Masz jedno życie- nie daj się zabić na drodze! - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Opocznie

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Masz jedno życie- nie daj się zabić na drodze!

Policjanci podczas działań prewencyjnych dedykowanych kierowcom, podają przykłady tragicznych zdarzeń drogowych jako ostrzeżenie przed czyhającymi drogowymi zagrożeniami. Bardzo często słyszą wtedy słowa „Mnie to nie dotyczy”, „ja uważam”, „jeżdżę bezpiecznie itp.” Trudno się nam- kierowcom, przyznać- przed samymi sobą, że nie zawsze zachowujemy się rozsądnie na drodze. A, policjanci, nie bez powodu apelują o zachowanie wyobraźni, o dostosowanie prędkości do warunków drogowych czy o przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej jazdy. Nasze apele podyktowane są niestety smutnym doświadczeniem z jakim na co dzień spotykamy się w swojej pracy tj. ustaleniami przyczyn poważnych zdarzeń drogowych w których często niestety giną kierowcy czy piesi

    W ostatnim czasie na  terenie powiatu opoczyńskiego mieliśmy do czynienia z  czarną serią wypadków drogowych, w których ginęli ludzie. I nie sposób przy okazji takiej ilości zdarzeń przejść nad tym co się wydarzyło obojętnie. Staramy się na bieżąco monitorować  drogi o większym natężeniu ruchu, rozmawiamy z kierowcami, przypominamy  zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, ale  nic i nikt nie zastąpi  zdrowego rozsądku i pokory na drodze.

Pamiętajmy-  oprócz nas na drogach są tez inni kierowcy- zawsze należy stosować zasadę ograniczonego zaufania i zwyczajnie jeździć wolniej i  starać się przewidywać co może się wydarzyć. Pośpiech i brawura są tu złym doradcą.

 Drogi to nie tory wyścigowe, czy miejsca, w których chcemy testować nasze  samochody.

Na drodze obowiązują przepisy, a naszym obowiązkiem jest ich przestrzeganie. W najlepszym razie za łamanie przepisów grozi nam mandat karny- w najgorszym  niestety śmierć i warto to sobie uświadomić, kiedy wsiadamy za kierownicę  samochodu!

Nie mamy licencji na wieczne życie , dlatego należy robić wszystko, by nie stracić go poprzez własną niefrasobliwość.

     Do drogowego sezonu zimowego, warto także przygotować samochód. Zatem, warto zmienić opony  z letnich na zimowe. Pamiętajmy, że opona zimowa  w temperaturach minusowych nie twardnieje i zachowuje elastyczność, dzięki czemu lepiej przylega do podłoża

Przygotowanie samochodu do zimy to także wymiana płynu w spryskiwaczach na taki, który będzie odporny na ujemne temperatury oraz sprawdzenie czy pióra wycieraczek dostatecznie dobrze wycierają szybę. Przy opadach i ochlapywaniu przez inne pojazdy szyby naszego samochodu ważne jest, by szyba była dobrze oczyszczana.

Inną bardzo ważną kwestią jest odśnieżenie samochodu przed wyjazdem.

Zgodnie z art. 66  Ustawy prawo o ruchu drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innym uczestnikom ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia.

Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być przednie szyby (w tym szyba czołowa i szyby boczne), a także lusterka. Zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne.

Śnieg zalegający również na dachu samochodu, pokrywie silnika, czy pokrywie bagażnika stwarza realne zagrożenie dla innych kierowców. Może on spaść na inne auto jadące za nami lub osunąć się na naszą szybę podczas hamowania.

Pamiętajmy. Im bardziej zadbamy o nasz pojazd przed wyjazdem w drogę, tym bardziej poprawi się bezpieczeństwo nasze i innych osób podróżujących.

Kilka rad w związku z zimą:

- pamiętać, że jezdnie mogą być przymrożone, śliskie, a tym samym łatwiej jest o utratę przyczepności i problemy z hamowaniem. Wszelkie manewry w takich warunkach mogą być niebezpieczne, dlatego po jezdni należy poruszać się z włączonymi światłami i stosować się do ograniczeń prędkości.

- uważać na zagłębieniach terenu, wzniesieniach, w pobliżach lasów i zbiorników wodnych. W takich miejsca nawierzchnia może być wyjątkowa śliska.

- zachować ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych oraz przy dojeżdżaniu do nich.

- przechodząc przez pasy upewnić się, czy kierowca nadjeżdżającego pojazdu  jest w bezpiecznej odległości od nas i czy zdąży wyhamować.

- zadbać o to, aby być widocznym na słabo oświetlonej drodze – rowerzysta bądź pieszy powinien posiadać kamizelkę odblaskową, breloczek, opaskę, bądź latarkę, które pozwolą im być widocznymi dla innych uczestników ruchu drogowego.

- pamiętać, że dopuszczalna prędkość w takich warunkach nie musi oznaczać bezpiecznej prędkości.

- pamiętać, że również zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację.

Bezpiecznej drogi

 

asp.szt. Barbara Stępień

 

  • Archiwum KPP Opoczno- Ku przestrodze