Strona Główna arrow Aktualności
sobota, 25 październik 2014
 
 
KIK76
Bezpieczny, bo widoczny Drukuj E-mail
sobota, 25 październik 2014

ImageAkcja społeczna "Bezpieczny, bo widoczny". Na drogach wciąż giną lub ulegają poważnym wypadkom dzieci. Najczęściej są pieszymi – małymi, niewidocznymi w ciemnościach punktami. Niestety nie wszyscy są świadomi tego, że niewielki, odblaskowy element przyczepiony do kurtki czy buta może zapobiec tragedii. Właśnie ruszyła akcja społeczna "Bezpieczny, bo widoczny", która ma propagować noszenie odblasków.

 

 

W czwartek, 23 października 2014r, w Komendzie Głównej Policji odbyła się konferencja prasowa poświęcona akcji społecznej „Bezpieczny, bo widoczny”. Podczas spotkania miała miejsce premiera klipów, promujących noszenie odblasków przez dzieci. W filmikach wystąpili Paulina Holtz, Karolina Malinowska, Omenaa Mensah oraz Artur Chamski.

Image

- Dlaczego teraz zaczynamy akcję? Najbliższy weekend to zmiana czasu z letniego na zimowy, zmrok co raz szybciej zapada, co raz więcej mamy ciemnych godzin – niestety na drogach robi się niebezpiecznie z punktu widzenia osób pieszych – powiedział podczas konferencji Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Sokołowski.  – Jako policja od kilku już lat promujemy odzież z elementami odblaskowymi. Jest to najlepszy sposób, aby poprawić widoczność dziecka, ale także dorosłego na drodze – dodał.

Rzecznik podkreślił też rolę najmłodszych, biorących udział w kampanii: - Dla nas bardzo ważne są dzieci, po raz kolejny mówimy o nich dlatego, że to właśnie one są ambasadorami wiedzy i popularyzatorami noszenia odblasków wśród osób dorosłych.

Akcja społeczna „Bezpieczny, bo widoczny” prowadzona pod patronatem Komendy Głównej Policji i Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ma za zadanie propagować i uświadamiać, jak ważne jest noszenie przez dzieci odblaskowych elementów garderoby. To dzięki nim możemy znacznie zwiększyć bezpieczeństwo najmłodszych na drogach. Kampania ma przypominać zarówno rodzicom, jak i samym dzieciom o konieczności ich noszenia. Dzieciaki mają przekonać się, że noszenie odblasków to nie „obciach”, a stylowy, mądry i bezpieczny wybór.

Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości dorosłych na temat bezpieczeństwa dzieci, ale także realna zmiana – pojawienie się na ulicach świecących punkcików oznaczających ŻYCIE! Najnowsza ustawa nakłada obowiązek noszenia odblasków tylko poza obszarem zabudowanym. Należy pamiętać, że powinny one być noszone po zmroku również w mieście. To rozsądna konieczność.

Image

Image

Image

Kampanię wspierają znane twarze, takie jak: Karolina Malinowska, Omenaa Mensah, Artur Chamski, Paulina Holtz, a także dzieciaki ze Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie, które uważają, że odblaski i bezpieczeństwo są cool!

www.bezpiecznybowidoczny.org

www.facebook.com/bezpiecznybowidoczny

 Materiał dźwiękowy i filmowy na :  www.lodzka.policja.gov.pl

/źródło KGP/

 

 
Tymczaswowy areszt dla sprawcy rozboju Drukuj E-mail
sobota, 25 październik 2014

Niecałą godzinę zajęło drzewickim policjantom wytypowanie i zatrzymanie 61 letniego mężczyzny podejrzanego o dokonanie rozboju na niespełna 70 letnim mieszkańcu Drzewicy.

Do przestępstwa doszło 21 października 2014 około godz. 16.00 w klatce schodowej budynku wielorodzinnego na jednym z osiedli mieszkaniowych w Drzewicy. Sprawca zaatakował wychodzącego z piwnicy bloku mężczyznę po czym stosując wobec niego przemoc doprowadził go stanu bezbronności, jednocześnie kradnąc mu z kieszeni portfel z niewielką ilością gotówki. Ofiara zaraz po całym zdarzeniu powiadomiła  policję. Mundurowi  z Komisariatu Policji w Drzewicy, korzystając ze zdobytych informacji oraz własnej wiedzy i rozpoznania środowiska, niemalże natychmiast wytypowali i wspólnie z policjantami z opoczyńskiej komendy doprowadzili do zatrzymania podejrzewanego o rozbój  61-letniego mieszkańca  gminy Drzewica. Zebrany materiał dowodowy w tej sprawie pozwolił policjantom na przedstawienie zatrzymanemu zarzutu popełnienia rozboju i w konsekwencji skierowania przez opoczyńską Prokuraturę wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztu.

24 października br. opoczyński Sąd przychylił się do wniosku Prokuratora i zastosował wobec 61 latka  środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. Pokrzywdzonemu zwrócono część skradzionej  gotówki. Podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 12. 

asp.Barbara Stępień          

 
Nie daj się okraść złodziejowi na cmentarzu w sklepie czy w autobusie- Drukuj E-mail
środa, 22 październik 2014

Praktycznie każdego dnia policja powiadamiana jest o przestępstwie kradzieży pieniędzy, dokumentów, portfeli, telefonów komórkowych. Z policyjnych statystyk wynika, że do tego rodzaju kradzieży dochodzi najczęściej w sklepach, na bazarach, targach, a w okresie przed świętem Wszystkich Świętych także  na cmentarzach. Złodzieje najczęściej wykorzystują nieuwagę swoich ofiar czy to podczas zakupów czy podczas porządkowania nagrobków. Tak było w przypadku mieszkanki gminy Paradyż, której 18 października 2014 roku, nn. sprawca właśnie na cmentarzu skradł torebkę wraz z dokumentami.

A wystarczy stosować  kilka prostych zasad, by nie dać się okraść.

Podczas zakupów na bazarach w dużych zatłoczonych centrach handlowych czy podczas podróży środkami komunikacji publicznej- trzymaj torebkę z przodu, zamknięciem do siebie. Podczas porządkowania nagrobków przed świętem zmarłych nie zostawiaj torby na  ławkach w miej ja  w zasięgu wzroku albo w ogóle nie zabieraj na cmentarz- jeśli udajesz się tam po to, by uprzątnąć grobowce swoich bliskich.

Niestety kobiety bardzo często podczas robienia zakupów, torebki trzymają na ramieniu, zsunięte na plecy, dodatkowo często są one niedomknięte na suwak  czy inne zabezpieczenie- dla złodzieja to doskonała okazja, by wykorzystać twoją nieuwagę i ukraść twój  portfel, telefon czy inne wartościowe przedmioty. Warto pamiętać także,  aby podczas zakupów nie odkładać torebki na ladę, podłogę. Chwila   twojej nieuwagi może okazać się fatalna w skutkach. Ofiarami złodziei padają także mężczyźni, którzy portfele chowają do tylnej kieszeni spodni. Dla złodzieja kieszonkowca to doskonała okazja, by pozbawić  cię  gotówki, dokumentów.

Nie trzymaj w portfelu, saszetce, torbie, zapisanych numerów PIN do kart bankomatowych. A już na pewno nie zapisujmy kodu PIN na karcie bankomatowej! W razie kradzieży złodziej nie tylko dysponuje skradzioną gotówką ale także ma możliwość wypłaty twoich  pieniędzy z bankomatu. Jeżeli łupem złodzieja padły karty bankomatowe zgłoś ten fakt niezwłocznie w swoim banku. Szybka blokada wypłat z konta bankowego uchroni nas przed utratą oszczędności. Numery infolinii bankowej dostępne są na bankomatach jak też na stornie internetowej każdego banku. Warto taki numer telefonu mieć zapisany w kalendarzu czy telefonie. 

asp. Barbara Stępień

 
POLICYJNA AKADEMIA BEZPIECZEŃSTWA 2014 ETAP POWIATOWY Drukuj E-mail
wtorek, 21 październik 2014

W dniu 17 października 2014 roku w Zespole Szkół Samorządowych nr 3 w Opocznie policjanci z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Opocznie przeprowadzili eliminacje powiatowe w konkursie prewencyjnym „Policyjna Akademia Bezpieczeństwa”. W eliminacjach wzięło udział 12 dwuosobowych drużyn, w skład których weszli uczniowie klas drugich, którzy zwyciężyli w eliminacjach szkolnych.

 Image

/foto: A.Cuper/

W pierwszej kolejności uczniowie pisali test wiedzy o bezpieczeństwie.

 Image

 /foto: A.Cuper/

 Image

/foto: A.Cuper/ 

Następnie zawodnicy mieli do pokonania tor przeszkód.

 Image

/foto: A.Cuper/ 

 Image

/foto: A.Cuper/ 

Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: st. asp. Andrzej Chrobot, asp. Rafał Karasiński, sierż. sztab. Norbert Grzesiński i st. sierż. Sławomir Kochanowski. W wyniku przeprowadzonych eliminacji do etapu wojewódzkiego przeszła drużyna składzie: Julia Karpiej i Jarosław Kędziora ze Szkoły Podstawowej w Sokołowie. Drugie miejsce zajęła drużyna w składzie: Monika Rutowicz i Konrad Franaszczyk ze Szkoły Podstawowej  w Wójcinie. Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna ze Szkoły Podstawowej w Ogonowicach w składzie: Dagmara Włodarczyk i Wojciech Wiktorowicz.

Na zakończenie odbyło się uroczyste wręczenie nagród ufundowanych przez Starostwo Powiatowe w Opocznie, Urząd Miejski w Opocznie, Urząd Gminy w Sławnie, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opocznie oraz Carrefour Market w Opocznie.

 Image

/foto: A.Cuper/ 

Zwycięska drużyna weźmie udział w finale wojewódzkim, który odbędzie się w dniu 21 listopada 2014 roku w Łodzi.

 Image

/foto: A.Cuper/ 

 

st. asp. Andrzej Chrobot

 
Bądź ostrożny na drodze Drukuj E-mail
środa, 15 październik 2014

Nieuchronnie zbliża się okres jesienno- zimowy. To czas kiedy kierowcy, rowerzyści, piesi powinni wykazać się szczególną ostrożnością. Szczególnie w godzinach porannych kiedy występują mgły i zamglenia jak też po zachodzie słońca.

KIEROWCY - powinni zmniejszyć prędkość, dostosować ją do warunków drogowych, zwracać uwagę na zachowanie innych uczestników ruchu, zwłaszcza dzieci. Szczególnie kiedy przejeżdżają w okolicy szkół, przystanków autobusowych. Pamiętajmy dzieci potrafią działać nieprzemyślanie, wybiegnięcia na jezdnię wprost pod nadjeżdżający samochód  są odnotowywane i na terenie powiatu opoczyńskiego. Dlatego warto pamiętać, by w pobliżu szkół, ośrodków zdrowia, przedszkoli, przystanków autobusowych itp. zdecydowanie zmniejszyć prędkość i zachować szczególną ostrożność.

Aby nie stać się uczestnikiem kolizji czy wypadku drogowego należy zmniejszyć prędkość pamiętając, że droga hamowania na śliskiej nawierzchni znacznie się wydłuża. By uniknąć najechania na tył poprzedzającego pojazdu należy więc zwiększyć odstęp między pojazdami. Trzeba pamiętać o tym, że poprzez gwałtowny ruch kołem kierownicy, czy też przez nagłe hamowanie lub przyśpieszenie możemy wpaść w poślizg. Jeżeli pojazd nie jest wyposażony w ABS, zalecane jest hamować pulsacyjnie, aby nie doprowadzić do zerwania przyczepności kół.

Przypominamy o obowiązkach wynikających z art 19 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, tj. o obowiązku jazdy z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu, hamować w sposób nie powodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia, utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.

PIESI - od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy poruszający się po zmroku na drodze poza terenem zabudowanym ma obowiązek noszenia kamizelki odblaskowej. Pamiętajmy, że zapis ten przede wszystkim ma chronić pieszego przed potraceniem. Zdrowy rozsądek ( nie tylko przepis prawny) podpowiada, że osoba, która porusza się poboczem po zmroku  dla własnego bezpieczeństwa powinna nosić kamizelkę odblaskową lub posiadać jakikolwiek element odblaskowy umieszczony w widocznym dla kierowców miejscu. Element odblaskowy czyni pieszego widocznym nawet z odległości 150m, na których pokonanie pojazd ma ok. 7 sekund, co pozwoli kierowcy na przygotowanie się do manewru mijania. Natomiast tylko ok. 1-2 sekund ma kierowca w przypadku, gdy pieszy nie jest wyposażony w odblask. Niestety wielu niechronionych użytkowników dróg, lekceważy powyższy fakt i w dalszym ciągu porusza się po zmroku bez elementu odblaskowego lub na nieoświetlonym rowerze, sądząc, że w porę uda się uniknąć zagrożenia.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia pieszego bez kamizelki odblaskowej i z odblaskiem.

Image 

/foto. Policja.pl/

 Piesi powinni pamiętać o obowiązkach wynikających z art. 11 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, tj. o obowiązku korzystania z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca, jak najbliżej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Idący po poboczu lub jezdni pieszy jest obowiązany iść lewa stroną drogi jeden za drugim. Pieszym zabrania się wchodzenia na jezdnię zza pojazdu lub innej przeszkody.

asp. Bbarbara Stępień

 
o cyberprzemocy w wygnanowie Drukuj E-mail
poniedziałek, 13 październik 2014

W dniu 10 października 2014 roku st. asp. Andrzej Chrobot z Zespołu ds. Nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Opocznie przeprowadził spotkanie z młodzieżą Gimnazjum w Wyganowie na temat cyberprzemocy.

Podczas spotkania młodzież poznała definicję cyberprzemocy, jej najczęstsze formy, a także dowiedziała się o odpowiedzialności prawnej osób nieletnich. St. asp. Andrzej Chrobot przekazał również uczestnikom spotkania zasady korzystania z Internetu – zasady które chronią, aby nie stać się ofiarą przestępstwa internetowego.

Na zakończenie młodzież obejrzała film o cyberprzemocy.

Image 

 

st. asp. Andrzej Chrobot

 
czołowe zderzenie w Woli Załężnej Drukuj E-mail
poniedziałek, 13 październik 2014

10 października w miejscowości Wola Załeżna doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika,że 28 letni kierowca passata, prawdopodobnie nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze , zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w jadący z przeciwka samochód osobowy marki Skoda Octavia, którą poruszał się 30-letni mieszkaniec Warszawy. W wyniku zderzenia, obrażeń ciała doznał kierowca passata, który został przetransportowany do opoczyńskiego szpitala.. Do zbadania stanu trzeźwości 28 latka została pobrana krew.. Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z Opoczna.

asp. Barbara Stępień

 
Policjanci ujawnili nielegalny tytoń Drukuj E-mail
poniedziałek, 13 październik 2014

Opoczyńscy policjanci wydziału kryminalnego ujawnili 3878 paczek papierosów różnych marek oraz ponad 47 kg wyrobów tytoniowych w postaci ciętego tytoniu bez znaków akcyzy skarbowej. Nielegalny towar został znaleziony w prywatnych posesjach mieszkańców powiatu opoczyńskiego. W związku z ustaleniami poczynionymi w wyniku pracy operacyjnej policjanci przeprowadzili przeszukania pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych zajmowanych przez 25-latka, gdzie ujawnili i zabezpieczyli 1015paczek papierosów różnych marek oraz 0,1 kg  krajanki tytoniowej. Następnie funkcjonariusze udali się do mieszkania 57-letniego opocznianina, tam z kolei zabezpieczyli 15,7kg krajanki tytoniowej oraz 2505 Tego samego dnia na terenie posesji 60-letniej mieszkanki Opoczna, kryminalni zabezpieczyli 358 paczek papierosów różnych marek oraz 32 kg krajanki tytoniowej bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Łącznie policjanci zabezpieczyli 3878 paczek papierosów oraz ponad 47 kg krajanki tytoniowej.

 asp. Barbara Stępień

 
UWAGA NA OSZUSTÓW! Drukuj E-mail
czwartek, 09 październik 2014

W dalszym ciągu odnotowujemy przypadki przestępstw na szkodę osób starszych. Oszuści nie mają żadnych skrupułów i są coraz bardziej bezwzględni. Pod różnymi pretekstami wyłudzają często spore sumy pieniędzy. Najczęściej, podczas telefonicznej rozmowy, podając się za członków rodziny proszą o pieniądze.

 Tak było w przypadku dwóch mieszkanek Opoczna, które padły łupem oszustów, złodziei. 7 października 2014 roku do 78 letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za jej wnuczka. Poprosił ją o pomoc finansową w związku z tym, że uczestniczył w wypadku drogowym i potrzebuje pieniędzy celem uniknięcia odpowiedzialności. Spełniając prośbę 78-latka umówiła się z przestępcą w pobliżu swojego miejsca zamieszkania i przekazała mu 40 tysięcy złotych. Dopiero po telefonie od rodziny zorientowała się, że została oszukana. Kolejną ofiarą oszustów padła 82-letnia opocznianka, która do swojego mieszkania wpuściła dwóch nieznanych mężczyzn. W tym przypadku przestępcy działali pod pretekstem pomiaru okien do ich uszczelnienia. Wykorzystali nieuwagę kobiety i ukradli jej ponad 4 tysiące złotych. Jak  pokazują przytoczone sytuacje oszuści działający tą czy podobnymi metodami  są bezwzględni, wykorzystują dobre serce i łatwowierność najczęściej samotnie zamieszkujących osób starszych. Przestępcy są pozbawieni skrupułów okradając ludzi z oszczędności. Każdorazowo można temu zapobiec, stosując się do podstawowych zasad:

 1) nigdy nie przekazuj pieniędzy nieznanej osobie;

2) nie wpuszczaj do mieszkania obcych osób;

3) o swoich podejrzeniach zawsze informuj policję

asp. Barbara Stępień

 
Oddał znalezione pieniądze i dokumenty Drukuj E-mail
wtorek, 07 październik 2014

Wzorowa i obywatelska postawa pracownika Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Opocznie. 46-letni  mężczyzna przy bramie PGK znalazł portfel, a w nim dokumenty oraz pieniądze w kwocie 600 zł.. Znalezione rzeczy od razu przekazał policji. Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Opocznie otrzymał zgłoszenie od 46-letniego pracownika Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Opocznie, że znalazł on przy bramie swojego zakładu pracy portfel z dokumentami oraz  gotówką. Na miejsc przyjechali policjanci, którzy ustalili tożsamość właściciela portfela i jeszcze tego samego dnia zguba trafiła w ręce prawowitego właściciela.Postawa Pana Waldemara  jest godna naśladowania i daje nadzieję, że gdy sami coś zgubimy, trafi się tak uczciwy znalazca jak on.

asp. Barbara Stępień

 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 10 z 868
ndsn
Wyszukiwarka
Inne informacje
telzaufkids
itaka
narkotyki
kibicbezpieczny
stop18
reaguje
RPO
niebieska linia
rasizm
rodzice