nielegalną broń i amunicję. Mężczyźnie grozi kara do 8 lat więzienia.

 Image

13 kwietnia 2015 roku opoczyńscy policjanci przeszukali pomieszczenia mieszkalne należące do 36-letniego mężczyzny. Sprawa została zrealizowana dzięki ustaleniom opoczyńskich  kryminalnych. Policjanci dowiedzieli się, że 36 latek  może posiadać nielegalną broń palną oraz amunicję. Ich podejrzenia były trafione.

 Podczas przeszukania funkcjonariusze znaleźli  2 rewolwery,2 jednostki  broni długiej typu „Mauser” broń pneumatyczną , kuszę sportową, lunetę optyczną z mocowaniem oraz element broni w postaci lufy ze spustem. Oprócz broni, policjanci zabezpieczyli również 136 sztuk amunicji rożnego rodzaju oraz kalibru jak też  siatkę rybacką do nielegalnego połowu ryb. 36-letni mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Za nielegalne posiadanie broni grozi mu kara nawet do 8 lat więzienia.

Image

Image

 

asp. Barbara Stępień 

 
Każdego roku Policja odnajduje coraz więcej osób zaginionych Drukuj E-mail
wtorek, 14 kwiecień 2015

Każdego roku policjanci odnajdują coraz więcej osób zaginionych. Tylko w 2014 roku zgłoszono ponad 20 tysięcy zaginięć. Jednocześnie w tym samym roku odnaleziono ponad 21 tysięcy osób. W 364 przypadkach były to zgłoszenia zaginięć sprzed lat. Z roku na rok maleje liczba osób nieodnalezionych – wszystko to są efekty pozytywnych zmian w Policji, która z powodzeniem tworzy ogólnopolski system poszukiwań osób zaginionych. Zmiany te zostały pozytywnie ocenione przez Najwyższą Izbę Kontroli i MSW.

W Polsce, co podkreśla Najwyższa Izba Kontroli  już w pierwszym zdaniu podsumowania wyników kontroli, stworzono system poszukiwań osób zaginionych. Co więcej, zadbano o ustawowe uporządkowanie działań, podejmowanych w przypadku zaginięcia osoby – stworzono bazę danych DNA osób zaginionych i ich rodzin. Umożliwia to funkcjonariuszom identyfikację osób zaginionych z ujawnionymi na terenie całego kraju, jak również za granicą osobami, o nieustalonej tożsamości i nieznanymi zwłokami.

W Policji również wypracowano procedury postępowania w przypadku otrzymywania zawiadomienia o zaginięciu osoby i prowadzenia czynności poszukiwawczych, zwłaszcza w stosunku do dzieci. W tym celu powstał system Child Alert.

Ponadto w Komendzie Głównej Policji zbudowano komórkę odpowiedzialną za ogólnopolską koordynację poszukiwań – Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych, która nadzoruje w sposób szczególny poszukiwania osób zaginionych, jak również w uzasadnionych przypadkach bezpośrednio uczestniczy w prowadzonych działaniach poszukiwawczych na terenie całego kraju. Wykorzystywane w tym celu jest Mobilne Centrum Wsparcia Poszukiwań oraz bezzałogowy statek latający.

Równocześnie Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie podkreśliła, że Policja w sposób precyzyjny określiła m. in. właściwość miejscową jednostek organizacyjnych Policji do prowadzenia poszukiwań.

W tym roku Komendant Główny Policji zatwierdził program szkolenia kursu specjalistycznego dla policjantów zajmujących się zaginięciami, który wdrożony zostanie w ciągu paru miesięcy. Poprzedzone było to pilotażowymi szkoleniami dla ponad 240 policjantów z kraju.

Oczywiście przy tej skali działań Policji mogły pojawić się błędy, które poprzez zbudowanie właściwego systemu muszą być jak najszybciej identyfikowane i korygowane. Po to zbudowano m.in. Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP. Wnioski końcowe Najwyższej Izby Kontroli mówiące o zintensyfikowaniu współpracy z innymi podmiotami, zaangażowanymi w poszukiwania, usprawnienie współpracy z Prokuraturą, zintensyfikowanie szkoleń, czy też usprawnienie obiegu informacji między jednostkami Policji nie są podstawą do kontestowania kompleksowych działań Policji w tym zakresie.

Nie byłoby tak dużej skuteczności działań poszukiwawczych Policji, które dziś prowadzone są nie tylko w kraju, ale również za granicą. Nie byłoby systematycznego zmniejszania liczby osób nieodnalezionych, gdyby system zbudowany w Policji nie działał.

Od lat 60-tych – od kiedy prowadzi się statystykę zaginięć – wg stanu na koniec 2014 roku nie odnaleziono przez lata ponad 3700 osób. Zaledwie rok wcześniej liczba ta wynosiła 4061, zaś dwa lata wcześniej 4282.

KGP

Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP 

Child Alert 

Mobilne Centrum Wsparcia Poszukiwań 

Odnaleziono poszukiwaną 72-latkę 

 

/KGP/ 

 
Zmiany w przepisach ruchu drogowego Drukuj E-mail
poniedziałek, 13 kwiecień 2015

Od 11 kwietnia br. weszły w życie nowe przepisy dotyczące wysokości mandatów nakładanych za wybrane rodzaje wykroczeń w ruchu drogowym. Na przykład osoba nieuprawniona, która zaparkuje na miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej musi się liczyć z mandatem karnym w wysokości 800 zł.

Nowe kwoty mandatów za niektóre wykroczenia, w tym związane z nieuprawnionym posługiwaniem się kartą parkingową, przewiduje rozporządzenie, które zaczęło obowiązywać od 11 kwietnia 2015 r.

Kierowcy, którzy nie mając do tego uprawnień zaparkują na miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej, muszą się liczyć z mandatem karnym w wysokości 800 zł. Za samo nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową dla osób niepełnosprawnych grozi 300 zł mandatu.

31 sierpnia 2014 r. wprowadzono obowiązek noszenia elementów odblaskowych dla pieszych, którzy poruszają się poza terenem zabudowanym po zmroku. Rozporządzenie zakłada, aby nie określać konkretnej wysokości mandatu dla osoby, która nie spełni tego obowiązku, tylko wskazać jej górną granicę – do 100 zł.

Projekt zmian reguluje także kwestie mandatów dla m.in. nietrzeźwych rowerzystów. Od listopada 2013 r. kierowanie pojazdem innym niż mechaniczne pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem, a nie przestępstwem. Zgodnie rozporządzeniem, nietrzeźwy rowerzysta będzie mógł zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł, natomiast za stan po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozić będzie od 300 do 500 zł mandatu.

Mandaty w wysokości 100 zł dostaną także osoby, które poruszają się tzw. czterokołowcem (np. quadem) bez kasku.

Zmiany określa Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 kwietnia 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń >>

(Źródło: MSW)

 
Golfem w drzewo Drukuj E-mail
poniedziałek, 13 kwiecień 2015

Policjanci z opoczyńskiej komendy wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego do którego doszło 13 kwietnia  br. o godzinie 6.25 w Żarnowie. Wstępnie mundurowi  ustalili,że 44 letni łodzianin kierując vw golfem  zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Kierowca trafił do opoczyńskiego szpitala. Przyczyny takiego zachowania kierowcy będą przedmiotem prowadzonego w tej sprawie postępowania. Na tę chwilę wiadomo, że 42 latek był trzeźwy.

 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 10 z 949
Wyszukiwarka
Inne informacje
RPO
foto
narkotyki
itaka
rodzice
reaguje
Pokrzywdzeni
stop18
niebieska linia
rasizm
telzaufkids