Strona Główna arrow Aktualności
wtorek, 28 czerwiec 2016
 
 
Wstąp
Przed wakacjami- co warto wiedzieć? Drukuj E-mail
czwartek, 23 czerwiec 2016

O czym warto pamiętać, wybierając się na urlop, przypominają instytucje biorące udział we wspólnej akcji "Przed wakacjami – co warto wiedzieć?". W działania po raz kolejny zaangażowana jest Policja. Funkcjonariusze apelują o zachowanie ostrożności w czasie podróży, o zabezpieczenie mieszkania podczas naszej nieobecności, zwracają uwagę na współczesną formę niewolnictwa jaką jest handel ludźmi i przestrzegają przed kradzieżą tożsamości. Przypominają też o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

Handel ludźmi

Przestępstwo handlu ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolności i godność ludzka. Zwalczanie tego procederu stanowi wyzwanie dla całej Unii Europejskiej. Wakacje to czas wyjazdów za granicę do prac sezonowych. Grupy przestępcze zajmujące się handlem ludźmi wykorzystują różne metody, aby zwerbować osoby szukające pracy. Kiedy oferta pracy może być oszustwem, jak unikać zagrożeń, jak przygotować się do wyjazdu i gdzie szukać pomocy?

Czytaj całość...
 
"Bezpieczne Wakacje 2016" z najmłodszymi Drukuj E-mail
środa, 22 czerwiec 2016

W okresie poprzedzającym letni wypoczynek, policjanci opoczyńskiej komendy w ramach programu „Bezpieczne Wakacje 2016” organizowali na terenie Komendy Powiatowej Policji w Opocznie szereg spotkań z dziećmi.

Podczas spotkań policjanci omawiali zagrożenia,  jakie mogą wystąpić podczas spędzania czasu wolnego, a także informowali dzieci jak prawidłowo zgłaszać zdarzenia na numer alarmowy 112.

Spotkania były połączone ze zwiedzaniem komendy, pokazem psa służbowego oraz możliwością obejrzenia z bliska radiowozu i motocykla policyjnego.

Image 

Image 

Image 

 Image

W spotkaniach uczestniczyły dzieci z Zespołu Szkół Prywatnych w Opocznie oraz  Przedszkola nr 4 i 8 w Opocznie.

Image 

st. asp. Andrzej Chrobot

 

 

 
Kolejny finał akcji Na ratunek za nami. Drukuj E-mail
poniedziałek, 20 czerwiec 2016

17 czerwca 2016 roku, w Sali Konferencyjnej Komendy Powiatowej Policji w Opocznie przeprowadzony został  III finał autorskiego przedsięwzięcia Komendy Powiatowej Policji w Opocznie oraz Stacji Ratownictwa Medycznego FALCK w Opocznie pod nazwą „NA RATUNEK – sposoby postępowania w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu”. Projekt ten skierowany był do uczniów klas szóstych szkół podstawowych. W przedsięwzięciu udział wzięły szkoły z terenu powiatu opoczyńskiego. Dzieci od kwietnia uczestniczyły w programie realizowanym przez policję i ratowników medycznych. Tegoroczny finał nagrodami rzeczowymi dla uczestników wsparli : Falck, Urząd Miejski w  Opocznie oraz  sklep „Market” Opoczno . Zainteresowanie jakim cieszy się nasz projekt pokazuje jak ważne jest kontynuowanie tego typu działań skierowanych właśnie  do najmłodszych. Nawiązana współpraca z ratownikami ze stacji Falck, opoczyńskimi samorządami oraz przedsiębiorcami, którym nie jest obce  bezinteresowne pomaganie innym  daje wymierne efekty. Od początku projektu  przeszkolonych zostało ponad 1000 uczniów. Dzieci zdobyły wiedzę nie tylko z zakresu przepisów prawnych ale przede wszystkim umiejętności ratowania życia ludzkiego. A taka wiedza nie jest w żaden sposób możliwa do przeliczenia. Jak wspomniał w podsumowaniu finału Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Opocznie  podinsp. Konrad  Kobierski właściwa reakcja, odpowiednie zachowanie się w sytuacji  zagrożenia życia czy zdrowia ludzkiego jest wartością dodaną przeprowadzonych szkoleń. Komendant podkreślił, że zdobyte przez najmłodszych umiejętności i wytrenowane nawyki mogą  procentować w przyszłości.

 Image

 
Czytaj całość...
 
Akcja Młody Bohater Szef MSWiA nagradza bohaterskie zachowania dzieci Drukuj E-mail
czwartek, 16 czerwiec 2016

Image    Akcja „Młody Bohater” to nowa inicjatywa Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, która służy nagradzaniu i promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży. Nagroda „Młody Bohater” będzie wręczana dzieciom, które ocaliły, bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób. Niezależnie od tego, czy udzieliły one pomocy osobie nieprzytomnej, wezwały służby ratunkowe, czy po prostu zaalarmowały o niebezpieczeństwie, ich dzielność i opanowanie zasługują na nagrodę.

Każdy laureat nagrody otrzyma unikalny, numerowany medal i zostanie wpisany do rejestru młodych bohaterów na stronie internetowej MSWiA, gdzie będzie można poznać jego historię.

Kandydatów do nagrody można zgłosić do MSWiA za pośrednictwem formularza.

 

Link do regulaminu i formularz zgłoszenia

http://lodzka.policja.gov.pl/ld/informacje/3369,Akcja-Mlody-Bohater-szef-MSWiA-nagradza-bohaterskie-zachowania-dzieci.html

 
Zatrzymany za posiadnaie nielegalnej broni Drukuj E-mail
czwartek, 16 czerwiec 2016

Policjanci z Opoczna zatrzymali  36 letniego mężczyznę, u którego w mieszkaniu znaleźli nielegalną broń palną oraz kilkaset sztuk amunicji. Mężczyzna odpowie przed sądem. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Kryminalni  ustalili, że mieszkaniec gminy Żarnów, może nielegalnie posiadać broń palną i ostrą amunicję. Prowadząc w tej sprawie dalsze czynności, podczas przeszukania miejsca zamieszkania mężczyzny, mundurowi znaleźli karabinek sportowy, samopał z kompletnym żeleźcem, przerobiony na broń ostrą karabinek pneumatyczny, celowniki optyczne, nóż myśliwski. Dodatkowo mundurowi zabezpieczyli ponad 700 sztuk amunicji, około półtora kilograma tytoniu, bez mała 400 sztuk papierosów bez opakowania. Właściciel broni  usłyszy zarzut nielegalnego posiadania broni i amunicji. Amatorowi nielegalnych militariów grozi nawet do 8 lat więzienia.

 

st.asp. Barbra Stępień

 
Pijane matki opiekowały się dziećmi Drukuj E-mail
środa, 15 czerwiec 2016
Wychowanie dzieci wymaga od rodziców  wielkiej odpowiedzialności. Niestety wielu z  dorosłych zapomina o tym  jakie obowiązki ciążą na nich z tego tytułu. W ostatnim czasie w Opocznie policjanci dwukrotnie interweniowali wobec nietrzeźwych matek sprawujących opiekę nad swoimi małoletnimi dziećmi. W obu przypadkach kobiety  miały w  organiźmie prawie po 2 promile alkoholu. U jednej z matek stan  jej nietrzeźwości  ujawniły pracownice opieki społecznej, które przy rutynowej kontroli rodziny  zauważyły, że matka 9 latka jest nietrzeźwa. Chłopiec trafił pod opiekę  pogotowia rodzinnego. W drugim przypadku czujnością wykazali się sąsiedzi, których obudził i zaniepokoił  krzyk  małego dziecka. Wezwali oni na miejsce policję. Okazało się,że  mieszkanie 33 latki jest  zamknięte, a z jego wnętrza  słychać  plączące małe dziecko. W związku z tym , aby jak najszybciej sprawdzić co dzieje się w mieszkaniu, na miejsce zostali wezwani strażacy,którzy dostali  się do środka przez okno. Kiedy  policjanci weszli do mieszkania na miejscu zastali kompletnie pijaną niczego nieświadomą matkę oraz dwoje małych dzieci w wieku 3 lat i  jednego roku.  dzieci trafiły pod opiekę osoby trzeźwej, która zobowiązała się do sprawowania nad nimi opieki do czasu wyjaśnienia sprawy i wytrzeźwienia 33 latki. W obu przypadkach sprawą ewentualnych zaniedbań ze strony opiekunów prawnych dzieci zajmie się Sąd Rodzinny i Nieletnich.
 
st.asp. Barbara Stępień
 
Wspólnie na rzecz bezpieczeństwa Drukuj E-mail
środa, 15 czerwiec 2016

„Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa!”Takie hasło przyświeca nie tylko opoczyńskiej policji ale także władzom Starostwa Powiatowego. W ramach podejmowanych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa władze powiatu przekazały opoczyńskiej policji elementy odblaskowe, które zostaną rozdane uczniom oraz dorosłym z terenu powiatu opoczyńskiego.

14 czerwca 2016 roku w Komendzie Powiatowej Policji w Opocznie, v-ce Starosta Opoczyński Marcin Baranowski oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Opoczyńskiego Maria Barbara Chomicz, na ręce p.o Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Opocznie podinsp. Konrada Kobierskiego przekazali elementy odblaskowe w postaci kamizelek odblaskowych oraz opasek na rękę.

Image 


Opoczyńscy policjanci realizując zadania prewencyjne podejmują cykliczne działania ukierunkowane na szeroko rozumiane bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Przez cały rok szkolny prowadzone są spotkania, prelekcje oraz  warsztaty z udziałem dzieci i młodzieży, podczas których uczniowie poznają podstawowe zasady bezpiecznych zachowań na drodze jak i podczas jazdy środkami komunikacji. Jednym z wiodących tematów spotkań są aspekty dotyczące potrzeby stosowania elementów odblaskowych przez pieszych, a także bezpiecznego zachowania na drodze w sytuacjach zagrożenia. Mając na uwadze podniesienie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, starostwo powiatowe ufundowało elementy odblaskowe, które będą rozdane przez policjantów przy okazji prowadzenia cyklicznych spotkań profilaktyczno- prewencyjnych z najmłodszymi mieszkańcami powiatu opoczyńskiego.

Starostwo Powiatowe aktywnie uczestniczy w działaniach profilaktycznych na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego. Przykładem tego jest między innymi fakt, że w organizowanych w dniu 8 marca 2016 roku VIII Halowych Indywidualnych Mistrzostwach Szkół Powiatu Opoczyńskiego w Lekkiej Atletyce w Spale, rozdanych zostało ponad 600 elementów odblaskowych dla uczniów szkół z terenu powiatu opoczyńskiego. Ilość rozdanych gadżetów ukazuje potrzebę przeprowadzania tego rodzaju działań profilaktycznych

W imieniu kierownictwa opoczyńskiej komendy policji, policjantów pełniących służbę na drodze oraz prowadzących zajęcia profilaktyczne składam serdeczne podziękowania na ręce Zarządu Powiatu Opoczyńskiego za wspieranie naszych działań.

 

st.asp. Barbara Stępień

 
Czujny nawet po służbie Drukuj E-mail
wtorek, 07 czerwiec 2016
 

O tym,że policjantem się jest przez cała dobę wie każdy, kto decyduje się na wstąpienie w szeregi policji. Wielokrotnie funkcjonariusze podejmują działania ratujące innych będąc w czasie wolnym od służby. Tym razem dyżurny opoczyńskiej policji po zakończonej  służbie odnalazł  zaginionego mężczyznę. Informację o zgłoszeniu policja otrzymała od zaniepokojonej matki, która powiadomiła, że jej cierpiący na zaburzenia psychiczne  47 letni syn mieszkaniec gminy Drzewica  około godziny 12.00 wyszedł z domu  i nie wrócił. Zgłaszająca przez kilka godzin na własną rękę szukała syna jednak bezskutecznie. 

Policjanci zgłoszenie otrzymali około godziny 19.00. Natychmiast  zostały podjęte poszukiwania mężczyzny. Oficer dyżurny,  po skończonej służbie  w drodze do domu zauważył w miejscowości Grążowice idącego poboczem drogi mężczyznę, który dość nietypowo się zachowywał. Policjant wiedział,że trwają właśnie poszukiwania za zaginionym drzewiczaninem postanowił zatrzymać się  i sprawdzić czy napotkany mężczyzna  nie potrzebuje pomocy i czy nie jest to zaginiony 47 latek. Niestety mężczyzna  nie chciał  rozmawiać, unikał kontaktu,  nadal zachowywał się dość nietypowo co tym bardziej zaniepokoiło policjanta, wówczas już zaczął  przypuszczać,że być może  spotkał zaginionego 47 latka, choć jego ubiór różnił się zdecydowanie do tego, który został podany w zawiadomieniu. Dodatkowo funkcjonariusz napotkał mężczyznę bez małą 30 kilometrów od miejsca zamieszkania. Niemniej jednak aby  sprawdzić jego tożsamość  policjant powiadomił o sowich przypuszczeniach dyżurnego opoczyńskiej jednostki. Sam pozostawał ciągle w kontakcie wzrokowym z napotkanym mężczyzną, który ewidentnie unikał jakiegokolwiek kontaktu z innym człowiekiem. Po chwili na miejscu był już patrol policji. Mundurowi ustalili,że napotkany mężczyzna to zaginiony i poszukiwany 47 letni drzewiczanin. Mężczyzna cierpi na poważne zaburzenia psychiczne i wymaga stałej opieki rodziny. 47 latek został  zbadany przez lekarza i przekazany pod opiekę rodzinie.

st.asp. Barbara Stępień

 
Ku przestrodze... Drukuj E-mail
środa, 01 czerwiec 2016

Poniżej przedstawiamy historię pewnej tomaszowianki, która uległa urokowi poznanego przez Internet mężczyzny. Przez oszusta kobieta straciła 30 tysięcy złotych. Niech ten smutny przykład będzie ostrzeżeniem dla tych, którzy wierzą wyssanym z palca historyjkom, które już na początku powinny wzbudzić nasz niepokój. Informacja /KPP Tomaszów Mazowiecki./

Oszust podający się za anglika- dziennikarza przebywającego w Stambule, „ na akcji z tureckimi żołnierzami” wyłudził od mieszkanki Tomaszowa ponad 30 tysięcy złotych.

 

W podobny sposób działają oszuści na terenie całego kraju. Wyławiają swoją potencjalną ofiarę, wysyłając jej informację mailową, zazwyczaj o podobnej treści  "Nazywam się , Bryan Dawid, mam 54-lata i jestem dziennikarzem śledczym . Obecnie robię reportaż na misji z żołnierzami , ale szukam bratniej duszy w Europie, bo chcę się tam osiedlić po przejściu do cywila". Kontaktowali się również ze sobą za pośrednictwem skype'a, czyli internetowego komunikatora. Po kilku tygodniach napisał do tomaszowianki, że był  na akcji z żołnierzami, został postrzelony w nogę, leży w szpitalu. Podczas przeszukania miejsca gdzie doszło do strzelaniny, zostały odnalezione pieniądze i jemu po podziale przypadła kwota 850 tysięcy dolarów, zadeklarował, że wyśle jej paczkę, w której miało być... 850 tys. dolarów. Pieniędzy nikt inny nie mógł odebrać, bo nie ma rodziny. Powiedział, że wysyłką zajmie się wynajęty przez niego kurier. Kobiecie nie wydawało się to dziwne. Przecież jej znajomy leży w szpitalu  i nie ma czasu na zajmowanie się przesyłkami. Zgodziła się przyjąć paczkę. Kilka dni później skontaktował się z nią kurier. Powiedział, że jest problem: - Na lotnisku Heathrow w Londynie paczkę zatrzymały brytyjskie służby celne. Nadawca nie wykupił specjalnego certyfikatu, by przesyłka przeszła przez odprawę bez zaglądania do niej. Kurier wytłumaczył, że koszt certyfikatu to kilka tysięcy funtów funtów Pieniądze jak najszybciej należy przesłać na wskazane przez niego konto. Kobieta zgodziła się, pieniądze wysyłała w kilku transzach, zapożyczając się w różnych bankach, bo jej internetowy znajomy  zapewniał ją, że pieniądze które nadał będą również na pokrycie  poniesionych przez nią kosztów. i tak pokrzywdzona wysłała ponad 30 tysięcy złotych. Po pewnym czasie bajeczki wymyślane przez kuriera na wciąż nowe opłaty wydały się pokrzywdzonej podejrzane poszła więc na policję. Oczywiście do dziś paczki z 850 tysiącami dolarów nie zobaczyła, a kontakt z Bryanem Dawidem  został przerwany. Chcą go teraz podjąć policjanci z Wydziału Przestępczości Gospodarczej i Korupcji Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim.

 

Apelujemy  o rozwagę podczas zwierania internetowych znajomości , pamiętajmy, że oszuści wykorzystują ludzkie zaufanie oraz działają powoli i systematycznie Należy pamiętać, że w dzisiejszych czasach nikt nie da nam nic za darmo. Jeśli przypadkowo poznana osoba chce nam dać sporą sumę pieniędzy, natychmiast kończmy taką znajomość. Ostrzegamy również przed łatwowiernością przy zawieraniu znajomości przez internet oraz przed przesyłaniem komukolwiek swoich danych osobowych, druków firmowych, numerów kont bankowych czy informacji dotyczących polis ubezpieczeniowych ponieważ nigdy nie ma pewności, kto jest po drugiej stronie

 

Oszustwa nigeryjskie wyglądają zawsze podobnie:

Zapoczątkowane jest zawsze kontaktem przez Internet. Polega na wciągnięciu przypadkowej ofiary w grę psychologiczną, której fabuła oparta jest na fikcyjnym transferze dużej, nawet rzędu kilkunastu milionów funtów lub dolarów kwoty pieniędzy. - Bo co tu dużo mówić, oszuści wykorzystują ludzką chciwość i naiwność. Przestępcy wykorzystują różne metody, żeby wyłudzić pieniądze. Podają się np. za uchodźcę albo dziedzica fortuny utraconej w trakcie przewrotu politycznego. Proszą o pomoc w odzyskaniu fortuny, jaką posiadają, ale której sami nie mogą podjąć z banku z różnych przyczyn. W zamian przestępca oferuje nawet połowę tej kwoty

 /KPP Tomaszów Maz, KWP Łódź/

 
Motorowerem do rowu Drukuj E-mail
środa, 01 czerwiec 2016
Opoczyńscy policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego z udziałem motorowerzysty.  1 czerwca o godzinie 0.40, oficer dyżurny opoczyńskiej policji został powiadomiony,że w miejscowości Skórkowice w przydrożnym rowie leży mężczyzna z ranami głowy. Na miejsce zostali skierowani policjanci, oraz zespół pogotowia ratunkowego.Ratownicy przewieźli rannego mężczyznę do szpitala. Policjanci w toku podjętych na miejscu czynności,  przy drodze w pobliskim rowie  znaleźli rozbity motorower,  kask ochronny.Wstępnie z przeprowadzonych na miejscu ustaleń wynika,że 56 letni motorowerzysta  prawdopodobnie jadąc w kierunku miejscowości Klew  zjechał na prawe pobocze, uderzył w betonowy przepust.i w konsekwencji wypadł z pojazdu.Kierujący doznał licznych obrażeń głowy. Podczas badań okazało się,ze 56 latek jest nietrzeźwy. Okazało się ze ma w organiźmie ponad 3, 1 promila alkoholu.Okazało się także, że mężczyzna ma aktywny sądowy  zakaz do kierowania wszelkimi pojazdami.
 
st. asp. Barbara Stępień 
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 10 z 1213
Wyszukiwarka
Inne informacje
INFO osoby niesłyszące INFO osoby niesłyszące
rodzice
telzaufkids
reaguje
RPO
niebieska linia
pies
stop18
foto
itaka
rasizm
Pokrzywdzeni
narkotyki