Strona Główna arrow Aktualności
niedziela, 05 lipiec 2015
 
 
Pijany motorowerzysta Drukuj E-mail
piątek, 03 lipiec 2015

Policjanci zatrzymali 39 latka, który kierował motorowerem mając w organizmie ponad 1,2 promila alkoholu.

 2 lipca 2015 roku,  o godzinie 18.20 w miejscowości  Kamień  patrol drogówki zatrzymał 39 letniego motorowerzystę. Okazało się, że mężczyzna jest nietrzeźwy. Badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie ponad 1,2 promila alkoholu. O jego dalszych losach zdecyduje sąd.

 asp. Barbara Stępień 

 
Służby ponadnormatywne w Drzewicy i Poświętnem Drukuj E-mail
piątek, 03 lipiec 2015


Komendant Powiatowy Policji w Opocznie mł.insp. Marek Grzegory- Roróg  podpisał dwa porozumienia  dotyczące uruchomienia służb ponadnormatywnych.

Pierwsze w dniu 2 lipca 2015 roku z Burmistrzem Miasta Drzewica  Januszem Reszelewskim, dzień później  3 lipca w siedzibie gminy Poświętne z wójtem Michałem Franasem. Przy podpisaniu porozumień obecny był także Komendant Komisariatu Policji w Drzewicy podinsp. Wojciech Dworak. 

Image 


W obu przypadkach porozumienia zakładają sfinansowanie ze środków samorządów gminnych, służb ponadnormatywnych w okresie wakacyjnych weekendów. Służby te będą miały na celu aktywne przeciwdziałanie czynom chuligańskim na terenie miasta Drzewica i gminy Poświętne. Istotne jest to, że przedmiotowe służby policjanci będą pełnić w ramach swojego wolnego czasu.

Image 

 

asp. Barbara Stępień  
Na podwójnym gazie i bez uprawnień Drukuj E-mail
czwartek, 02 lipiec 2015

18-latek w stanie nietrzeźwości i bez uprawnień do kierowania pojazdami, został zatrzymany przez policjantów z drzewickiego komisariatu policji.

1 lipca 2015 roku, policjanci ma ulicy Kolejowej w Drzewicy zauważyli samochód ford mondeo, którego kierowca na widok oznakowanego radiowozu znacznie przyśpieszył i zachowywał się tak jakby chciał uniknąć kontroli. Mundurowi postanowili sprawdzić kierującego i pojazd. Podczas kontroli okazało się, że 18 latek  miał powody do obaw. Badanie  jego stanu trzeźwości dało wynik prawie 1,5, promila alkoholu w organiźmie, a dodatkowo okazało się, że młody mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania. 18 latkowi za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości i bez wymaganych uprawnień grozi kara nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.

 asp. Barbara Stępień

 
Gdy dziecko ucieknie z domu... Drukuj E-mail
środa, 01 lipiec 2015

Wakacje to okres, kiedy młodzi ludzie najczęściej decydują się na ucieczkę z domu. Jak co roku więcej pracy mają policjanci, a wielu rodziców przeżywa niewyobrażalną tragedię, czekając na odnalezienie dziecka.

 

 Właśnie ucieczki z domów, zagrożenia, jakie czyhają na dziecko, czy nastolatka pozbawionego opieki, to częste tematy rozmów, jakie z uczniami szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich prowadzili przez cały rok szkolny policjanci. Problemy dzieci i młodzieży omawiane były także z rodzicami i pedagogami szkolnymi. Policjanci informują nieletnich, z jakimi konsekwencjami wiąże się naruszenie przez nich prawa. Przed sądem rodzinnym i nieletnich można stanąć za wagary, palenie papierosów, ucieczki z domu. To przejawy demoralizacji.

 Powody ucieczek są różne od problemów w szkole poprzez brawurę i chęć popisania się przed rówieśnikami, że "mogę wszystko", to kolejny powód wyjazdów poza dom. Kłopoty rodzinne i zawody miłosne, jak również forma protestu, to problemy z jakimi zmagają się rodzice uciekinierów.

Czytaj całość...
 
Cofasz? zachowaj ostrożność Drukuj E-mail
środa, 01 lipiec 2015

Każdego  dnia policjanci odnotowują kilka kolizji  do których dochodzi podczas manewru cofania. Warto zatem przypomnieć sobie nie tylko przepisy ruchu drogowego w tym zakresie ale także zasady prawidłowego, a co za tym idzie bezpiecznego  wykonania tego manewru. 

Należy też pamiętać, że do wielu tragicznych w skutkach wypadków  podczas cofania  dochodzi właśnie w okresie wakacyjnym  i to nie na parkingach, ale niestety na podwórkach.  Bardzo często kierujący  np. pojazdem rolniczym czy cofający z garażu nie zauważa bawiących się  czy stojących tuż za pojazdem  dzieci. Wówczas o wypadek nie  trudno. Dlatego tak ważne jest to, aby podczas cofania czy to pojazdem rolniczym czy samochodem osobowym zachować maksymalną ostrożność.

Tak więc w myśl przepisów Prawo o Ruchu Drogowym przy cofaniu kierujący ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność, szczególnie:

 • sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia;

 upewnić się, czy za pojazdem nie znajduje się przeszkoda - w razie trudności w osobistym upewnieniu się kierujący ma obowiązek zapewnić sobie pomoc innej osoby.

 Ustawodawca jasno więc określił szczególne obowiązki kierującego, który wykonuje manewr cofania

 

asp. Barbara Stępień 

 

 

 
Wakacje2015! Nie zapomnij o zasadach bezpieczeństwa Drukuj E-mail
poniedziałek, 29 czerwiec 2015

Wakacje to czas wypoczynku i podróży. Dla funkcjonariuszy, to jednak czas wzmożonej pracy. Policjanci ruchu drogowego czuwają nad bezpieczeństwem podróżujących m.in. samochodami oraz autokarami, a policyjni wodniacy patrolują jeziora i rzeki, zwracając uwagę na wszystkich, którzy w upalne dni korzystają z kąpieli. Funkcjonariusze przypominają, że wakacje to przerwa od pracy i szkoły, ale nie od myślenia - zasady bezpieczeństwa obowiązują zawsze i wszędzie!

Policjanci w czasie wakacji w szczególny sposób troszczą się o najmłodszych i robią wszystko, aby zapewnić im bezpieczny wypoczynek - na obozach, koloniach lub w miejscu ich zamieszkania. Akcja od wielu lat realizowana jest wspólnie z innymi instytucjami państwowymi oraz organizacjami społecznymi funkcjonującymi lokalnie.

Bezpieczeństwo na drogach

Na drogach oraz w miejscowościach i rejonach wypoczynkowych pojawia się więcej niż zwykle pojazdów, dlatego priorytetowym zadaniem służb działających na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się podróżnych. Policjanci zwracają szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w zakresie ograniczeń prędkości, stanu trzeźwości kierujących, stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci, prawidłowości wykonywania manewrów oraz stanu technicznego pojazdów - szczególnie pojazdów realizujących przewóz osób w ramach komunikacji zbiorowej

Czytaj całość...
 
Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka podczas prac polowych Drukuj E-mail
czwartek, 25 czerwiec 2015

W okresie wakacji notujemy wzrost liczby wypadków w gospodarstwach rolnych. W takich miejscach często rodzicom pomagają dzieci do 14 roku życia. Z badań Instytutu Medycyny Wsi wynika, że podczas prac polowych zdarzają się wypadki, na skutek których dzieci doznają różnych obrażeń, a nawet tracą życie. Najwięcej czasu na prace rolne poświęcają dzieci latem i jesienią. Dla wielu z nich prace wykonywane w gospodarstwie są stałym obowiązkiem. Dlatego często dochodzi do wypadków wśród dzieci angażowanych do prac rolnych.

Powstaje pytanie, czy rodzice mogą angażować dzieci do prac w rodzinnym gospodarstwie rolnym?
Rodzice mogą angażować dzieci do różnych prac, w tym prac związanych z funkcjonowaniem gospodarstwa rolnego, ale pod warunkiem, że wykonywane czynności nie stwarzają zagrożeń dla ich zdrowia i wszechstronnego rozwoju. Dziecko jest wręcz zobowiązane do podejmowania różnych prac na rzecz rodziny. Kodeks rodzinny i opiekuńczy w artykule 90 § 2 mówi, że dziecko, które pozostaje na utrzymaniu rodziców i mieszka u nich jest zobowiązane pomagać im we wspólnym gospodarstwie”. Jednakże rodzice nie mogą angażować dzieci do prac, które je nadmiernie obciążają i stwarzają zagrożenia dla rozwoju, zdrowia i życia dziecka.

Zalecenie nr 190 Międzynarodowej Organizacji Pracy, dotyczące zakazu i natychmiastowej likwidacji najgorszych form pracy dzieci, precyzuje, które prace mogą zagrażać zdrowiu, bezpieczeństwu lub moralności dzieci (art.3d); są to :
• prace, które narażają dzieci na nadużycia fizyczne, psychologiczne lub seksualne;
• prace pod ziemią, pod wodą, na niebezpiecznych wysokościach lub zamkniętych przestrzeniach;
• prace z niebezpiecznymi maszynami, urządzeniami i narzędziami lub praca wiążące się z ręcznym przenoszeniem lub transportem ciężkich ładunków;
• prace w niezdrowym środowisku, które może na przykład narażać dzieci na niebezpieczne substancje, czynniki lub procesy albo temperatury, poziomy hałasu lub wibracje szkodliwe dla ich zdrowia;
• prace w szczególnie trudnych warunkach, zbyt długi czas pracy lub zajęcia wykonywane nocą, a także w pomieszczeniach ograniczających jego przestrzeń

Zabawa i prace porządkowe dzieci w rodzinnym gospodarstwie rolnym
Podwórze gospodarstwa rolnego to nie tylko codzienne miejsce pracy rolnika. Tu koncentrują się często zabawy dzieci i życie rodzinne. W trakcie zabawy często dochodzi do upadków z drabiny, pogryzienia przez zwierzęta, skaleczenia, oparzenia, porażenia prądem, zatrucia środkami ochrony roślin.

Dzieci nie powinny bawić się w roboczej części gospodarstwa, gdyż może to być dla nich niebezpieczne. Ponadto przebywanie w pomieszczeniach gospodarczych małych dzieci może być szkodliwe ze względu na: zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi (choroby odzwierzęce), choroby układu pokarmowego, infekcje skóry i górnych dróg oddechowych, czy pyłopochodne choroby układu oddechowego.

 
Bezpieczny wypoczynek nad wodą Drukuj E-mail
czwartek, 25 czerwiec 2015
Image    

Wypadkom nad wodą sprzyja wysoka temperatura, brawura, alkohol i brak opieki nad dziećmi. Wypoczynek nie zmieni się w tragedię, jeśli będziemy przestrzegać kilku prostych zasad.

1. Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.

2. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.

3. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki.

4. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po wypiciu alkoholu.

5. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.

6. Skaczmy "na główkę" tylko na basenach. Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

7. Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.

 
Policja Przyszłości Drukuj E-mail
czwartek, 25 czerwiec 2015
Jaka będzie Policja w przyszłości? Odpowiedz na to pytanie i weź udział w konkursie. Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z całej Polski! Na prace czekamy do 31 sierpnia 2015 r.

Konkurs jest organizowany przez Komendę Główną Policji oraz Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych z Poznania.

ZADANIE:
Wyobraź sobie, czym zajmuje się Policja w przyszłości. Jakie ma wyposażenie? Jakie umundurowanie? Jakie zadania realizuje w trosce o Twoje codzienne bezpieczeństwo? Zaprojektuj, jak wyobrażasz sobie polską Policję przyszłości. Niech jedynym ograniczeniem będzie Twoja wyobraźnia!

WAŻNE DATY:
• 31 sierpnia 2015 r. termin nadsyłania prac
• wrzesień 2015 r. rozstrzygnięcie konkursu
• wrzesień 2015 r. wręczenie nagród w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

NAGRODY:
Na zwycięzców czekają tablety i sportowe aparaty fotograficzne. 10 finalistów otrzyma specjalne wyróżnienia od Komendanta Głównego Policji. Nagrody wręczymy na uroczystym finale, który odbędzie się we wrześniu 2015 roku w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

WAŻNE INFORMACJE:
1. Na prace plastyczne i literackie czekamy do końca sierpnia 2015 r.
2. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów. Zadaniem uczestnika jest wykonanie pracy plastycznej lub literackiej obrazującej polską Policję przyszłości.
3. Technika wykonania pracy: dowolna.
4. Format pracy: maksymalnie A0, w przypadku pracy literackiej maksymalnie 9000 znaków (lub 5 stron po 1800 znaków ze spacjami).
5. Pracę dokładnie podpisz: koniecznie podaj swoje imię i nazwisko, nazwę gminy, w której znajduje się Twoja szkoła, nazwę i adres szkoły, adres zamieszkania. Możesz skorzystać z metryczki zamieszczonej na stronie www.TrzezwyUmysl.pl.
6. Pracę prześlij do 31 sierpnia 2015 roku na adres: Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych, ul. Grochowska 45a, 60-277 Poznań.
7. Pełny regulamin można przeczytać na www.TrzezwyUmysl.pl/regulaminy.

 /KGP/ 

 
 
Opoczyńska Grupa PATPort na Jubileuszowej X gali Przystanku Pat na Stadionie Narodowym. Drukuj E-mail
środa, 24 czerwiec 2015

Image PaT „Profilaktyka a Ty”  to program Komendy Głównej Policji, który zainicjował 10 lat temu insp. Grzegorz Jach. Głównym założeniem Pat-u jest zmniejszenie zjawiska uzależnień wśród  młodzieży szkolnej, poprzez kształtowanie  i wzmacnianie asertywnych postaw. Dodatkowo program  inspiruje pedagogów, rodziców do pogłębiania wiedzy z zakresu profilaktyki uzależnień. Dzięki inicjatywie insp. Jacha w całej Polsce powstały  młodzieżowe grupy Pat, których członkowie promują wśród młodzieży modę  na życie bez uzależnień, bez przemocy. Od stycznia 2015 roku grupa Pat Port działa przy Zespole Szkół Prywatnych w Opocznie.

Przystanek Pat , to coroczne ogólnopolskie  spotkanie społeczności Pat  z całego kraju, promującej modę na życie wolne od uzależnień. W tym roku spotkanie odbyło się w Warszawie na Stadionie Narodowym. Wśród 11 tysięcy młodzieży była także opoczyńska grupa.

 Image

Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 10 z 994
Wyszukiwarka
Inne informacje
itaka
niebieska linia
rasizm
narkotyki
RPO
rodzice
stop18
telzaufkids
foto
Pokrzywdzeni
reaguje