Strona Główna arrow Aktualności
niedziela, 21 grudzień 2014
 
 
KIK76
Zatrzymani z narkotykami Drukuj E-mail
poniedziałek, 15 grudzień 2014

 Poręczenie majątkowe oraz dozór policyjny  – dla 36 letniego mężczyzny podejrzanego o posiadanie narkotyków.10 grudnia 2014 roku około godziny 13.30 na drodze K-12 w miejscowości Kliny policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Opocznie zatrzymali do kontroli drogowej samochód volkswagen touran, którym poruszało się trzech mężczyzn w wieku 23, 35 i 36 lat. Z policyjnych ustaleń wynikało, że tym samochodem mogą być przewożone środki odurzające. Podczas kontroli okazało się, że w pojeździe było blisko 200 gramów substancji, którą tester wstępnie określił jako amfetaminę oraz 5 sztuk ostrej amunicji do pistoletu. W związku z tym cała trójka została zatrzymana i doprowadzona do opoczyńskiej jednostki policji. 11 grudnia dwaj z trzech zatrzymanych zostali zwolnieni. Wobec 36-latka prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego i dozoru policyjnego.

asp. Barbara Stępień

 
Zatrzymany z narkotykami Drukuj E-mail
poniedziałek, 15 grudzień 2014

Opoczyńscy kryminalni zatrzymali 21 latka, przy którym znaleźli środki odurzające. Młody mężczyzna został skontrolowany w nocy z 14 na 15 grudnia około godziny 4.30 na jednym z osiedli mieszkaniowych w Opocznie. Policjanci  podczas kontroli ujawnili przy mężczyźnie około 6  gramów  środków narkotycznych. Wstępnie  ustalono, że najprawdopodobniej są to marihuana oraz amfetamina. Mężczyzna został zatrzymany do wyjaśnienia,. Za posiadanie substancji narkotycznych grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

 

asp. Barbara Stępień
 
Uwaga! trudne warunki drogowe.Jedź ostrożniej! Drukuj E-mail
środa, 10 grudzień 2014

Ograniczona widoczność, występujące lokalnie dość duże zamglenia, przymrozki powodują, że nawierzchnia asfaltowa staje się mokra, a co za tym idzie śliska. W ciągu ostatniej doby na terenie powiatu opoczyńskiego doszło do kilku kolizji drogowych z udziałem i samochodów osobowych i ciężarowych z naczepami. Główną  przyczyną była nadmierna prędkość, nieadekwatna do panujących trudnych warunków drogowych. Skutek to  5 pojazdów w rowie. Na szczęście w wyniku kolizji nikt nie ucierpiał.

Do zdarzeń drogowych dochodzi głównie z:

•niedostosowania prędkości do warunków jazdy,
• nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu,
• niezachowania bezpiecznej odległości między pojazdami,
• nieudzielenia pierwszeństwa pieszym.

Wsiadając za kierownicę samochodu pamiętajmy o:

•zmniejszeniu prędkości
•zwiększeniu odstępu od poprzedzającego samochodu
•dostosowaniu swoich umiejętności do warunków panujących na drodze
•bezwzględnym przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego
•podejmowaniu z rozwagą manewrów wyprzedzania i mijania
• włączeniu świateł mijania

 

asp. Barbara Stępień

 
Nietrzeźwy pieszy pod kołami samochodu Drukuj E-mail
wtorek, 09 grudzień 2014

Prawie 3,5 promila alkoholu w organizmie miał 28 letni mieszkaniec powiatu opoczyńskiego, który został potrącony przez kierującą suzuki swift.  Do wypadku doszło 8 grudnia 2014 roku o godzinie 17.00  w miejscowości Błogie Rządowe. Będący na miejscu policjanci wstępnie ustalili, że 28 latek będąc w stanie nietrzeźwości szedł  nieprawidłową ( prawą ) stroną drogi, prawdopodobnie stracił równowagę i wszedł  wprost pod jadący prawidłowo samochód osobowy. Poszkodowany może mówić o wielkim szczęściu. Z urazem nogi,  nosa oraz ogólnych potłuczeń trafił do szpitala w Piotrkowie Trybunalskim. Kierująca suzuki była trzeźwa

 

asp. Barbara Stępień.

 
NIe bądź obojętny Drukuj E-mail
poniedziałek, 08 grudzień 2014

Krótszy dzień, coraz niższe temperatury to oznaki nadchodzącej zimy. Trudne  warunki atmosferyczne mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia ale i dla życia osób bezdomnych, w podeszłym wieku czy samotnych. To właśnie oni mogą być najbardziej narażeni na wyziębienie organizmu, a co za tym idzie na śmierć. Podobne zagrożenia dotyczą również osób będących pod wpływem alkoholu bądź też innych podobnie działających środków.

Jak możemy pomóc?

Bezdomność nadal pozostaje w mentalności wielu osób tematem tabu, skojarzeniem jedynie z osobami wykluczonymi społecznie  nadużywającymi alkohol ect.  Powody dla których człowiek staje się bezdomnym nie powinny być istotne, najważniejszy  przecież jest człowiek i to powinno nam przewodzić w  niesieniu im pomocy. Wśród osób bezdomnych są  ci „z wyboru” albo ci „z konieczności”. Większość należy jednak do tej drugiej grupy. Powody rozpoczęcia „życia na ulicy” są różne, od utraty pracy po nieporadność przy rozwiązywaniu rodzinnych konfliktów. Wielu bezdomnych to osoby wymagające stałej pomocy lekarskiej czy terapeutycznej .

Każdy bezdomny, samotny  człowiek ma swoją własną  bardzo często smutną historię. Jednak zimą wszyscy potrzebują pomocy. Znajdą ją w schronisku, hostelu lub noclegowni. Niektóre takie placówki pomagają wyjść z bezdomności. Oferują pomoc w uzyskaniu prawa do pewnych świadczeń, wsparcia finansowego z różnych źródeł, porad prawnych, a także pomoc w nawiązaniu dobrych stosunków z najbliższymi lub w zdobyciu podstawowych umiejętności.

 

Nie przechodźmy obojętnie obok potrzebujących. Gdy zauważymy bezdomnego w naszym najbliższym otoczeniu należy powiadomić o tym ośrodek pomocy społecznej, Policję lub Straż Miejską. Urzędnicy lub funkcjonariusze przekażą mu informacje o możliwości skorzystania z noclegowni i wskażą miejsca gdzie będzie mógł zjeść darmowy ciepły posiłek.

Poniżej lista ośrodków wsparcia oraz  lista schronisk i noclegowni w województwie łódzkim.

 

 http://www.mpips.gov.pl/pomoc-spoleczna/bezdomnosc/wykaz-placowek-zapewniajacych-wsparcie-osobom-bezdomnym/wojewodztwo-lodzkie/

 

asp. Barbara Stępień

 
Pijani rowerzyści potencjalnym zagrożeniem w ruchu drogowym. Drukuj E-mail
poniedziałek, 08 grudzień 2014

Choć od  listopada 2013  roku, kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości nie stanowi już przestępstwa nie zwalnia to jednak z obowiązku przestrzegania podstawowych zapisów dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Rowerzyści jako uczestnicy ruchu drogowego  także są zobowiązani do przestrzegania żelaznej zasady zakazującej kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości. Niestety jak pokazują policyjne statystyki wielu kierujących  rowerami , wykazuje się wysoka nieodpowiedzialnością w tym zakresie. Praktycznie każdego dnia policjanci zatrzymują i udaremniają dalszą jazdę pijanym rowerzystom. 7 grudnia br. policjanci ujawnili kilku nietrzeźwych rowerzystów, z których  rekordzista miał w organiźmie prawie 3 promile  alkoholu. Nietrudno sobie wyobrazić jakie stwarzał zagrożenie dla siebie ale i innych uczestników ruchu drogowego. Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do tragedii.

Zmiana przepisów dotyczących odpowiedzialności prawnej  wobec  nietrzeźwych rowerzystów nie zwalnia ich z nieprzestrzegania prawa i narażania siebie ale przede wszystkim innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo. Dlatego przypominamy, że:

- art. 87 § 2 Kodeksu Wykroczeń przewiduje za kierowanie pojazdem niemechanicznym ( rowerem)  w stanie po użyciu alkoholu (czyli od 0,2 do 0,5 promila we krwi), zagrożone karą aresztu od 5 do 14 dni albo grzywny (od 20 zł do 5000 zł) 

·                             - art. 87 § 1a Kodeksu Wykroczeń:  kierowanie pojazdem niemechanicznym( rowerem) w stanie nietrzeźwości ( czyli powyżej 0,5 promila    we krwi), zagrożone karą aresztu od 5 do 30 dni albo grzywny (od 50 zł do 5000 zł)

Kary są zatem zróżnicowane - w przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości wyższa jest dolna granica zagrożenia grzywną i górna granica zagrożenia karą aresztu.

W przypadku obu rodzajów wykroczeń sąd może  orzec zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych (czyli w praktyce właśnie rowerów).

UWAGA:  Jeżeli osoba złamie orzeczony już zakaz prowadzenia rowerów  zagrożenie karą nie zmienia się- nadal grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 (art. 244 kk)

 asp. Barbara Stępień

 
Brak jakiegokolwiek zagrożenia w związku z incydentem w elektrowni jądrowej na Ukrainie Drukuj E-mail
poniedziałek, 08 grudzień 2014
W związku z rozpowszechnianiem przez nieodpowiedzialne osoby nieprawdziwej informacji o zagrożeniu spowodowanym incydentem w ukraińskiej elektrowni jądrowej Zaporoże na Ukrainie, Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że brak jakiegokolwiek zagrożenia radiacyjnego dla Polski. Sytuacja radiacyjna kraju jest całodobowo monitorowana przez Centrum do Spraw Zdarzeń Radiacyjnych. Na podstawie danych z systemu stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych nie stwierdzono żadnych odchyleń od wartości normalnych (nie odnotowano wzrostu poziom mocy dawki promieniowania gamma na terenie Polski).
Według strony ukraińskiej, pod koniec listopada (28.11) wystąpiły problemy w części elektrycznej turbozespołu bloku III, który musiał zostać wyłączony. Spowodowało to konieczność wyłączenia całego bloku – a więc i reaktora. Incydentowi takiemu nie towarzyszy żadne uwolnienie do środowiska substancji promieniotwórczych. W związku z tym, nie ma jakiegokolwiek zagrożenia radiacyjnego na terenie elektrowni jądrowej, jak również poza nią.
(źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa)
 
Śmiertelen potrącenie na torach kolejowych Drukuj E-mail
środa, 03 grudzień 2014

Policjanci z Opoczna pod nadzorem prokuratury badają okoliczności  śmiertelnego potrącenia na torach kolejowych. Wstępnie na miejscu zdarzenia ustalono, że  2 grudnia 2014 roku, około godziny 16.15 na wysokości ulic Piotrkowskiej i Torowej, 59-letni mężczyzna przechodził w miejscu niedozwolonym przez tory kolejowe. W tym czasie  nadjechał szynobus relacji Koluszki- Opoczno. Niestety  w wyniku potrącenia  59 latek zginał na miejscu. Maszynista szynobusu był trzeźwy.Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają  okoliczności wypadku.

asp. Barbara Stępień

 
Zima atakuje bezdomnych-nie bądź obojętny Drukuj E-mail
poniedziałek, 01 grudzień 2014

Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, kiedy pada śnieg, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Od października br. do chwili obecnej 15 osób zmarło z powodu wychłodzenia. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.

Od października br. na terenie całej Polski 15 osób zmarło z powodu wychłodzenia. W analogicznym okresie roku 2013 były to 3 osoby. Jak co roku, w chwili gdy w naszym kraju temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Chodzi tu oczywiście o osoby, które mogą cierpieć z powodu zimna. Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Okres zimowy to czas, gdy policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Aby się rozgrzać bardzo często bezdomni w takich miejscach rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne. Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób. Sami oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.


Czytaj całość...
 
Uderzył kolegę patelnią Drukuj E-mail
wtorek, 25 listopad 2014

Policjanci z Opoczna zatrzymali 47 letniego mężczyznę, który uderzył w głowę butelką i patelnią swojego znajomego.

24 listopada 2014 roku, o godzinie 15.50 opoczyńska policja  dostała zgłoszenie, że w  jednym z mieszkań przy ulicy Partyzantów w Opocznie doszło do awantury. Na miejsce został skierowany patrol policjantów, który ustalił, że do mieszkania 67 letniego mężczyzny przyszedł jego 47 letni znajomy. Mężczyźni  postanowili wypić alkohol. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że w pewnym momencie już po spożyciu nalewki, młodszy z mężczyzn zaczął być agresywny wobec swojego kompana. 47 latek najpierw uderzył gospodarza mieszkania pustą butelką po wypitym alkoholu  w głowę, a następnie chwycił patelnię, którą także kilkakrotnie uderzył go w głowę. Zaatakowanemu 67 latkowi udało się uciec wezwać policję i pogotowie ratunkowe. Pokrzywdzony z urazem głowy trafił do opoczyńskiego szpitala, a sprawca uszkodzenia ciała do policyjnego aresztu. Obaj mężczyźni byli nietrzeźwi. Agresywny 47 latek miał w organizmie pond 2,5 promila alkoholu, a pokrzywdzony około 1 promila.
 
asp. Barbara Stępień
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 10 z 893
ndsn
Wyszukiwarka
Inne informacje
RPO
stop18
narkotyki
kibicbezpieczny
rodzice
rasizm
telzaufkids
reaguje