Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Z rodzicami o Cyberprzemocy i KMZB

Jak uchronić dziecko przed Cyberprzemocą? Jak poradzić sobie z hejtem w sieci? O tym z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej w Żarnowie podczas debaty społecznej rozmawiali opoczyńscy policjanci. Dodatkowo spotkanie z mieszkańcami gminy Żarnów było także doskonałą okazją do przybliżenia działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Debatę przy współpracy Dyrektor Szkoły W Żarnowie zorganizowali opoczyńscy policjanci. Problem cyberprzemocy niestety coraz częściej dotyka młodych ludzi, którzy często sami sobie nie radzą z hejtem dlatego tak  ważna  w tym zakresie jest racjonalna i mądra pomoc dorosłych.

W spotkaniu udział wziął Wójt Gminy Żarnów oraz przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Opocznie na czele z Zastępcą Komendanta Powiatowego  Policji w Opocznie, kierownictwo Komisariatu Policji w Paradyżu oraz rzecznik prasowy.

mł.insp . Wojciech Dworak w słowach wstępu podziękował  przybyłym na spotkanie rodzicom i nakreślił idee organizowania debat z mieszkańcami. Podkreślił jak ważny w budowaniu polityki bezpieczeństwa naszego regionu jest głos mieszkańców, którzy sami na co dzień borykają się z różnego rodzaju trudnościami. Dlatego m.in. debata to doskonałe narzędzie rozmów na temat  ewentualnych zagrożeń i ustalania metod i form ich zminimalizowania bądź całkowitego wyeliminowania.

Następnie głos zabrał y Komendant Komisariatu Policji w  Paradyżu, który wraz ze swoim  zastępcą omówili zasady działania KMZB i zachęcali mieszkańców gminy Żarnów  do korzystania z tego narzędzia. Przypomnieli, że aplikacja została stworzona głównie z myślą o mieszkańcach, aby sami mogli w anonimowy sposób informować policję o zagrożeniach, które w ich ocenie są społecznie szkodliwe.  KMZB daje możliwość realnego działania każdego obywatela na poprawę bezpieczeństwa w miejscu jego zamieszkania.

Kolejnym elementem spotkania było omówienie przez rzecznika prasowego opoczyńskiej komendy zagadnienia związanego z szeroko rozumianą cyberprzemocą.

Policjantka wyjaśniła, że Cyberprzemoc to:

  • nękanie, szantażowanie
    i straszenie z użyciem sieci lub telefonu komórkowego,
  • publikowanie bądź rozsyłanie
    ośmieszających zdjęć,
    informacji, filmów z użyciem Internetu lub telefonu,
  • umieszczanie w Internecie
    lub z użyciem telefonu komórkowego ośmieszających zdjęć, filmów i informacji.

Zwróciła także uwagę, że Cyberprzemoc to także podszywanie się w sieci pod inną osobę. Zjawisko to dotyka niestety najczęściej dzieci i młodzież .

Ważnym elementem debaty było spróbowanie odpowiedzenia  sobie na pytanie:

Co możemy zrobić, aby chronić nasze dzieci przed cyberprzemocą?

Odpowiedzi wyjadają się być banalne, a jednak warto je przytoczyć, by zwyczajnie ochronić  swoje dziecko przed tego rodzaju zagrożeniami.

Przede wszystkim:

  • rozmawiać z dzieckiem  na temat cyberprzemocy.
  • rozmawiać o tym, jak unikać takich sytuacji i jak na nie reagować.
  • Możemy nauczyć dziecko podstawowych zasad  bezpieczeństwa w Internecie.
  • Przypominać dziecku, że nie wolno ufać osobom poznanym w sieci.
  • Rozmawiać z dzieckiem  o ryzyku umawiania się w Sieci.

Dziecko musi wiedzieć, że bez zgody rodziców nie może spotykać się z nieznajomymi.

 Możemy także :

  • Nauczyć dziecko ostrożności  przy podawaniu swoich danych. Dziecko musi wiedzieć, że takie dane może podać tylko za zgodą rodziców.
  • Nauczyć dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w Internecie.
  • Dziecko powinno mieć świadomość, że nie wszystko co czyta w Internecie to prawda.
  • Poznać sposoby korzystania z Internetu przez dziecko.
  • Obserwować, jak dziecko korzysta z Internetu, jakie strony ogląda.
  • Starać się poznać osoby, z którymi kontaktuje się w Sieci.

Jak widać ogromna rola w tym zakresie ciąży na  rodzicach/ opiekunach. Warto przypominać najmłodszym o tych podstawowych zasadach.

Glos w dyskusji zabrał także Wójt Gminy Żarnów, który podkreślił zasadność organizowania tego rodzaju  spotkań i  dyskusji na temat poprawy jakości życia mieszkańców. Poczucie bezpieczeństwa jest jednym z najważniejszych elementów funkcjonowania społeczności lokalnej. Dlatego współpraca pomiędzy samorządem lokalnym, a Policją jest w  tym zakresie niezbędna.

 

asp.szt. Barbara Stępień

 

.

 

Powrót na górę strony