Sezon motocyklowy. Bądź ostrożny na drodze. - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Opocznie

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Sezon motocyklowy. Bądź ostrożny na drodze.

Choć sezon motocyklowy oficjalnie się jeszcze nie rozpoczął to już na drogach możemy spotkać amatorów jazdy jednośladem. Niestety już doszło do zdarzenia drogowego z udziałem kierowcy jednośladu.

W dniu 08.04.2018 r. o godz. 14.53 w miejscowości Budków  na drodze krajowej  K74, 27 letni kierujący motorem m-ki YAMAHA  nie zachował bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego i w celu uniknięcia wjechania w jego tył świadomie przewrócił  motor na bok. W wyniku tego zdarzenia kierujący motorem oraz 24 letnia zostali przewiezieni do Szpitala Powiatowego w Opocznie, gdzie ustalono, że doznali jedynie ogólnych potłuczeń ciała.

W związku z tym zwracamy się z prośbą do kierowców zarówno  samochodów jak i motocykli o zachowanie maksymalnej ostrożności na drodze.

Bardzo ważne jest zachowanie bezpiecznego odstępu od motocykla.

Zawsze musimy pamiętać, że w razie zderzenia kierowca motocykla jest kilkadziesiąt razy bardziej narażony na ryzyko śmierci niż kierowca auta.

 

Motocyklisto pamiętaj!

   Brawura może skończyć się tragicznie. Dlatego zawsze kierowca motocykla powinien dostosować prędkość do warunków na drodze. Najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów to nadal niestety, nadmierna prędkość, często niedostosowana do warunków ruchu. Kolejną przyczyną zdarzeń z udziałem motocyklistów jest nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Odpowiedzialny motocyklista będzie zawsze miał na uwadze to, że może znajdować się w tzw. „martwym polu widzenia” innego kierowcy.

 

 Pamiętajmy, że za przekroczenie prędkości  w terenie zabudowanym o 50 km obligatoryjnie zatrzymywane jest prawo jazdy.

 

   Częstym błędem wielu motocyklistów jest założenie, że inni, prowadzący samochód, go widzą. Kierowcy, którzy mieli kolizję z motocyklistami bardzo często przyznają, że nie widzieli ich do chwili, kiedy było już za późno na reakcję. Odpowiednio wcześnie należy sygnalizować więc plan skrętu, ale ważny jest też odpowiedni ubiór - jaskrawe, żywe kolory zwiększają widoczność.

Ubiór ma znaczenie nie tylko dla widoczności, ale i bezpieczeństwa - motocyklista powinien przede wszystkim zawsze zakładać dopasowany indywidualnie kask.

 

Policjanci apelują o rozwagę i rozsądek na drogach, ale też o kulturę i życzliwość. Na drogach nie powinno dochodzić do rywalizacji – kto jest najważniejszy i kto ma pierwszeństwo. Motocykliści, motorowerzyści jak i rowerzyści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.

   Zachęcamy też do zakładania bez względu na porę dni elementów odblaskowych. W ciągu dnia jaskrawy kolor znacznie poprawia widoczność użytkowników jednośladów i może uchronić nas od zdarzenia drogowego i uratować zdrowie, a nawet życie.

 

asp.szt. Barbara Stępień