Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustwo na"Amerykańskiego żołnierza"- nie daj sie nabrać!

Policjanci ostrzegają przed oszustami, działającymi za pośrednictwem portali społecznościowych. Sprawcy często podają się za amerykańskich żołnierzy bądź za weteranów wojennych. Mieszkanka powiatu opoczyńskiego w ten sposób straciła kilkanaście tysięcy złotych.

Internetowi oszuści pod między innymi, takimi legendami „zaczepiają” użytkowniczki portali społecznościowych. Przedstawiają się jako amerykańscy żołnierze będący na misji lub jako weterani wojenni.  Korespondują z kobietami, wzbudzają zaufanie, zaprzyjaźniają się, a następnie np.: pod pretekstem chęci przyjazdu do Polski, wymyślają różne historie, z których wynika, że aby doszło do spotkania, kobiety muszą „ wesprzeć” finansowo „wojskowego” –oczywiście, oszust zapewnia, że  wszystkie koszty jakie  poniesie kobieta będą jej zwrócone i to z pokaźna nawiązką.

Legendy jakie oszuści wymyślają  są przeróżne. Począwszy  od zablokowanych, z różnych przyczyn, kont bankowych, poprzez uiszczenie  opłat  manipulacyjnych za wysłane do internetowej znajomej wartościowej paczki, która  „utknęła" gdzieś na granicy. Wato podkreślić, że owe opłaty, sięgają kwot rzędu kilku tysięcy złotych. Zmanipulowane kobiety wykonują  bezmyślnie polecenia  internetowego amanta, który podając przeróżne konta bankowe zarejestrowane w różnych częściach świata w ten sposób wyłudza  znaczne sumy pieniędzy. Wiele kobiet aby pomóc „żołnierzowi” zaciąga kilkunastotysięczne kredyty bankowe.

Sprawcy najczęściej posiadają wiele fałszywych kont/profili. Budują swoją internetową "tożsamość. Fałszywe zdjęcia domów, fałszywe informacje dotyczące codziennego życia.  Wszystko po to, by uśpić czujność ofiary i w ten sposób wyłudzić pieniądze.

Warto pamiętać, że oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania i dlatego w każdym przypadku, gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, trzeba wykazać się dużą ostrożnością.

Najlepiej jednak nie ulegać chwilowemu zauroczeniu i nie przekazywać pieniędzy nieznanym zupełnie osobom.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy dobrze jest poinformować  policję.

Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!

 

asp. szt. Barbara Stępień