Strona Główna arrow Aktualności
sobota, 05 wrzesień 2015
 
 
Stop
Bezpieczna droga do szkoły 2015" Drukuj E-mail
piątek, 04 wrzesień 2015

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Rozkojarzone jeszcze wakacjami dzieci ruszyły do szkół. Aby najmłodsi wiedzieli, jakich zasad należy przestrzegać, by bezpiecznie dotrzeć na zajęcia, policjanci w całym kraju rozpoczęli ogólnopolską akcję profilaktyczno-edukacyjną „Bezpieczna droga do szkoły”.

Ruszyła ogólnopolska akcja "Bezpieczna droga do szkoły". Jak co roku przed szkołami pojawiają się policyjne patrole, które dbają o bezpieczeństwo najmłodszych. Przez najbliższe dwa tygodnie policjanci pionów prewencji, ruchu drogowego, wspomagani przez straż miejską, gminną, inspekcję transportu drogowego będą pełnić wzmożoną służbę w rejonach szkół podstawowych i gimnazjalnych. Policjanci będą sprawowali nadzór nad ruchem, będą starali się pomagać najmłodszym  przejść bezpiecznie na drugą stronę ulicy, tłumacząc, jak bezpiecznie zachowywać się na drodze.

Funkcjonariusze nadzorować będą również przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierowców, jak i pieszych i rowerzystów.

Bardzo ważnym elementem akcji „Bezpieczna Droga do Szkoły” jest informowanie dzieci i młodzieży o zagrożeniach związanych z poruszaniem się po drogach i udział policjantów w pogadankach na ten temat, które przygotowano w wielu szkołach. Spotkanie z policjantem jest dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest również doświadczenie funkcjonariuszy z „drogówki”, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych, a nawet wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie ich szkoły. Spotkania są także okazją do przekazania dzieciom różnego rodzaju materiałów profilaktycznych, jak choćby kodeksów młodego rowerzysty czy elementów odblaskowych.

Tradycyjnie już Policja dokona przeglądu dróg (ulic), między innymi pod kątem prawidłowości ustawienia i stanu znaków drogowych oraz urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających, takich jak sygnalizatory czy barierki zabezpieczające chodniki w rejonach placówek wychowawczo-oświatowych (wnioski z lustracji zostaną przekazane właściwym organom). Przewoźnicy powinni się spodziewać nasilonych kontroli autobusów oraz innych pojazdów przystosowanych do przewozu dzieci do szkół.

Czytaj całość...
 
Nielegalna plantacja Drukuj E-mail
czwartek, 03 wrzesień 2015

 

Opoczyńscy kryminalni  zabezpieczyli ponad 1200 krzewów konopi indyjskich, z których można było pozyskać kilkadziesiąt kilogramów marihuany. Czarnorynkowa wartość narkotyku mogła wynieść ponad milion złotych.

Image 


Policjanci służby kryminalnej opoczyńskiej komendy  prowadzili ustalenia operacyjne dotyczące 28-letniego mieszkańca gminy Mniszków podejrzewanego o posiadanie i uprawę substancji odurzających. Zebrane przez policjantów informacje pozwoliły na przeszukanie zajmowanej przez 28-latka posesji. Na jej terenie, za budynkami gospodarczymi mundurowi ujawnili specjalnie przygotowaną plantację ponad 1200 krzewów konopi indyjskich.

Dodatkowo policjanci zabezpieczyli przedmioty służące do nielegalnej uprawy oraz susz roślinny pozyskany z wcześniej ściętych krzewów. 


Zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzut posiadania i uprawy marihuany. Za prowadzenie przestępczej  działalności 28-latkowi grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Image 

Image

st. asp. Barbara Stępień 

 

 
BĄDŹ BEZPIECZNY NA DRODZE Drukuj E-mail
środa, 02 wrzesień 2015

W dniu 1 września 2015 z uczniami Zespołu Szkół Samorządowych w Prymusowej Woli spotkali się asp. Wiesław Stępień oraz sierż. szt Jacek Szczygieł z Wydziału RD KPP w Opocznie.  Celem spotkania było wyedukowanie świadomego, kulturalnego, szanującego  i przestrzegającego prawo uczestnika ruchu drogowego.Policjanci zwrócili uwagę na najważniejsze zasady bezpieczeństwa, które powinny towarzyszyć uczniom w drodze do szkoły i ze szkoły.Uczniowie poznali zasady bezpiecznego zachowania na drodze, przyswoili sobie treści związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, nawykiem zapinania pasów, noszenia kamizelek, elementów odblaskowych, przechodzenia przez jezdnię w miejscach dozwolonych,  prawidłowego chodzenia po poboczu i jezdni, bezpiecznej jazdy na rowerze.Pogadanka miała przede wszystkim na celu osiągnięcie społecznie pożądanych postaw: odpowiedzialności za bezpieczeństwo, życzliwości, współdziałania i respektowania prawa.


 

 
Nie daj sie kieszonkowcom Drukuj E-mail
środa, 05 sierpień 2015

Praktycznie każdego dnia policja powiadamiana jest o przestępstwie kradzieży pieniędzy, dokumentów, portfeli, telefonów komórkowych. Z policyjnych statystyk wynika, że do tego rodzaju kradzieży dochodzi najczęściej w sklepach, na bazarach, targach. Złodzieje najczęściej wykorzystują nieuwagę swoich ofiar. Tak było w przypadku mieszkanki powiatu opoczyńskiego, której 4 sierpnia br. nn. kobieta w jednym z dyskontów spożywczych z torebki ukradła portfel z pieniędzmi i dokumentami oraz telefon komórkowy.  

A wystarczy stosować kilka prostych zasad, by nie dać się okraść.

Podczas zakupów na bazarach w dużych zatłoczonych centrach handlowych czy podczas podróży środkami komunikacji publicznej - trzymaj torebkę z przodu, zamknięciem do siebie.

Niestety kobiety bardzo często podczas robienia zakupów, torebki trzymają na ramieniu, zsunięte na plecy, dodatkowo często są one niedomknięte na suwak czy inne zabezpieczenie- dla złodzieja to doskonała okazja, by wykorzystać twoją nieuwagę i ukraść twój portfel, telefon czy inne wartościowe przedmioty. Warto pamiętać także, aby podczas zakupów nie odkładać torebki na ladę, podłogę. Chwila twojej nieuwagi może okazać się fatalna w skutkach. Ofiarami złodziei padają także mężczyźni, którzy portfele chowają do tylnej kieszeni spodni. Dla złodzieja kieszonkowca to doskonała okazja, by pozbawić cię gotówki, dokumentów.

Nie trzymaj w portfelu, saszetce, torbie, zapisanych numerów PIN do kart bankomatowych. A już na pewno nie zapisujmy kodu PIN na karcie bankomatowej! W razie kradzieży złodziej nie tylko dysponuje skradzioną gotówką ale także ma możliwość wypłaty twoich pieniędzy z bankomatu. Jeżeli łupem złodzieja padły karty bankomatowe zgłoś ten fakt niezwłocznie w swoim banku. Szybka blokada wypłat z konta bankowego uchroni nas przed utratą oszczędności. Numery infolinii bankowej dostępne są na bankomatach jak też na stornie internetowej każdego banku. Warto taki numer telefonu mieć zapisany w kalendarzu czy telefonie.

 

st. asp. Barbara Stępień 

 
Uważaj nad wodą! Drukuj E-mail
wtorek, 04 sierpień 2015

W związku z nadchodzącymi upałami MSW i służby apelują o rozwagę i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą. Od początku lipca w Polsce utonęło 130 osób. Do śmiertelnych wypadków dochodzi najczęściej na niestrzeżonych kąpieliskach, w rzekach, jeziorach i stawach.

Poprzednia fala upałów na początku lipca przyniosła tragiczny bilans wypadków nad wodą: podczas weekendu 4-5 lipca br. utonęło 37 osób, z czego aż 26 w niedzielę 5 lipca. Był to najtragiczniejszy dzień tych wakacji pod względem liczby utonięć. W miniony weekend utonęły 4 osoby.

Przyczyny tragedii nad wodą to najczęściej brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura, kąpiel w miejscach niestrzeżonych oraz niestety kąpiel po spożyciu alkoholu.

Meteorolodzy ostrzegają, że w tym tygodniu temperatura mocno przekroczy 30 stopni, a nawet zbliżyć się do 40. W związku z tym wiele osób będzie szukało ochłody w wodzie. Dlatego służby apelują, aby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy i pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu.

Z policyjnych statystyk z 2014 r. wynika, że do utonięć dochodzi najczęściej w rzekach (190 osób), jeziorach (145 osób), stawach (111 osób) oraz zalewach (51 osób). Najrzadziej do śmiertelnych wypadków dochodzi na strzeżonych kąpieliskach i na basenach.

Służby apelują również, aby wchodząc do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu pamiętać o tym, że musimy stopniowo schładzać ciało, żeby przyzwyczaić je do niższej temperatury – w ten sposób unikniemy szoku termicznego.

Uprawiając sporty wodne - pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami - zadbajmy o to, żeby wszyscy mieli założone kapoki. W sytuacji, gdy wypływamy w dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.

Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych. Dobrze, żeby miały założone na siebie nadmuchiwane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie

/MSW/ 

 
Pamietaj o bezpieczeństwie podczas żniw Drukuj E-mail
wtorek, 04 sierpień 2015

Zbliżają się żniwa – okres wzmożonych prac, które mogą nieść za sobą wiele zagrożeń. W tym czasie liczba wypadków drastycznie wzrasta. Dzięki nowoczesnym maszynom prace polowe przebiegają szybciej i sprawniej ale niestety jest to także okres  w którym każdego roku dochodzi do wielu wypadków, a także pożarów podczas wykonywania prac polowych.

 

 Apelujemy o rozwagę i zachowanie ostrożności podczas prac żniwnych. Wystarczy, że będą stosowane podstawowe zasady bezpiecznej obsługi maszyn i urządzeń, a każda czynność jaką mamy wykonać zostanie wcześniej zaplanowana. Jak wiemy dobra organizacja to połowa sukcesu, nie będzie wtedy trzeba spieszyć się, by zdążyć ze wszystkim na czas. To właśnie pośpiech i rutyna są częstymi przyczynami tragicznych wypadków.  

Bezwzględnie należy pamiętać aby na czas prac polowych  zapewnić dzieciom odpowiednią opiekę i bezpieczne miejsce zabaw, z dala od pracujących maszyn rolniczych. Najmłodsi bardzo często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw związanych z zabawą w gospodarstwie.

 

st.asp. Barbara Stępień 

 
Samochód - śmiertelna pułapka Drukuj E-mail
wtorek, 04 sierpień 2015

W okresie nasilonych upałów dochodzić może do sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu związanych z przegrzaniem organizmu lub wystąpieniem innych negatywnych skutków bardzo wysokich temperatur. Niepokojącym zjawiskiem, które na przełomie ostatnich lat nagłośnione zostało przez środki masowego przekazu, jest pozostawianie dzieci lub zwierząt domowych w szczelnie zamkniętych pojazdach. Wysoka temperatura prowadzi do drastycznego nagrzania się wnętrza samochodu, nawet do 60 stopni Celsjusza. Przebywające w nim dziecko narażone jest na niebezpieczeństwo przegrzania organizmu, które może doprowadzić do zagrażających życiu urazów narządów wewnętrznych oraz udaru cieplnego.

Szczególnie narażone na wysokie temperatury są dzieci do lat 3, u których mechanizmy termoregulacji są niewykształcone, temperatura ciała wzrasta od 2 do 5 razy szybciej niż u osoby dorosłej. Prowadzi to do szybkiego odwodnienia i wstrząsu termicznego, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Maluchy pozostawione bez opieki w zamkniętym, nagrzanym samochodzie są osłabione, potliwość ich organizmu znacznie wzrasta, a skóra blednie. W takich sytuacjach dzieci nie płaczą, są zdezorientowane i nie maja siły, aby krzyczeć. Skutki nieodpowiedzialnego postępowania rodziców bądź opiekunów mogą być dramatyczne, o czym świadczy sytuacja, która miała miejsce w Rybniku w 2014 roku. Pozostawiona bez opieki, w zamkniętym samochodzie, trzyletnia dziewczynka stała się ofiarą śmiertelnej pułapki. Przyczyną śmierci był udar spowodowany właśnie przegrzaniem organizmu.

Apelujemy o rozsądek i ostrzegamy, że pozostawienie dziecka w nagrzewającym się, zamkniętym pojeździe skutkuje odpowiedzialnością karną. Najłagodniejszą formą kary jest w tym przypadku mandat karny w wysokości nawet do 500 zł. Zgodnie z art. 106 Kodeksu wykroczeń „kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany”. Karę za popełnienie omawianego czynu przewiduje również Kodeks Karny w art. 160 paragraf 2 „Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Czytaj całość...
 
Półmetek wakacji Drukuj E-mail
poniedziałek, 03 sierpień 2015

 Rocznica Powstania Warszawskiego oraz półmetek wakacji były doskonałą okazją do zorganizowania pikniku rodzinnego, w którym swój udział miała także Komenda Powiatowa Policji w  Opocznie. Dzięki uprzejmości głównego organizatora Miejskiego Domu Kultury w Opocznie  opoczyńscy policjanci wzięli udział w  imprezie, która odbyła się 1 sierpnia 2015 roku nad opoczyńskim zalewem.

Wśród licznych zaproponowanych przez organizatora atrakcji zainteresowani wyposażeniem funkcjonariuszy mieli możliwość zajrzeć, a nawet zasiąść w radiowozie i zobaczyć jak od środka wygląda miejsce pracy policjanta w czasie patrolu. Na pamiątkę można było zrobić sobie zdjęcie za kierownicą. Zaprezentowano też motocykle policyjne oraz inny sprzęt na co dzień używany podczas służby. Nie zapomniano też o najmłodszych, dla których przygotowano niespodzianki i konkursy z nagrodami.  Za wygranie konkursu przejścia w alkogoglach między pachołkami, każdy otrzymywał drobne upominki przypominające o tym jak ważne jest zachowanie ostrożności i trzeźwego umysłu podczas poruszania się po drogach. Opoczyński półmetek wakacji to godny kontynuacji pomysł służący zbliżeniu społeczeństwa z funkcjonariuszami Policji we wspólnym działaniu mającym na celu zapewnienie bezpieczeństwa w mieście.

Image

Image

Image

Image

Image 

Image 

Image 

/zdjęcia M. Lachowski/ 

 

 st. asp. Barbara Stępień

 

 

 

 
MSW ogłosiło otwarty konkurs na działania dotyczące przeciwdziałaniu dopalaczom Drukuj E-mail
piątek, 31 lipiec 2015

Image  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło konkurs dla organizacji pozarządowych na przygotowanie ogólnopolskich działań informacyjno-edukacyjnych dotyczących przeciwdziałania zażywania dopalaczy. Konkurs jest jednym z elementów startującej dziś kampanii „Dopalacze kradną życie”.

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych podpisany został pakt społeczny przeciwko dopalaczom. Jego zamierzeniem jest wzmożenie działań profilaktycznych związanych z zażywaniem tych niebezpiecznych substancji. Prócz zaplanowanych przez współorganizatorów kampanii działań, MSW chce zachęcić do włączenia się do akcji organizacje pozarządowe. Ogłoszony został otwarty konkurs na  zadanie publiczne pod nazwą „Dopalacze kradną życie”.

Konkurs skierowany jest do organizacji pozarządowych, prowadzących działalność pożytku publicznego w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz przeciwdziałania patologiom społecznym.  Organizacja, która wygra konkurs, będzie odpowiadała za przygotowanie i rozpowszechnienie materiałów informacyjnych dotyczących symptomów zażycia substancji psychoaktywnych, zasad postępowania dla rodziców i opiekunów w takich sytuacjach, ale także odpowiedzialności karnej za rozprowadzanie nielegalnych substancji.  Zadaniem kampanii ma być dotarcie do młodzieży – głównie poprzez media społecznościowe, z których młodzież korzysta najczęściej. Głównym celem działań ma być promowanie mody na życie bez używek oraz uświadamianie o szkodliwości zażywania dopalaczy.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na ten cel planuje przeznaczyć 100 tys. złotych. Oferty można składać do 19 sierpnia 2015 roku. Szczegóły oferty znajdują się na stronie www.bip.msw.gov.pl

Czytaj całość...
 
Rusza kampania "Dopalacze kradną życie" Drukuj E-mail
piątek, 31 lipiec 2015

Image Dopalacze kradną życie – to nazwa akcji profilaktycznej, łączącej wszystkie osoby, którym zależy na walce z tymi niebezpiecznymi substancjami. Dziś w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, podczas inauguracji kampanii, podpisany został pakt przeciwko dopalaczom. Do akcji dołączyło już wiele osób, m.in. przedstawiciele mediów, środowiska naukowe, sportowcy oraz instytucje i organizacje pozarządowe.

       - Początek lipca to tragiczny bilans zatruć dopalaczami, ale też bardzo intensywne działania Policji - 80 kg zabezpieczonych substancji i ponad 170 osób zatrzymanych. (…) W tych intensywnych działaniach instytucji państwa, które wypowiedziały wojnę dopalaczom, potrzeba zdecydowanie więcej wielokierunkowych działań. Te działania muszą być oparte na ludziach, którzy mają swój szczególny autorytet wśród młodych ludzi. Dlatego tak cenne jest przyłączenie się do naszej akcji osób, które mają autorytet – Jurek Owsiak czy Marcin Gortat – powiedziała podczas inauguracji kampanii premier Ewa Kopacz.

 

Celem kampanii ma być uświadamianie młodych ludzi o niebezpieczeństwach związanych z zażywaniem dopalaczy. Akcja ma być skierowana także dla rodziców, nauczycieli oraz innych osób, które mają kontakt z młodzieżą. Od lipca już ponad 1000 osób zatruło się tymi niebezpiecznymi substancjami. Oprócz działań policji skupionych na zatrzymywaniu osób rozprowadzających narkotyki, przewidziano także działania profilaktyczne i kampanię społeczną.

 

 

Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 10 z 1022
Wyszukiwarka
Inne informacje
INFO osoby niesłyszące INFO osoby niesłyszące
rodzice
stop18
pies
niebieska linia
rasizm
foto
narkotyki
Pokrzywdzeni
reaguje
RPO
itaka
telzaufkids