Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Szaleńcza jazda kierującej audi, nietrzeźwy kierowca TiR-a- opoczyńscy policjanci podsumowuja weekend na drogach.

Mimo letniej aury na drogach powiatu opoczyńskiego policja nadal odnotowuje kolizje i wypadki. Niestety głównym powodem tych zdarzeń jest nadmierna prędkość, alkohol, brawura i brak rozwagi kierujących. Policjanci zatrzymali prawo jazdy kierującej, która w terenie zabudowanym poruszała się z prędkością 170 km/h . W ręce stróżów prawa wpadł też 41 letni obywatel Ukrainy, który kierował ciągnikiem siodłowym z naczepą mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Statystyki policyjne są wciąż  zatrważające. Kierowcy zapominają, że stosowanie się do przepisów ruchu drogowego może uchronić niejedno życie lub zdrowie.

Tylko w ciągu ostatnich  trzech dni  na trenie powiatu opoczyńskiego doszło do 2 wypadków, 7 kolizji, zatrzymano 2 nietrzeźwych kierowców, a 4 osoby straciły prawa jazdy.

W jednym ze zdarzeń drogowych ucierpiał 8 letni chłopiec. Policjanci wstępnie ustalili, że  64 letni mężczyzna przewoził  wnuka  motorowerem. Niestety kierowca skutera  stracił panowanie nad pojazdem co doprowadziło do jego wywrócenia. Chłopiec  z obrażeniami obojczyka  trafił do łódzkiego szpitala.

Niestety nadal najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych pozostają  nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie.

Kierowcy  zatrzymani do kontroli drogowej za przekroczenie dozwolonej prędkości tłumaczą policjantom, że do tak szybkiej jazdy skusiła ich piękna pogoda oraz dobra i prosta droga.

Warto jednak pamiętać, że droga to nie tor wyścigowy, a jazda z nadmierną prędkością stanowi zagrożenie także dla innych uczestników ruchu drogowego w tym pieszych.

Pamiętajmy, że jadąc przez małe miejscowości, wioski zawsze musimy mieć na uwadze to, że  z przydrożnych posesji może nam na drogę wybiec małe dziecko czy zwierzę. Dlatego  w takich miejscach należy bezwzględnie stosować się do obowiązujących ograniczeń prędkości!

Niechlubną rekordzistką  jazdy z nadmierną prędkością okazała się 43 letnia kierująca samochodem osobowym  marki Audi A5.

Kobieta w miejscowości Mniszków, przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h, poruszała się z prędkością 170 km/h! Na szczęście  tę nierozsądną jazdę zakończyli policjanci zatrzymując  kobiecie prawo jazdy.

Być może dzięki interwencji policjantów ta szaleńcza jazda nie skończyła się tragicznie.

Pamiętajmy, że na drodze zawsze należy uwzględnić także stan nawierzchni (np. dziury, wyboje, koleiny), natężenie ruchu, w tym również pieszych, a nawet oślepiające słońce. Każdy element zagrożenia, połączony z małym doświadczeniem lub złym samopoczuciem kierowcy, może doprowadzić do wypadku lub kolizji.

Ważne jest także ostrożność przy prowadzeniu pojazdów nocą. Oprócz ruchu pojazdów zawsze należy uwzględnić także pieszych poruszających się po chodnikach lub poboczach dróg. Letnia pora pozwala na spacery i późniejsze powroty do domów.

W każdym przypadku planowanego wejścia na drogę po zmroku powinniśmy pamiętać o odpowiednim stroju z elementami odblaskowymi. Czasem mały świecący przedmiot może uratować nasze życie lub zdrowie.

          Zwracamy się z apelem i prośbą do kierowców i pieszych o zachowanie ostrożności i rozwagi podczas poruszania się po drogach.

Wystarczy bardzo niewiele, należy jedynie jechać samochodem ostrożnie, stosować się do znaków drogowych, a przede wszystkim  nie wsiadać za kierownicę po wypiciu alkoholu.

Niestety z przykładów niewłaściwych zachowań na drogach można stworzyć długą listę.

Pomimo akcji informacyjnych prowadzonych przez Policję i media, wielu kierowców uważa, że przedstawione w nich negatywne zachowania na drogach ich nie dotyczą.

Niestety zdarza się, że dopiero samo życie potrafi bardzo boleśnie zweryfikować takie podejście kierowców do problemu bezpiecznych zachowań na drodze.

Wszystkim  życzymy bezpiecznej  drogi i dużo zdrowego rozsądku.

 

asp.szt. Barbara Stępień