Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Podczas rajdu rowerowego o bezpieczeństwie niechronionych

W miejscowości Giełzów, gm,. Drzewica odbyło się spotkanie dzielnicowych z posterunku Policji w Drzewicy z uczestnikami ,, Integracyjnego Rajdu Rowerowego po Gminie Drzewica'' . Organizatorem przedsięwzięcia było Drzewickie Centrum Wolontariatu ,, Ofiarna Dłoń''.

 

Uczestników rajdu przywitał Prezes Zarządu Drzewickiego Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” Dominik Niemirski. W trakcie rajdu policjanci w kilku słowach przypomnieli uczestnikom najważniejsze zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Każdy z uczestników otrzymał także kamizelki odblaskowe, które ufundował Burmistrz Gminy i Miasta Drzewica Pan Janusz Reszelewski.

Rowerzyści pokonali trasę o długości 20 km wiodącą przez miejscowości: Dąbrówka, Radzice Małe, Brzuza, Giełzów, Świerczyna, Radzice Duże, Werówka, Strzyżów.

Wszystkim uczestnikom rajdu gratulujemy.

Rady dla rowerzystów:

Zasady ruchu rowerów są określone w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku w oddziale 11 art. 33

    1.Wyposażenie roweru:

a/     rower powinien być wyposażony w co najmniej jeden sprawny hamulec
  ( nożny lub ręczny),

    b/     dzwonek lub inny nie przeraźliwy sygnał,

    c/     z przodu światło barwy białej lub selektywnej żółtej,

    d/     z tyłu światło koloru czerwonego ( może być migające ) oraz dodatkowo odblask również w kolorze czerwonym kształtu innego niż trójkąt.

2. Przed wyruszeniem w drogę sprawdź  czy masz sprawne hamulce, działające oświetlenie, dzwonek oraz czy Twój rower wyposażony jest w elementy odblaskowe.

3. Stosuj się do znaków i sygnałów na drodze oraz przestrzegaj przepisów Prawa o Ruchu Drogowym. Jeśli masz    problem ze znajomością przepisów przed wyjechaniem w trasę dla własnego bezpieczeństwa należy się z nimi     zapoznać.

4. W świecie zmotoryzowanym kieruj się zasadą ograniczonego zaufania względem pozostałych uczestników ruchu drogowego. Staraj się nawiązać kontakt wzrokowy z kierowcami, którzy chcą przeciąć Twój tor jazdy, abyś mógł ocenić   czy cię widzą.

5. Za każdym razem sygnalizuj zamiar skrętu poprzez wystawienie odpowiedniej ręki niezależnie czy jedziesz po jezdni, drodze rowerowej czy chodniku.

6. Jedź z taką prędkością byś mógł zauważyć dziury w drodze, krawężniki, słupki  i inne przeszkody mogące pojawić się   na Twojej trasie.

7.Podczas poruszania się po jezdni:

a/   w obrębie skrzyżowania możesz jechać środkiem pasa – rób tak szczególnie wtedy, gdy chcesz skręcić w lewo lub gdy wymaga tego Twoje bezpieczeństwo

b/  skręcając w lewo odpowiednio wcześnie zasygnalizuj ten manewr i upewnij się, że kierowcy za Tobą wiedzą o    Twoich zamiarach.

c/   uważaj na zaparkowane samochody – może się zdarzyć, że ktoś wysiądzie z auta bez upewnienia się, że  nadjeżdżasz

8. Gdy jedziesz ciągiem pieszo-rowerowym lub chodnikiem: 

a/   korzystając z ciągu pieszo-rowerowego musisz zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym

b/   po chodniku zgodnie z przepisami możesz jechać tylko w przypadku, gdy na przyległej jezdni dopuszczono ruch pojazdów z prędkością powyżej 50 km/h a chodnik ma szerokość min. 2 m.; w przypadku złych warunków atmosferycznych lub gdy opiekujesz się rowerzystą, który nie skończył 10 lat

c/   jadąc po chodniku zawsze musisz ustępować pierwszeństwa pieszym

d/   zgodnie z przepisami nie możesz przejeżdżać rowerem po przejściu dla pieszych

e/   nie dzwoń na pieszych idących po chodniku – lepiej jest użyć słowa przepraszam

f/    jadąc drogą dla rowerów i przejeżdżając przez przejazd dla rowerów po drodze
      publicznej rowerzyści maja pierwszeństwo przed pojazdami.

9. Parkując rower zabezpiecz go przypinając go do trwałego elementu o ramę bezpiecznym zapięciem, może to być np.: gruby łańcuch. Zastosowanie cienkiej linki nie zawsze jest dobrym i bezpiecznym zabezpieczeniem.

10.Zgodnie z nowymi przepisami Prawo o ruchu drogowym można przewozić dziecko w wózku rowerowym.

Porady dla pieszych:

  1. Nie spaceruj po drodze rowerowej podobnie jak nie spacerujesz po jezdni.
  2. Jeśli chcesz przejść przez drogę dla rowerów rozejrzyj się w prawo i w lewo upewniając się, że nie wchodzisz rowerzyście pod koła.
  3. Jeśli idziesz po ciągu pieszo-rowerowym, nie idź jego środkiem, tylko staraj się trzymać tej jego krawędzi, która jest bardziej oddalona od jezdni.

Apelujemy do  uczestników ruchu drogowego, by podczas jazdy rowerem przestrzegać zasad ruchu drogowego i kierować się zdrowym rozsądkiem. Biorąc pod uwagę warunku atmosferyczne w jakich odbywa się ruch należy wziąć pod uwagę potrzebę stosowania oświetlenia przez wszystkich rowerzystów w zależności od pory dnia i roku.

asp.szt. Barbara Stępień