BEZPIECZNY WYPOCZYNEK NAD WODĄ - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Opocznie

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

BEZPIECZNY WYPOCZYNEK NAD WODĄ

Najczęściej wypadki nad wodą są spowodowane wysoką temperaturą, brawurą, przez alkohol i brak opieki nad dziećmi. Wypoczynek nie zmieni się w tragedię, jeśli będziemy przestrzegać kilku prostych zasad.

1. Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik, w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy i stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika

2. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych, najlepiej aby były zabezpieczone w specjalne rękawki.

3. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed całkowitym zanurzeniem w wodzie przyzwyczajmy organizm do zmiany temperatury - ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi

4. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po wypiciu alkoholu.

5. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy

6. Skaczmy "na główkę" tylko na basenach. Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

7. Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora a pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu na siebie kapoka.

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy tylko do nas samych. Ponadto nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.

Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy również uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.