Strona Główna arrow Aktualności
piątek, 31 październik 2014
 
 
KIK76
Nowe radiowozy dla opoczyńskiej policji Drukuj E-mail
czwartek, 30 październik 2014

W Komendzie Powiatowej Policji w Opocznie 30 października 2014 roku, odbyło się przekazanie nowych radiowozów. Cztery samochody marki Kia Sportage od dziś będą  służyły na terenie powiatu opoczyńskiego. Dwa trafią  do komisariatów policji w  Drzewicy i Paradyżu, a dwa do Opoczna. W przekazaniu radiowozów udział wzięli Burmistrz Gminy i Miasta Opoczno, Burmistrz Gminy i Miasta Drzewica, wójtowie gmin: Paradyż, Sławno, Mniszków, Żarnów, Białaczów, Poświętne, kierownictwo opoczyńskiej jednostki. Przekazane radiowozy zakupione zostały dzięki zaangażowaniu i wsparciu władz samorządowych które w połowie finansowały przedsięwzięcie. Pozostała część pochodziła z budżetu Policji.

Image

Image

asp. Barbara Stępień

 
Nie bądź obojętny Drukuj E-mail
środa, 29 październik 2014
Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Jak co roku, w chwili gdy w naszym kraju temperatury na zewnątrz spadną poniżej zera, zwracamy się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Chodzi tu oczywiście o osoby, które mogą cierpieć z powodu zimna. Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Policjanci pełniący służbę patrolową sprawdzają miejsca, w których mogą nocować osoby bezdomne. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Aby się rozgrzać bardzo często w takich miejscach rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne. Funkcjonariusze odnajdujący takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach. Jeśli ktoś zauważy taką osobę, która może potrzebować pomocy nie należy zwlekać z czasem, tylko jak najszybciej wykręcić numer alarmowy. Na wychłodzenie organizmu są także szczególnie narażone osoby starsze. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i spytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Jednym z najczęstszych a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, to jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na dwór będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas silnych mrozów. Tu także wystarczy wykręcić numer alarmowy i poinformować policjantów o takim przypadku. On także nie pozostanie bez odpowiedzi. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie i niekiedy to właśnie jeden telefon może zadecydować o czyimś życiu.  W ubiegłym roku w okresie od 1 listopada 2013 roku do 31 marca 2014 roku w województwie łódzkim stwierdzono 5 zgonów z wychłodzenia organizmu. W całym kraju w okresie od 1 listopada 2012 roku do 31 marca 2013 zarejestrowano 179 zgonów osób spowodowanych wychłodzeniem organizmu. Natomiast w okresie od 1 listopada 2013 do 31 marca 2014 roku odnotowano 87 tego typu zdarzeń.

Więcej informacji w Policyjnym Serwisie na:

http://www.lodzka.policja.gov.pl/content/view/10486/99/


 
Policjanci z KWP w Łodzi z wizytą u młodzieży z "ekonomika" Drukuj E-mail
środa, 29 październik 2014

3823 wypadki drogowe, 261 ofiar śmiertelnych, 4728 rannych – to bilans zdarzeń drogowych odnotowanych w 2013 roku na terenie województwa łódzkiego. Te niepozostawiające złudzeń dane rozpoczęły spotkanie profilaktyczne policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, przedstawiciela Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Piotrkowie Trybunalskim i policjantów opoczyńskiej komendy z młodzieżą z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w  Opocznie. Nie bez powodu organizatorzy wybrali młodzież od 16 do 19 roku życia. Wielu z tych młodych ludzi już ma uprawnienia do kierowania pojazdami, a pozostała część deklaruje, że chce mieć prawo jazdy. Dane policyjne pokazują, że młody wiek połączony z alkoholem czy innymi używkami doprowadza do tragedii. Głównym celem przyświecającym organizatorom tego rodzaju działań profilaktycznych jest upowszechnianie wiedzy o bezpieczeństwie oraz kształtowanie właściwych postaw wobec zagrożeń na jakie są narażeni użytkownicy dróg, zarówno kierowcy jak i piesi.

Przejmujący materiał edukacyjny przygotowany przez prelegentów dokładnie pokazał do czego może doprowadzić nietrzeźwy za kierownicą. Młodzież obejrzała filmy, zdjęcia prezentujące skutki brawurowej jazdy czy niezachowania  należytej ostrożności i wyobraźni przez niechronionych uczestników ruchu.

Image

/foto wykorzystane podczas spotkania-skutek wypadku drogowego/

Ponadto, prowadzący zwrócili uwagę na to, jak ważne jest właściwe zapinanie pasów bezpieczeństwa oraz używanie elementów odblaskowych. Celem przedsięwzięcia było również pobudzenie wyobraźni i pokazanie młodzieży do czego może doprowadzić choćby jeden nieodpowiedzialny kierowca.

Po części teoretycznej, młodzież uczestniczyła w zajęciach praktycznych, gdzie na specjalnie  przygotowanym placu  mogli przetestować przy użyciu  tzw. alkogogli jak zmienia się percepcja i postrzeganie otoczenia przez nietrzeźwego kierowcę. Zajęcia praktyczne miały na celu uświadomienie młodym kierowcom jak ważne jest to aby nigdy pod żadnym pozorem nie decydowali się na prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu.

Image

Image 

 

 asp. Barbara Stępień

 

 
Debata w Białaczowie Drukuj E-mail
środa, 29 październik 2014

„Bezpieczeństwo osób starszych” pod takim hasłem 28 października 2014 roku odbyła się kolejna debata społeczna zorganizowana przez opoczyńską Policję. Tym razem do rozmowy o szeroko rozumianym bezpieczeństwie osób starszych zaproszeni zostali mieszkańcy gminy Białaczów.

Image

Image 

W sali Urzędu Gminy w Białaczowie odbyła się debata społeczna  poświęcona poprawie bezpieczeństwa osób starszych. Spotkania z mieszkańcami mają  na celu zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań społeczeństwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa. W debacie udział wzięło około 30 osób, w tym Komendant Powiatowy Policji w Opocznie insp Janusz Myga, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Opocznie mł. insp. Dariusz Szulc, przedstawiciele Komisariatu Policji w Paradyżu w tym dzielnicowy z  rejonu Gminy Białaczów, Wójt Gminy Białaczów, radni, sołtysi. Spotkanie rozpoczął Komendant opoczyńskiej policji który przedstawił główne cele debaty jak też wprowadził zebranych w merytoryczną  jej część. Następnie głos zabrali przybyli na spotkanie goście. Insp. Janusz Myga podkreślił, iż tylko dzięki współpracy z samorządowcami, mieszkańcami przy wzajemnym zrozumieniu możemy w skuteczny sposób zminimalizować zjawiska społecznie nieakceptowane  w tym te popełniane na szkodę osób starszych.

 Image


Spotkania organizowane są w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej” polegającego na koordynacji działań Policji, administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych w celu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego

 asp. Barbara Stępień

 
Bezpieczny, bo widoczny Drukuj E-mail
sobota, 25 październik 2014

ImageAkcja społeczna "Bezpieczny, bo widoczny". Na drogach wciąż giną lub ulegają poważnym wypadkom dzieci. Najczęściej są pieszymi – małymi, niewidocznymi w ciemnościach punktami. Niestety nie wszyscy są świadomi tego, że niewielki, odblaskowy element przyczepiony do kurtki czy buta może zapobiec tragedii. Właśnie ruszyła akcja społeczna "Bezpieczny, bo widoczny", która ma propagować noszenie odblasków.

 

 

W czwartek, 23 października 2014r, w Komendzie Głównej Policji odbyła się konferencja prasowa poświęcona akcji społecznej „Bezpieczny, bo widoczny”. Podczas spotkania miała miejsce premiera klipów, promujących noszenie odblasków przez dzieci. W filmikach wystąpili Paulina Holtz, Karolina Malinowska, Omenaa Mensah oraz Artur Chamski.

Image

- Dlaczego teraz zaczynamy akcję? Najbliższy weekend to zmiana czasu z letniego na zimowy, zmrok co raz szybciej zapada, co raz więcej mamy ciemnych godzin – niestety na drogach robi się niebezpiecznie z punktu widzenia osób pieszych – powiedział podczas konferencji Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Sokołowski.  – Jako policja od kilku już lat promujemy odzież z elementami odblaskowymi. Jest to najlepszy sposób, aby poprawić widoczność dziecka, ale także dorosłego na drodze – dodał.

Rzecznik podkreślił też rolę najmłodszych, biorących udział w kampanii: - Dla nas bardzo ważne są dzieci, po raz kolejny mówimy o nich dlatego, że to właśnie one są ambasadorami wiedzy i popularyzatorami noszenia odblasków wśród osób dorosłych.

Akcja społeczna „Bezpieczny, bo widoczny” prowadzona pod patronatem Komendy Głównej Policji i Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ma za zadanie propagować i uświadamiać, jak ważne jest noszenie przez dzieci odblaskowych elementów garderoby. To dzięki nim możemy znacznie zwiększyć bezpieczeństwo najmłodszych na drogach. Kampania ma przypominać zarówno rodzicom, jak i samym dzieciom o konieczności ich noszenia. Dzieciaki mają przekonać się, że noszenie odblasków to nie „obciach”, a stylowy, mądry i bezpieczny wybór.

Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości dorosłych na temat bezpieczeństwa dzieci, ale także realna zmiana – pojawienie się na ulicach świecących punkcików oznaczających ŻYCIE! Najnowsza ustawa nakłada obowiązek noszenia odblasków tylko poza obszarem zabudowanym. Należy pamiętać, że powinny one być noszone po zmroku również w mieście. To rozsądna konieczność.

Image

Image

Image

Kampanię wspierają znane twarze, takie jak: Karolina Malinowska, Omenaa Mensah, Artur Chamski, Paulina Holtz, a także dzieciaki ze Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie, które uważają, że odblaski i bezpieczeństwo są cool!

www.bezpiecznybowidoczny.org

www.facebook.com/bezpiecznybowidoczny

 Materiał dźwiękowy i filmowy na :   http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/104864,Akcja-spoleczna-quotBezpieczny-bo-widocznyquot.html

www.lodzka.policja.gov.pl

/źródło KGP/

 

 
Tymczaswowy areszt dla sprawcy rozboju Drukuj E-mail
sobota, 25 październik 2014

Niecałą godzinę zajęło drzewickim policjantom wytypowanie i zatrzymanie 61 letniego mężczyzny podejrzanego o dokonanie rozboju na niespełna 70 letnim mieszkańcu Drzewicy.

Do przestępstwa doszło 21 października 2014 około godz. 16.00 w klatce schodowej budynku wielorodzinnego na jednym z osiedli mieszkaniowych w Drzewicy. Sprawca zaatakował wychodzącego z piwnicy bloku mężczyznę po czym stosując wobec niego przemoc doprowadził go stanu bezbronności, jednocześnie kradnąc mu z kieszeni portfel z niewielką ilością gotówki. Ofiara zaraz po całym zdarzeniu powiadomiła  policję. Mundurowi  z Komisariatu Policji w Drzewicy, korzystając ze zdobytych informacji oraz własnej wiedzy i rozpoznania środowiska, niemalże natychmiast wytypowali i wspólnie z policjantami z opoczyńskiej komendy doprowadzili do zatrzymania podejrzewanego o rozbój  61-letniego mieszkańca  gminy Drzewica. Zebrany materiał dowodowy w tej sprawie pozwolił policjantom na przedstawienie zatrzymanemu zarzutu popełnienia rozboju i w konsekwencji skierowania przez opoczyńską Prokuraturę wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztu.

24 października br. opoczyński Sąd przychylił się do wniosku Prokuratora i zastosował wobec 61 latka  środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. Pokrzywdzonemu zwrócono część skradzionej  gotówki. Podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 12. 

asp.Barbara Stępień          

 
Nie daj się okraść złodziejowi na cmentarzu w sklepie czy w autobusie- Drukuj E-mail
środa, 22 październik 2014

Praktycznie każdego dnia policja powiadamiana jest o przestępstwie kradzieży pieniędzy, dokumentów, portfeli, telefonów komórkowych. Z policyjnych statystyk wynika, że do tego rodzaju kradzieży dochodzi najczęściej w sklepach, na bazarach, targach, a w okresie przed świętem Wszystkich Świętych także  na cmentarzach. Złodzieje najczęściej wykorzystują nieuwagę swoich ofiar czy to podczas zakupów czy podczas porządkowania nagrobków. Tak było w przypadku mieszkanki gminy Paradyż, której 18 października 2014 roku, nn. sprawca właśnie na cmentarzu skradł torebkę wraz z dokumentami.

A wystarczy stosować  kilka prostych zasad, by nie dać się okraść.

Podczas zakupów na bazarach w dużych zatłoczonych centrach handlowych czy podczas podróży środkami komunikacji publicznej- trzymaj torebkę z przodu, zamknięciem do siebie. Podczas porządkowania nagrobków przed świętem zmarłych nie zostawiaj torby na  ławkach w miej ja  w zasięgu wzroku albo w ogóle nie zabieraj na cmentarz- jeśli udajesz się tam po to, by uprzątnąć grobowce swoich bliskich.

Niestety kobiety bardzo często podczas robienia zakupów, torebki trzymają na ramieniu, zsunięte na plecy, dodatkowo często są one niedomknięte na suwak  czy inne zabezpieczenie- dla złodzieja to doskonała okazja, by wykorzystać twoją nieuwagę i ukraść twój  portfel, telefon czy inne wartościowe przedmioty. Warto pamiętać także,  aby podczas zakupów nie odkładać torebki na ladę, podłogę. Chwila   twojej nieuwagi może okazać się fatalna w skutkach. Ofiarami złodziei padają także mężczyźni, którzy portfele chowają do tylnej kieszeni spodni. Dla złodzieja kieszonkowca to doskonała okazja, by pozbawić  cię  gotówki, dokumentów.

Nie trzymaj w portfelu, saszetce, torbie, zapisanych numerów PIN do kart bankomatowych. A już na pewno nie zapisujmy kodu PIN na karcie bankomatowej! W razie kradzieży złodziej nie tylko dysponuje skradzioną gotówką ale także ma możliwość wypłaty twoich  pieniędzy z bankomatu. Jeżeli łupem złodzieja padły karty bankomatowe zgłoś ten fakt niezwłocznie w swoim banku. Szybka blokada wypłat z konta bankowego uchroni nas przed utratą oszczędności. Numery infolinii bankowej dostępne są na bankomatach jak też na stornie internetowej każdego banku. Warto taki numer telefonu mieć zapisany w kalendarzu czy telefonie. 

asp. Barbara Stępień

 
POLICYJNA AKADEMIA BEZPIECZEŃSTWA 2014 ETAP POWIATOWY Drukuj E-mail
wtorek, 21 październik 2014

W dniu 17 października 2014 roku w Zespole Szkół Samorządowych nr 3 w Opocznie policjanci z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Opocznie przeprowadzili eliminacje powiatowe w konkursie prewencyjnym „Policyjna Akademia Bezpieczeństwa”. W eliminacjach wzięło udział 12 dwuosobowych drużyn, w skład których weszli uczniowie klas drugich, którzy zwyciężyli w eliminacjach szkolnych.

 Image

/foto: A.Cuper/

W pierwszej kolejności uczniowie pisali test wiedzy o bezpieczeństwie.

 Image

 /foto: A.Cuper/

 Image

/foto: A.Cuper/ 

Następnie zawodnicy mieli do pokonania tor przeszkód.

 Image

/foto: A.Cuper/ 

 Image

/foto: A.Cuper/ 

Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: st. asp. Andrzej Chrobot, asp. Rafał Karasiński, sierż. sztab. Norbert Grzesiński i st. sierż. Sławomir Kochanowski. W wyniku przeprowadzonych eliminacji do etapu wojewódzkiego przeszła drużyna składzie: Julia Karpiej i Jarosław Kędziora ze Szkoły Podstawowej w Sokołowie. Drugie miejsce zajęła drużyna w składzie: Monika Rutowicz i Konrad Franaszczyk ze Szkoły Podstawowej  w Wójcinie. Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna ze Szkoły Podstawowej w Ogonowicach w składzie: Dagmara Włodarczyk i Wojciech Wiktorowicz.

Na zakończenie odbyło się uroczyste wręczenie nagród ufundowanych przez Starostwo Powiatowe w Opocznie, Urząd Miejski w Opocznie, Urząd Gminy w Sławnie, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opocznie oraz Carrefour Market w Opocznie.

 Image

/foto: A.Cuper/ 

Zwycięska drużyna weźmie udział w finale wojewódzkim, który odbędzie się w dniu 21 listopada 2014 roku w Łodzi.

 Image

/foto: A.Cuper/ 

 

st. asp. Andrzej Chrobot

 
Bądź ostrożny na drodze Drukuj E-mail
środa, 15 październik 2014

Nieuchronnie zbliża się okres jesienno- zimowy. To czas kiedy kierowcy, rowerzyści, piesi powinni wykazać się szczególną ostrożnością. Szczególnie w godzinach porannych kiedy występują mgły i zamglenia jak też po zachodzie słońca.

KIEROWCY - powinni zmniejszyć prędkość, dostosować ją do warunków drogowych, zwracać uwagę na zachowanie innych uczestników ruchu, zwłaszcza dzieci. Szczególnie kiedy przejeżdżają w okolicy szkół, przystanków autobusowych. Pamiętajmy dzieci potrafią działać nieprzemyślanie, wybiegnięcia na jezdnię wprost pod nadjeżdżający samochód  są odnotowywane i na terenie powiatu opoczyńskiego. Dlatego warto pamiętać, by w pobliżu szkół, ośrodków zdrowia, przedszkoli, przystanków autobusowych itp. zdecydowanie zmniejszyć prędkość i zachować szczególną ostrożność.

Aby nie stać się uczestnikiem kolizji czy wypadku drogowego należy zmniejszyć prędkość pamiętając, że droga hamowania na śliskiej nawierzchni znacznie się wydłuża. By uniknąć najechania na tył poprzedzającego pojazdu należy więc zwiększyć odstęp między pojazdami. Trzeba pamiętać o tym, że poprzez gwałtowny ruch kołem kierownicy, czy też przez nagłe hamowanie lub przyśpieszenie możemy wpaść w poślizg. Jeżeli pojazd nie jest wyposażony w ABS, zalecane jest hamować pulsacyjnie, aby nie doprowadzić do zerwania przyczepności kół.

Przypominamy o obowiązkach wynikających z art 19 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, tj. o obowiązku jazdy z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu, hamować w sposób nie powodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia, utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.

PIESI - od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy poruszający się po zmroku na drodze poza terenem zabudowanym ma obowiązek noszenia kamizelki odblaskowej. Pamiętajmy, że zapis ten przede wszystkim ma chronić pieszego przed potraceniem. Zdrowy rozsądek ( nie tylko przepis prawny) podpowiada, że osoba, która porusza się poboczem po zmroku  dla własnego bezpieczeństwa powinna nosić kamizelkę odblaskową lub posiadać jakikolwiek element odblaskowy umieszczony w widocznym dla kierowców miejscu. Element odblaskowy czyni pieszego widocznym nawet z odległości 150m, na których pokonanie pojazd ma ok. 7 sekund, co pozwoli kierowcy na przygotowanie się do manewru mijania. Natomiast tylko ok. 1-2 sekund ma kierowca w przypadku, gdy pieszy nie jest wyposażony w odblask. Niestety wielu niechronionych użytkowników dróg, lekceważy powyższy fakt i w dalszym ciągu porusza się po zmroku bez elementu odblaskowego lub na nieoświetlonym rowerze, sądząc, że w porę uda się uniknąć zagrożenia.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia pieszego bez kamizelki odblaskowej i z odblaskiem.

Image 

/foto. Policja.pl/

 Piesi powinni pamiętać o obowiązkach wynikających z art. 11 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, tj. o obowiązku korzystania z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca, jak najbliżej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Idący po poboczu lub jezdni pieszy jest obowiązany iść lewa stroną drogi jeden za drugim. Pieszym zabrania się wchodzenia na jezdnię zza pojazdu lub innej przeszkody.

asp. Bbarbara Stępień

 
o cyberprzemocy w wygnanowie Drukuj E-mail
poniedziałek, 13 październik 2014

W dniu 10 października 2014 roku st. asp. Andrzej Chrobot z Zespołu ds. Nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Opocznie przeprowadził spotkanie z młodzieżą Gimnazjum w Wyganowie na temat cyberprzemocy.

Podczas spotkania młodzież poznała definicję cyberprzemocy, jej najczęstsze formy, a także dowiedziała się o odpowiedzialności prawnej osób nieletnich. St. asp. Andrzej Chrobot przekazał również uczestnikom spotkania zasady korzystania z Internetu – zasady które chronią, aby nie stać się ofiarą przestępstwa internetowego.

Na zakończenie młodzież obejrzała film o cyberprzemocy.

Image 

 

st. asp. Andrzej Chrobot

 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 10 z 872
ndsn
Wyszukiwarka
Inne informacje
kibicbezpieczny
stop18
telzaufkids
reaguje
rodzice
niebieska linia
itaka
rasizm
narkotyki
RPO