Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Nietrzeźwi piesi- poważne zagrożeniew ruchu drogowym

W ostatnim czasie na terenie powiatu opoczyńskiego doszło do dwóch zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. W obu przypadkach piesi byli nietrzeźwi oraz nie posiadali na sobie żadnych elementów odblaskowych.

Pierwsze odnotowane zdarzenie miało miejsce 12 listopada br. o godzinie 16.25 w miejscowości Augustów w gminie Drzewica. Kierowca passata potrącił idącego z przeciwka nietrzeźwego 51 letniego pieszego. Mężczyzna doznał złamania nogi i ogólnych potłuczeń. Badanie stanu trzeźwości wykazało u niego ponad 2,7 promila alkoholu w organizmie. Kolejne badane przez opoczyńską policję zdarzenie drogowe miało miejsce także 12 listopada o godzinie 17.40 w Ogonowicach. Tutaj w dość niejasnych okolicznościach złamania ręki i urazu głowy doznał 25 letni mężczyzna, który poruszał się po drodze w stanie znacznej nietrzeźwości ( wstępne badanie wykazało około 4 promile alkoholu w organizmie). Policjanci badają,czy w tym przypadku pieszy został potrącony przez jadące samochody.

Niemniej jednak oba te przypadki jasno pokazują jak niewiele potrzeba, by doszło do wypadku drogowego. Alkohol, brak wyobraźni, absolutne ignorowanie przez pieszych zasad bezpieczeństwa w połączeniu z trudnymi warunkami drogowymi, bardzo często kończy się poważnymi konsekwencjami.

Co zatem zrobić aby zminimalizować zagrożenia?

Wystarczy pamiętać o podstawowych zasadach.

Pieszy nie powinien wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować.

Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

asp. szt. Barbara Stępień