Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na oszustki podające się za pracowników instytucji

Oszuści znowu działają. Tym razem mieszkanka powiatu opoczyńskiego w wyniku przestępczego procederu straciła kilkaset złotych. Do domu starszej pani, weszła kobieta, która podała się za pracownika pomocy społecznej. Wizyta nieproszonego gościa skończyła się niestety utartą kilkuset złotych.

Każdy pracownik czy to socjalny czy innego urzędu, instytucji zobowiązany jest w razie wątpliwości, do przedstawienia odpowiedniego dokumentu potwierdzającego nie tylko jego tożsamość, co i miejsce zatrudnienia jak też cel wizyty. Poza tym wartym uwagi jest fakt, iż pracownicy urzędów ZUS, Urzędu Skarbowego itp. nie wypłacają żadnych pieniędzy w domu klienta.

Uczulmy starsze osoby na to aby nie ufały obcym. Każdy przypadek, w którym mamy podejrzenia co intencji osoby, która swoim zachowaniem wzbudza nasz niepokój np.: obserwuje mieszkania, stoi pod drzwiami, nasłuchuje czy też wypytuje o mieszkańców budynku, należy zgłaszać na policję.

Powiedzmy naszym bliskim, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie przekazanie dużej sumy pieniędzy.

Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty.

Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich.

Zwróćmy uwagę na tego typu zagrożenie otaczającym nas samotnym seniorom.

 

PRZYPOMINAMY!

* będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki;

* nie otwieraj drzwi, bez sprawdzenia kto i po co przyszedł,

* jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, kominiarz bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie w jego firmie, czy był on do Was kierowany; jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok;

* jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu; najlepiej, żeby towarzyszyli Wam wtedy Wasi sąsiedzi lub ktoś z rodziny;

* nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy nieznanym inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów; każda szanująca się firma transakcje zawiera transakcje w swojej siedzibie;

* nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące;

* mając w domu pieniądze schowaj je w miejscu trudno dostępnym;

* nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy członkach rodziny.

 

Pamiętajmy - zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności całego życia.

 

asp.szt. Barbara Stępień