Twój Dzielnicowy

Strona znajduje się w archiwum.

Z gospodyniami wiejskimi oraz podpiecznymi Senior Vigor o bezpieczeńśtwie

Dzielnicowi z Posterunku Policji w Drzewicy oraz mundurowi z paradyskiego Komisariatu Policji rozmawiali o bezpieczeństwie. Pierwsi spotkali się z paniami zrzeszonymi w kole gospodyń wiejskich w Radzicach Małych. Policjanci z Paradyża odwiedzili podopiecznych Domu Dziennego Pobytu "Senior Vigor" w Niemojowicach.

   Policjanci podczas spotkań  szczególną uwagę zwrócili na zagrożenia związane z różnego rodzaju przestępstwami na szkodę osób starszych. Podawali szereg przykładów w jakich może dojść do utraty mienia czasami znacznej wartości. Dokładnie omówili metody działania przestępców, którzy wykorzystując ludzkie emocje, zaufanie, łatwowierność doprowadzają do kradzieży czy oszustw na przysłowiowego "wnuczka".

   Oczywiście metody przestępczej działalności zmieniają się. Oszuści podszywają się pod pracowników wszelkich instytucji tylko po to, by wzbudzić zaufanie swoich ofiar, uśpić czujność, a w konsekwencji okraść.

   Apelujemy do mieszkańców, szczególnie osób w podeszłym wieku. Nie wpuszczajmy do domu obcych! Pamiętajmy, że pracownicy urzędów nie odwiedzają mieszkańców pod pozorem sprawdzenia czy np. pobierają przysługujące im świadczenia. Jeśli niezapowiedziana wizyta wzbudza nasze wątpliwości zawsze możemy poprosić "urzędnika" o okazanie stosownej legitymacji. Poza tym, jeśli w naszej okolicy nagle pojawia się obca osoba, która np. wchodzi na teren posesji, próbuje dostać się do domów, podaje się za przedstawiciela np. zakładu energetycznego lub pracownika jakiejś instytucji pomocowej zawsze możemy poprosić o pomoc policję. Wystarczy zadzwonić i powiedzieć, że w okolicy kręci sie obca osoba, która swoim zachowaniem wzbudza nasz niepokój. Policjanci każde takie zgłoszenie weryfikują.

Najważniejsze jest to aby nie lekceważyć takich sytuacji i zwyczajnie być ostrożnym w kontakcie z obcymi osobami.

 

st.asp. Barbara Stępień