Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Ostrzegamy przed śmiertelnie niebezpiecznymi dopalaczami!

Przed nami Sylwester, wiele osób Nowy Rok przywita na różnych balach, prywatkach, spotkaniach towarzyskich. Apelujemy, by przy okazji takich spotkań, pod żadnym pozorem nie eksperymentować z środkami psychoaktywnymi w tym ze śmiertelnie niebezpiecznymi dopalaczami- substancjami chemicznymi często o nieznanym składzie, których zażycie może doprowadzić nawet do śmierci. Policja wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym wydała w tej sprawie komunikat.

Apelujemy do osób, które mogą mieć kontakt z dopalaczami, aby pamiętały, że jest to trucizna i każde jej zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia. Dbając o bezpieczeństwo naszych bliskich i przyjaciół, nie pozwólmy im przyjmować substancji, których pochodzenia i składu nie znają. Reagujmy i sami stanowczo odmawiajmy, gdy ktoś namawia nas na dopalacze. Nigdy nie wiemy, jak organizm ludzki zachowa się po zażyciu nawet najmniejszej dawki takiej substancji chemicznej. Jeżeli ktokolwiek z Państwa podejrzewa, że ma do czynienia z osobą pod wpływem dopalaczy, powinien natychmiast wezwać pomoc lekarską oraz o sytuacji powiadomić policję.

Z danych posiadanych przez Główny Inspektorat Sanitarny wynika, że w Polsce wzrasta liczba przypadków zatruć z powodu śmiertelnie niebezpiecznych syntetycznych opioidów i innych narkotyków syntetycznych nowej generacji.

Apelujemy do osób, które zetkną się z osobą pod wpływem substancji psychoaktywnej o bezzwłoczne poinformowanie o tym fakcie służb medycznych i Policji.

Apelujemy także, aby zabawa sylwestrowa i przywitanie Nowego Roku nie wiązały sięz ryzykiem używania tego typu substancji.

Przypominamy, że dopalacze to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia! To substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Mają postać tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, czy naklejek tzw. „tatuaży”. Sprzedawane są w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.

 

Na co powinno się zwrócić uwagę, co powinno zaniepokoić rodzica /opiekuna:

  •     ​wygląd oczu (zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powieki, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt);
  •     złe samopoczucie, brak chęci do życia, depresja;
  •     stany euforyczne, gadatliwość a następnie otępienie i apatia;
  •     zmiana nawyków żywieniowych - brak apetytu lub objadanie się;
  •     kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen;
  •     próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki;
  •     nieuzasadnione ataki złości, agresji;
  •     wychodzenie z domu na krótko, poprzedzone dzwonkiem domofonu lub telefonem od nieznanej osoby;
  •     wprowadzenie do słownictwa nowych zwrotów, często niezrozumiałych dla dorosłych, tzw. slangu narkotykowego;
  •     pojawienie się w domu nowych akcesoriów, typu lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym, tzw. dilerki, itp.;
  •     zmiana zapachu ciała.

Do najczęściej spotykanych skutków pojawiających się w trakcie i po zażyciu tzw. dopalaczy możemy zaliczyć:

 

  •     bóle głowy, migrena;
  •     kołatanie serca (przyspieszone tętno często sięgające 200, duszności, ból w klatce piersiowej;
  •     agresja, zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenie rąk;
  •     nudności, wymioty, biegunka;
  •     zmęczenie, osłabienie, brak zdolności koncentracji;
  •     reakcje alergiczne;
  •     myśli samobójcze, omamy;
  •     napady leku, halucynacje;
  •     nadmierna wrażliwość na dźwięki i światło.

Gdzie szukać pomocy:

 

800 060 800   Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego

 

116 111      Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

 

800 100 100   Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

 

800 12 12 12   Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Pamiętajmy: Nie warto ryzykować własnego zdrowia i życia – nawet najmniejsza dawka dopalacza może okazać się śmiertelna!