Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Rozmawiajmy z dziećmi o bezpieczeństwie. Niech nas „kręci bezpieczeństwo”

Czasami chwila nieuwagi, roztargnienie dziecka i często brak wyuczonych nawyków może doprowadzić do niebezpieczeństwa na drodze. Tak stało się w Paradyżu, gdzie 8 latek wybiegł ze szkoły wprost na zaparkowany samochód osobowy. Na szczęście dziecku nic się nie stało, a ze wstępnych informacji wynika, że auto nie było w ruchu i to zapewne przyczyniło się do tego, że kolizja z pojazdem skończyła się na strachu i niewielkich otarciach.

Warto zatem poważnie podejść do tematu bezpieczeństwa i  sukcesywnie pokazywać  dzieciom zasady bezpiecznego zachowania. Przy każdej okazji wspólnych spacerów zakupów, przejazdu samochodem można pokazywać konkretne przykłady niebezpieczeństwa na drodze. Jak wiadomo dzieci szybciej zapamiętują konkretne  sytuacje i  na tym warto opierać edukację dla bezpieczeństwa. Można posiłkować się także bajkami czy grami edukacyjnymi.

Oczywiście policjanci przy każdej okazji spotkań z dziećmi  przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.Podczas rozmów z najmłodszymi okazuje się, że uczniowie, a nawet już przedszkolaki  doskonale znają przepisy  o ruchu drogowym- przynajmniej w  teorii. Natomiast w sytuacjach codziennych ta wiedza niestety umyka.

Brakuje wypracowanych nawyków ostrożnego zachowania na drodze. Dlatego niezwykle ważnym elementem edukacji jest to, aby sami dorośli w obecności dzieci przestrzegali zasad. Pamiętajmy, że dzieci  naśladują rodziców. Widząc mamę czy tatę, który np. przechodzi w miejscu niedozwolonym, prawdopodobnie uzna, że  jest to dopuszczalne i samo zacznie tak się zachowywać.

Podobnie z przyzwoleniem na jazdę samochodem bez pasów bezpieczeństwa czy bez wymaganego fotelika samochodowego. Największym autorytetem dla dziecka jest jego rodzic i dlatego  tylko wspólne działania rodziców- nauczycieli- policji dają szansę na wypracowanie u dzieci odpowiednich nawyków na drodze, tak aby maksymalnie  zminimalizować zagrożenie. Jeśli te same informacje powtórzy na spotkaniu policjant czy nauczyciel w szkole  istnieje duża szansa, ze młody człowiek je zapamięta i będzie się do nich stosował.

Dlatego apelujemy do rodziców- rozmawiajmy z dziećmi o bezpieczeństwie na drodze czy w kontakcie z obcymi osobami. Oczywiście policjanci nadal będą odwiedzać uczniów w szkołach czy przedszkolach, by już  od najmłodszych lat promować modę na bezpieczeństwo na drodze. Jesteśmy przekonani,że wspólnie możemy więcej- stawką jest przecież bezpieczeństwo najmłodszych.

 

st.asp. Barbara Stępień