Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci z opoczyńskiej komendy odzyskali skradzioną figurę Chrystusa Frasobliwego.

Do zuchwałej kradzieży rzeźby Chrystusa Frasobliwego doszło 3 listopada 2017 roku. Policja o przestępstwie została powiadomiona po godzinie 22.00. Figura umiejscowiona była w niszy muru okalającego Kolegiatę Św. Bartłomieja w Opocznie. Dzięki szybkiej reakcji opoczyńskich policjantów zatrzymano sprawców kradzieży oraz odzyskano skradzioną rzeźbę.

 Podjęte w sprawie  policyjne działania doprowadziły do ustalania i zatrzymania w dniu 4 listopada jednego ze sprawców kradzieży. Okazał się nim 17 letni opocznianin, dzień później policjanci zatrzymali kolejnego ze sprawców 19 letniego mieszkańca Opoczna. Mężczyźni przyznali się do kradzieży rzeźby i nie potrafili racjonalnie wyjaśnić swojego postępowania.Tłumaczyli się  nadmierną ilością wypitego alkoholu.

Z zebranych informacji wynikało, że sprawcy po wyrwaniu figury porzucili ją w okolicy miejsca popełnienia przestępstwa. Policjanci, przeszukiwali przyległe ulice, place i okolice koryta rzeki. Determinacja mundurowych przyniosła efekty.

Policjanci odnaleźli porzuconą  figurę Chrystusa Frasobliwego.

   Sprawcy usłyszeli zarzuty i dobrowolnie poddali się karze.

Prokurator na wniosek policji wymierzył im karę 6 miesięcy pozbawiania wolności w zawieszeniu na 3 lata, dozór kuratora, grzywnę w wysokości 600 złotych i obowiązek naprawienia szkody poprzez wpłacenie 1000 złotych na rzecz Parafii Rzymsko- Katolickiej w Opocznie pw. Świętego Bartłomieja w Opocznie. Teraz o dalszych losach obu mężczyzn zdecyduje sąd.

   Niestety nie jest to pierwsze tego typu zdarzenie, w którym zniszczono figurę Chrystusa Frasobliwego. Do 1991 roku  w tym samym miejscu- niszy muru przykościelnego stała figura kamienna. Jej pochodzenie historycy datują na  XVIII wiek. 24 grudnia 1991 roku  doszło do jej zniszczenia. Jak wynika z posiadanych informacji  nn. sprawcy, także wyrwali posąg z niszy muru i rozbili go Zniszczona figura trafiła do konserwatora gdzie została odrestaurowana. Wówczas też zapadła decyzja o tym, by kaminenny oryginał figury przenieść do Muzeum Regionalnego w Opocznie, a w miejsce, w kórym dotychczas  stała, postawić jej drewniany odpowiednik, który został wyrzeźbiony przez lokalnego twórcę ludowego.

 

asp. szt. Barbara Stępień

 

 

 

  • Odzyskana rzeźba Chrystusa Frasobliwego
  • Kamienny Oryginał Figury Chrystusa Frasobliwego