Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w Powiecie Opoczyńskim-Podsumowanie

Za nami rok działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od chwili jej wprowadzenia, na terenie powiatu opoczyńskiego mieszkańcy zgłosili ogółem 1090 przypadków różnych zagrożeń z czego 325 po zweryfikowaniu okazało się potwierdzonymi, natomiast w 745 przypadkach informacje nie zostały potwierdzone. W dalszym ciągu policjanci weryfikują wpływające niemal każdego dnia zgłoszenia.

 

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to platforma, dedykowana społeczeństwu aby w całkowicie anonimowy sposób,można było  zgłaszać policji, te sytuacje, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa i stwarzają zagrożenie dla społeczności lokalnej.

To narzędzie, które bez wątpienia pomaga policjantom szybciej eliminować negatywne zjawiska, szczególnie te najbardziej uciążliwe z punktu widzenia społecznego. Z dotychczasowej analizy zgłoszeń wynika,że dominują zagrożenia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, w tym głównie „przekraczanie dozwolonej prędkości”, nieprawidłowe parkowanie. Oczywiście nie brkauje też zgłoszeń dotyczących np. spożywania alkoholu w miejscu publicznym czy też różnego rodzaju aktów wandalizmu.

Zgodnie z założeniem KMZB w miejscach gdzie zagrożenia zostały potwierdzone (czerwone ikony na mapie zagrożeń) kierowani są policjanci w celu eliminacji niekorzystnego zjawiska. Na 519 zgłoszeń w 195 przypadkach takie zagrożenia zostały potwierdzone.

Należy jeszcze raz podkreślić, że każde zgłoszenie naniesione przez mieszkańców na mapie jest weryfikowane. Policjanci wielokrotnie sprawdzają wskazane miejsca pod kątem występowania zagrożenia. Od momentu wprowadzenia KMZB w powiecie opoczyńskim znaczna część  zgłoszeń  nie została potwierdzona. Oznacza to, że zgłoszone miejsca zostały zweryfikowane negatywnie- zgłoszenie nie zostało potwierdzone i zgodnie ze strukturą działania mapy takie niepotwierdzone oznaczenie z niej znika.

Oczywiście  nadal zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz do zapoznania się z instrukcją obłsugi mapy. (załącznik PDF)

UWAGA!

Przypominamy.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest platformą umożliwiającą obywatelom jedynie zgłaszanie miejsc zagrożeń bezpieczeństwa.

Nie jest formą zgłaszania pilnej interwencji Policji.

W przypadku potrzeby zgłoszenia  interwencji należy dzwonić na numery alarmowe 997 lub 112.

 

asp.szt. Barbara Stępień

 

Pliki do pobrania

  • 4.11 MB