Rajd rowerowy -Kręci mnie bezpieczeństwo - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Opocznie

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Rajd rowerowy -Kręci mnie bezpieczeństwo

Kręci mnie bezpieczeństwo- pod takim hasłem już kolejny rok z rzędu opoczyńscy policjanci zorganizowali Rajd Rowerowy dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Opocznie. Pomysłodawcą i organizatorem akcji jest Zespół ds. Nieletnich i Patologii opoczyńskiej komendy policji. Od lat nasze działania wspierają także strażacy z PSP Opoczno oraz Nadleśnictwo Opoczno.

Tradycyjnie już rajd rozpoczął się spod Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opocznie, a koniec trasy wyznaczony był w leśniczówce w Januszewicach. Trasa prowadziła polnymi ścieżkami i była pełna atrakcji: od wysokiej trawy, po kamienie czy naturalne nierówności. Wymagała od uczestników  umiejętności. Na czele peletonu jechał mł. asp. Sławomir Kochanowski w policyjnym mundurze przeznaczonym do patrolu rowerowego.

Po dojechaniu na miejsce na wszystkich uczestników rajdu czekała niespodzianka, policjanci wspólnie z leśnikami przygotowali dla  rowerzystów ognisko z pieczeniem kiełbasek. Kiedy dzieci  wzmocniły się posiłkiem przyszła pora na   poważne rozmowy o bezpieczeństwie. Policjanci przypominali  najważniejsze zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu, opowiadali  o tym jakich  niebezpiecznych sytuacji należy unikać. Dużą uwagę  poświecono  bezpieczeństwu podczas wypoczynku wakacyjnego. Następnie  leśnicy podczas  spaceru ścieżkami edukacyjnymi, opowiadali dzieciom jak  należy zachowywać się w lesie podczas wycieczek. Zwrócili uwagę   na to jak zachować się w sytuacji napotkania   podczas leśnych wędrówek  np.  dzika czy innego  leśnego zwierzęcia. 

Opowiadali także  o tym jak ważne jest  pielęgnowanie lasu i dbanie o to, by był zawsze czysty.  Nie lada atrakcją była także wizyta przewodników psów służbowych wraz ze swoimi czwornonożnymi partnerami:. Drago i Hugo psy, które na co dzień służą w opoczyńskiej komendzie pokazywały swoje umiejętności. Ich opiekunowie opowiadali o tym do jakich sytuacji w pracy policyjnej  najczęściej wykorzystywane sa psy służbowe, ale także przestrzegali dzieci przed  kontaktem z obcymi nieznanymi zwierzętami.

Kolejną atrakcją  było spotkanie ze strażakami z Państwowej  Straży Pożarnej w Opocznie. Strażacy  opowiedzieli o swojej ciężkiej i niebezpiecznej pracy, pokazali dzieciom nie tylko wyposażenie wozu bojowego ale także sprzęt  jaki wykorzystują podczas   akcji  gaśniczych czy  przy ratowaniu  ludzi np.:  uwięzionych w jakichś  głębokich ciasnych miejscach np. studnie. Wszyscy przedstawiciele służb wielokrotnie przestrzegali dzieci przed wieloma niebezpieczeństwami  na jakie mogą być narażone podczas spędzania wolnego czasu.

 

asp.szt. Barbara Stępień