Strona Główna arrow Aktualności
niedziela, 21 wrzesień 2014
 
 
KIK76
Aby drga do szkoły była bezpieczna- spotkania z najmłodszymi Drukuj E-mail
piątek, 19 wrzesień 2014

Na terenie powiatu opoczyńskiego od września 2014 roku przeprowadzany jest cykl spotkań profilaktycznych opoczyńskich policjantów z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego.W ramach realizowanego projektu policjanci uczyli prawidłowych nawyków i zasad zachowania na drogach, promowali wśród dzieci zasady świadomego i bezpiecznego zachowania na drodze. Przypominali i podkreślali znaczenie noszenia odblasków.

Pierwsze miesiące nowego roku szkolnego to dla policjantów zajmujących się promowaniem zasad bezpieczeństwa wśród najmłodszych, czas spotkań z przedszkolakami, uczniami szkół podstawowych i  gimnazjalistami. Edukacja promująca  odpowiedzialne zachowania na drodze, w domu na placu zabaw stała się niezbędnym elementem w kształceniu najmłodszych. Spotkania policjantów z dziećmi mają na celu przede wszystkim uświadomienie najmłodszym jak zadbać o swoje bezpieczeństwo nie tylko w drodze do czy ze szkoły ale także podczas zabaw na świeżym powietrzu, podróżowania z rodzicami samochodem czy podczas kontaktów z obcą osobą.

Image 

Image 

 

Tylko sukcesywne edukowanie najmłodszych, uwrażliwianie ich na zagrożenia z jakimi mogą mieć do czynienia  pozwoli na  zminimalizowanie zdarzeń z udziałem najmłodszych. To praca nie tylko dla policjanta, nauczyciela ale przede wszystkim dla rodziców. Wspólne działania szkoły, służb mundurowych, rodziny mogą przynieść wymierne efekty. Policjanci podczas spotkań z najmłodszymi zawsze przypominają dzieciom jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać na ulicy, drodze, miejscu zamieszkania czy w szkole. Pokazują jak zachować się w sytuacji ataku agresywnego zwierzęcia, a przede wszystkim proszą dzieci, by o bezpieczeństwie  rozmawiały z rodzicami, opiekunami oraz, by zawsze były ostrożne.

 /foto ZSP-Rafał Wierzbicki- uczniowie  Zespołu Szkół Prywatnych w Opocznie/

 

asp. Barbara Stępień

 

 

 
Debata Społeczna Drukuj E-mail
piątek, 19 wrzesień 2014

Wczoraj podczas dwugodzinnej debaty społecznej mieszkańcy Opoczna mieli okazję podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa. Głosów uczestników z uwagą słuchało przede wszystkim kierownictwo opoczyńskiej komendy policji, policjanci, a także Starosta Opoczyński Marek Ksyta oraz przedstawiciele rady miejskiej. Wszystkie uwagi i informacje na temat zagrożeń, należące do policyjnych zadań, zostały przyjęte przez Komendanta Powiatowego Policji do dalszej realizacji podczas codziennych służb.

18 września w patio Miejskiego Domu Kultury w Opocznie odbyła się debata społeczna z mieszkańcami opoczyńskich osiedli mieszkaniowych, dotycząca bezpieczeństwa. Na zaproszenie Komendanta Powiatowego Policji w Opocznie odpowiedział m.in. starosta opoczyński Marek Ksyta, dwoje przedstawicieli rady miejskiej, oraz osoby prywatne. Niestety pomimo informacji skierowanej do mieszkańców kilku osiedli mieszkaniowych ich mieszkańcy nie skorzystali z możliwości spotkania się z przedstawicielami  policji. A założenie  debat społecznych jest dość istotne dla lokalnej społeczności, bowiem mają one na celu zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań społeczeństwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa. Pozwalają także na wymianę informacji między Policją, a mieszkańcami o istniejących zagrożeniach, dzięki czemu będą mogły zostać wypracowane wspólnie metody ich eliminowania. Pomimo niskiej frekwencji debata  trwała ponad dwie godziny. Osoby, które zaszczyciły na swoja obecnością na wstępie wysłuchały wprowadzenia do tematu spotkania, które wygłosił insp. Janusz Myga. Głównym prowadzącym debatę był Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Opocznie mł. insp. Dariusz Szulc, który przede wszystkim wyjaśnił zgromadzonym specyfikę służby policjantów, odpowiadał na pytania mieszkańców oraz przyjmował zapytania i sugestie zebranych.

Image 

Image 

 

Podczas debaty głos zabrała także  asp. Barbara Stępień, która w prezentacji multimedialnej przybliżyła zebranym kilka wybranych, najczęściej popełnianych wykroczeń.W kolejnej części prezentacji przypomniała podstawowe zasady bezpiecznych postaw, zachowań, pozwalających na uniknięcie  sytuacji, w których szczególnie starsze osoby, mogłyby stać się ofiarami przestępców.

Starosta Opoczyński, w sowim wystąpieniu zwrócił uwagę na zasadność przeprowadzania takich spotkań ze społeczeństwem oraz podsumował  współpracę na rzecz bezpieczeństwa powiatu z opoczyńską policją

Image

 

Uczestnicy debaty dzielili się swoimi sądami, opiniami i sugestiami w kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Poruszane tematy były bardzo zróżnicowane i nie wszystkie dotyczyły zagadnień leżących w kompetencjach Policji. Debatę podsumowali szefowie opoczyńskiej policji, którzy podkreślili wagę organizacji spotkań ze społeczeństwem, zapewniając zebranych że wszystkie uwagi zostaną szczegółowo przeanalizowane i przyjęte do dalszej realizacji zgodnie z kompetencjami poszczególnych służb i instytucji.

Image 

Image 

Image 

 Image

 

asp. Barbara Stępień

Czytaj całość...
 
mając prawie 3 promile alkoholu w organiźmie opiekowała sie dziećmi Drukuj E-mail
wtorek, 16 wrzesień 2014

Opoczyńscy policjanci interweniowali w związku ze zgłoszeniem dotyczącym sprawowania opieki nad dzieckiem przez pijaną matkę. Kobieta „opiekowała się” swoją 8 letnią córką mając blisko 3,00 promile alkoholu w organizmie, 9 miesięczny syn kobiety w tym czasie miał pozostawać pod opieką członków rodziny. Jeżeli okaże się, że swoim zachowaniem kobieta spowodowała bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia dzieci, może jej grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności.

15 września 2014 roku, około godziny 18.15 dyżurny opoczyńskiej policji otrzymał zgłoszenie dotyczące nietrzeźwej kobiety, która opiekuje się dzieckiem. Na miejsce natychmiast został skierowany policyjny patrol. Funkcjonariusze zastali pod ustalonym adresem pijaną 32 - letnią kobietę. Badanie stanu trzeźwości wykazało w jej organizmie blisko 3 promile alkoholu. Policjanci ustalili, że znajdując się w takim stanie opiekowała się swoją 8 –letnią córką, kobieta jest też matką 9-miesięcznego chłopca, który w tym czasie miał przebywać pod opieką członków rodziny. Ponieważ dalsze sprawowanie opieki przez kobietę nad swoimi dziećmi było niemożliwe, przekazano je pod opiekę rodzinie. Policjanci  o całej sytuacji powiadomią sąd rodzinny i nieletnich. Zweryfikują także czy zachowanie matki  naraziło dzieci  na jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Należy bowiem  pamiętać, że zgodnie z przepisami kodeksu karnego,na sprawcach – w tym przypadku matce – ciąży obowiązek opieki nad osobami narażonymi na niebezpieczeństwo, za popełnienie tego typu przestępstwa grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

 

asp. Barbara Stępień

 
Śmiertelne potrącenie Drukuj E-mail
czwartek, 11 wrzesień 2014

Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło 10 września 2014 roku o godzinie 10.00, w miejscowości Sitowa w powiecie opoczyńskim. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, 70-letnia kobieta przechodząc przez jezdnię została potrącona przez  32-letnia opoczniankę, kierującą audi A4. Poszkodowana została przetransportowana do opoczyńskiego szpitala, niestety pomimo wysiłków lekarzy 70-latka zmarła. Opoczyńscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności wypadku.

asp. Barbara Stępień

 
POLICYJNA AKADEMIA BEZPIECZEŃSTWA IX EDYCJA Drukuj E-mail
poniedziałek, 08 wrzesień 2014

Zespół ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Opocznie realizuje w ramach prewencji kryminalnej na terenie powiatu opoczyńskiego program pod nazwą „Policyjna Akademia Bezpieczeństwa”. Jest to program /konkurs/ skierowany dla uczniów klas drugich szkół podstawowych i obejmuje test wiedzy o bezpieczeństwie oraz test sprawnościowy /tor przeszkód/.

               Szkoły decydujące się na udział w konkursie organizują we własnym zakresie etap szkolny /test wiedzy i tor przeszkód/, a następnie przesyłają do 26 września 2014 roku pisemne powiadomienie z podaniem składu zwycięskiej drużyny /dziewczyna i chłopiec/ oraz jej opiekuna, którzy wezmą udział w eliminacjach powiatowych organizowanych już przez Komendę Powiatową Policji w Opocznie. Pisemne powiadomienie można przesłać pocztą na adres:  Komenda Powiatowa Policji w Opocznie ul. Aleja Dąbrówki 1, faksem na numer 044-754-61-58, 044-754-61-09 lub doręczyć osobiście. Eliminacje powiatowe zostaną przeprowadzone do dnia 17 października 2014 roku.

Regulamin konkursu, schemat toru przeszkód i sposób jego pokonania oraz formularz zgłoszeniowy dla szkół znajdują się na stronie internetowej: www.komisarz-blysk.pl

st. asp. Andrzej Chrobot

 
Wypadek w Kraśnicy Drukuj E-mail
czwartek, 04 wrzesień 2014

Opoczyńscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, w którym poszkodowana została 9-letnia dziewczynka. Mundurowi ustalili, że w dniu 3 września 2014 roku, o godzinie 12.30, w miejscowości Kraśnica, 44-letni kierowca poloneza truck, będąc w stanie po użyciu alkoholu potrącił przechodzącą przez jezdnię 9-letnią dziewczynkę.  Badanie  trzeźwości  kierowcy wykazało, że mężczyzna w chwili zdarzenia miał w organizmie 0,48 promila alkoholu. Na miejscu policjanci w rozmowie ze świadkami wypadku wstępnie ustalili, że dziecko prawdopodobnie wbiegło na jezdnię zza autobusu, który podjechał na przystanek. Prowadzone przez policjantów postępowanie w tej sprawie ma na celu ustalenie całego przebiegu wypadku i jego okoliczności. Dziewczynka z poważnymi urazami kostnymi trafiła do szpitala w Bełchatowie.

Apelujemy do  kierowców. Jeśli spożywaliśmy alkohol pod żadnym pozorem nie powinniśmy decydować się na kierowanie pojazdem.

Prosimy także rodziców, opiekunów  o uwrażliwienie dzieci na zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Pamiętajmy, że nagłe wtargnięcie na jezdnię może okazać się tragiczne w skutkach.

Przypominamy także,że trwa akcja Bezpieczna Droga do Szkoły 2014. Poniżej przedstawiamy kilka niezbędnych zasad, które mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa najmłodszych.

 

 

Czytaj całość...
 
W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO DZIECI Drukuj E-mail
czwartek, 28 sierpień 2014

W dniach 01.09.2014r. – 05.09.2014r. w godz. 8:00 – 15:00, w związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Opocznie będzie przyjmował uwagi i propozycje, dotyczące poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w ruchu drogowym pod numerem telefonu: 44-754-61-30.

 

st. asp. Andrzej Chrobot

 
Marihuana i amunicja Drukuj E-mail
wtorek, 26 sierpień 2014

23 sierpnia 2014 roku około godziny 23:20 na ulicy Piotrkowskiej w Opocznie policjanci Wydziału Prewencji pełniąc służbę w patrolu pieszym zauważyli grupę 5 osób spożywających alkohol. W trakcie interwencji funkcjonariusze ujawnili cztery saszetki z marihuaną. Dwie osoby w wieku 21 i 27 lat zostały zatrzymane do wyjaśnienia. W toku prowadzonych czynności policjanci ustalili, iż narkotyki należały do 21-latka. Drugi z zatrzymanych nie był bez winy, gdyż podczas przeszukania jego mieszkania policjanci ujawnili trzy roślinki konopi indyjskich oraz amunicję.

Za posiadanie marihuany oraz uprawę konopi grozi do 3 lat pozbawienia wolności, natomiast posiadanie amunicji bez wymaganego zezwolenia zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.

st. asp. Andrzej Chrobot

 
INFORMACJA DLA OSÓB POKRZYWDZONYCH PRZESTĘPSTWEM Drukuj E-mail
piątek, 22 sierpień 2014

JEŻELI JESTEŚ OSOBĄ POKRZYWDZONĄ PRZESTĘPSTWEM – PAMIĘTAJ! MOŻESZ OTRZYMAĆ BEZPŁATNĄ POMOC

Może to być informacja prawna, pomoc psychologiczna, pokrycie kosztów rehabilitacji, pomoc finansowa i materialna.       W całej Polsce działają podmioty - przede wszystkim organizacje pozarządowe, które uzyskały dotacje z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej na udzielanie bezpłatnej pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem.

Pamiętaj!

Jeżeli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem i potrzebujesz pomocy, zwróć się do takiego podmiotu.

Lista adresów wraz z danymi kontaktowymi oraz wykazami dyżurów specjalistów, dostępna jest na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości: www.ms.gov.pl  w zakładce: Działalność/Pokrzywdzeni przestępstwem oraz na stronie internetowej dla osób pokrzywdzonych: www.pokrzywdzeni.gov.pl

 

st. asp. Andrzej Chrobot

 
Ustaleni sprawcy kradzieży kamer Drukuj E-mail
czwartek, 14 sierpień 2014

7 i 8 sierpnia 2014 roku nieznani wówczas sprawcy dokonali kradzieży 4 kamer z obiektu usługowo-handlowego w Opocznie przy ul. Kossaka o łącznej wartości 6000 złotych. 

Wnikliwa praca operacyjna i procesowa opoczyńskich kryminalnych doprowadziła do wykrycia sprawców tego przestępczego procederu oraz odzyskania skradzionych kamer. Sprawcami okazali się 17 i 16-letni mieszkańcy Opoczna. Za ukrywanie przedmiotów pochodzących z przestępstwa odpowie również 16-letni mieszkaniec powiatu opoczyńskiego.

O losach 16-latków zadecyduje sąd rodzinny i nieletnich, natomiast wobec 17-latka w dniu 13 sierpnia 2014 roku prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.  

st. asp. Andrzej Chrobot

 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 10 z 852
ndsn
Wyszukiwarka
Inne informacje
narkotyki
stop18
rasizm
reaguje
RPO
itaka
rodzice
telzaufkids
niebieska linia
kibicbezpieczny